Data modyfikacji:

Jak zrobić tani regał?

Samodzielnie skonstruowane meble mogą być świetnym elementem dekoracyjnym wnętrza, który podkreśla jego unikalność oraz charakter. Wykonanie mebli nie jest specjalnie trudnym zadaniem i nie wymaga zaawansowanych narzędzi. Proces ten też nie jest specjalnie kosztowny, wręcz przeciwnie, pozwoli on zaoszczędzić niemałą sumę pieniędzy, którą zostawilibyśmy w salonie meblowym. Dlatego też w artykule radzimy, jak zrobić tani regał.
jak zrobić tani regał
Na własnoręczne zrobienie mebli decydujemy się zazwyczaj z kilku podstawowych powodów. Pierwszym jest z pewnością brak interesujących nas modeli w sklepach. Nieraz zdarza się bowiem, że układ mieszkania lub konkretnego pomieszczenia nie pozwala na wstawienie katalogowych produktów. Nawet jeżeli niektóre z nich pasują do wnętrza, niekoniecznie muszą nam przypaść do gustu, jeżeli chodzi o wygląd.
Drugą najczęściej spotykaną przesłanką do budowy własnej szafy lub regału jest często najzwyklejsza chęć pomajsterkowania. W głowach fanów filozofii „zrób to sam” nieustannie buzują bowiem nowe pomysły, które chcą jak najszybciej zrealizować. Na przygodę z własnymi meblami decydują się też często amatorzy chcący sprawdzić swoje siły w potencjalnym nowym hobby. Bez względu na doświadczenie, udane projekty meblarskie są nie tylko źródłem ogromnej satysfakcji, ale czasami podziwu wśród rodziny i znajomych.
Ostatnim i zapewne najważniejszym powodem budowy własnych mebli jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy. Samodzielne wykonanie regału będzie dobrym rozwiązaniem, zwłaszcza wówczas, gdy ma on stać w mało reprezentatywnym miejscu domu, takim jak spiżarnia lub piwnica, gdzie nie musimy przejmować się zanadto jego wyglądem.

Tani regał – z jakich materiałów możemy skorzystać? Pomysły i inspiracje

Jak zatem zabrać się do budowy regału? Na początek powinniśmy wykonać wstępny projekt mebla, określić jego wysokość, szerokość i głębokość, liczbę półek, a czasem też kształt jego konstrukcji. Mając te informacje, możemy przejść do etapu kompletowania niezbędnych materiałów konstrukcyjnych. Na tym etapie da się sporo zaoszczędzić, jeżeli wykorzystamy np. stare deski leżące w garażu lub na strychu. Warto wykazać się więc tutaj sporą kreatywnością i skorzystać w jak największym stopniu z dostępnych pod ręką darmowych zasobów.
Poniżej zebraliśmy propozycję materiałów, które da się wykorzystać podczas budowy taniego regału.

Stare meble

Najprostszym sposobem na konstrukcję nowego regału jest recykling jakiegoś starego kredensu, szafy lub innego mebla pozostającego wciąż w na tyle dobrym stanie, by mógł on stać się podstawą dla naszego projektu. Najczęściej w takich wypadkach rozbiera się jednak całkiem wiekowy mebel i pozyskuje z niego płyty, deski lub półki. Nieraz będą posiadać interesującą fakturę, kolor lub detale, które w interesujący sposób da się wkomponować w nowy regał.

Palety lub skrzynki

Drewniane palety i skrzynki to powszechnie dostępny materiał konstrukcyjny, z którego da się wykonać bardzo solidne regały. Co najważniejsze, jest on bardzo tani i często pozyskamy go, praktycznie nie wydając na niego ani grosza. Meble zrobione z palet lub skrzynek świetnie sprawdzają się we wnętrzach o nowoczesnym i industrialnym wystroju. Surowy wygląd desek można poprawić, stosując farby lub lakiery.

Płyty OSB

Wiórowe płyty OSB to kolejny tani surowiec budowlano-konstrukcyjny świetnie sprawdzający się przy składaniu regału. Praca z materiałem jest bardzo prosta i można używać go jak drewna. Co bardzo ważne, wykazuje się on dość dużą trwałością na przeciążenia i wilgotność, jego krawędzie warto jednak zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi, np. za pomocą listew kątownikowych. Płyty są dość elastyczne i cienkie, dlatego szkielet mebla dla zachowania stabilności powinien być wykonany z drewna lub metalu. Regały OSB wpasowują się we wnętrza o nowoczesnym, skandynawski, industrialnym i loftowym wystroju.

Cegły

Tani regał możemy także zbudować z cegłówek. Rozwiązanie to zalecane jest przede wszystkim w pomieszczeniach gospodarczych, takich jak garaże, warsztaty, magazyny, spiżarki lub piwnice. Z materiału stawiamy dwie boczne ściany regału. Dla dodatkowej stabilności w ścianach możemy zrobić rowki, w które wkłada się poszczególne półki. Bez problemu podczas murowania da się wykorzystać niepotrzebne już cegłówki pochodzące z rozbiórek lub placów budowy, które mogą mieć różne rozmiary. Tanie regały z cegieł odznaczają się ogromną wytrzymałością, nie musimy też przejmować się tym, że przez przypadek je popchniemy lub przewrócimy, przez co doskonale nadają się do przechowywania ciężkich przedmiotów.

Drewno

Nowe drewno jest oczywiście względnie drogim materiałem, dlatego też w przypadku taniego regału stawiamy przede wszystkim na deski z odzysku. Poza wspomnianymi już starymi meblami, surowiec pozyskamy także w inny sposób. Pamiętajmy, że drewno na regał nie musi być w idealnym stanie. Warto więc sięgnąć np. po stare belki, deski konstrukcyjne i budowlane, rozejrzeć się za odpadami na placach budowy itp. Regał wykonany z listew o bardzo różnym wyglądzie i wieku może być naprawdę interesującym elementem wyposażenia domu. Przy odpowiedniej obróbce będzie przyciągał wzrok i zaskakiwał swoją formą.

Narzędzia potrzebne do pracy nad tanim regałem

Do wykonania taniego regału nie potrzebujemy na szczęście żadnych skomplikowanych narzędzi. Niezbędny okaże się jednak solidny przybornik domowego majsterkowicza. W jego skład powinna wejść wiertarko-wkrętarka, wyrzynarka, poziomica, młotek, zestaw pił plus ewentualnie elektryczna pilarka, solidne śrubokręty i obcęgi, a także imadło do sklejania ze sobą niektórych elementów mebla.
Oczywiście nie zapominamy też o produktach wykończeniowych. Tutaj wiele zależy oczywiście od miejsca ustawienia i przeznaczenia regału. Wśród produktów tego typu wymienić możemy uniwersalne farby do drewna i metalu (w płynie lub sprayu), lakiery i bejce, a także okleiny.
Zdjęcie: Envato Elements