Data modyfikacji:

Jak zrobić wiązankę na Wszystkich Świętych?

Zgodnie z tradycją, Polacy masowo odwiedzają cmentarze w dniach 1 i 2 listopada. Wszystkich Świętych i Święto Zmarłych to okazja do złożenia wiązanek i zapalenia zniczy na grobach bliskich osób. Chociaż dekoracje na groby można kupić na przykład przed cmentarzem, coraz więcej osób pyta, jak zrobić samemu wiązankę na Wszystkich Świętych. W grę mogą wchodzić kwestie ekonomiczne lub kreatywność, pozwalająca samodzielnie wykonać nowoczesne wiązanki na cmentarz. Sprawdź, jak zrobić wiązankę ze sztucznych kwiatów na Wszystkich Świętych! Dowiedz się, jak zrobić wiązankę z róż na Wszystkich Świętych!
jak zrobić wiązankę na wszystkich świętych

Jakie wiązanki na cmentarz? Wzory można zaczerpnąć nie tylko z internetu

Jeśli chodzi o wiązanki na cmentarz, wzory mogą być uzależnione od osobistych upodobań. W czasie listopadowego święta królują chryzantemy, róże, kalie i dąbki. Nadal popularnymi kwiatami są goździk i gerbera. Najczęściej wybierane kolory kwiatów to biały, écru, czerwony, różowy, fioletowy i herbaciany. Od wielu lat modne są kwiaty sztucznie barwione. Na grobach można zobaczyć wiązanki z kwiatów żywych i sztucznych. Ozdobą na grobach są także znicze.
Ogólnie rzecz ujmując, moda na wiązanki na cmentarz bywa zmienna, ale raczej nie w kwestii samych kwiatów, lecz sposobu ich układania. Co chwila pojawiają się nowe dodatki florystyczne (wstążki, elementy zdobne). Gdy ktoś chce samodzielnie wykonać wiązanki na cmentarz, żywe kwiaty będą wymagać delikatności – łatwo jest je uszkodzić. Sprawne układanie wiązanek jest kwestią praktyki. Praca zawodowych lub amatorskich florystek nie jest łatwa, zwłaszcza jeśli z okazji tych świąt jest do stworzenia wiele wiązanek. Trzeba uważać na dłonie, by się nie skaleczyć.
Sztuka układania kwiatów wymaga wyobraźni – osoby kreatywne nie będą potrzebowały korzystać z żadnych wzorców. Po prostu widzą, jakie będą ich wiązanki i skutecznie realizują swoje pomysły. Sporo osób chce się inspirować dziełami najlepszych florystów. Najmodniejsze wzory wiązanek można sprawdzić w internecie lub w książkach poświęconych tematyce florystycznej.

Jak zrobić wiązankę ze sztucznych kwiatów na Wszystkich Świętych?

Zaletą kwiatów sztucznych jest ich wytrzymałość na negatywne czynniki atmosferyczne. Wystarczy je zabezpieczyć za pomocą preparatu, który ochroni je przed blaknięciem. Takie kwiaty poleżą zdecydowanie dłużej na grobie niż kwiaty cięte. Są zwolennicy i przeciwnicy sztucznych roślin, przy czym warto zauważyć, że taki wybór jest ekonomiczny, gdyż nie trzeba co chwila wymieniać kwiatów. Taka wiązanka może poleżeć nawet do świąt Bożego Narodzenia (lub dłużej). Ma to znaczenie dla osób, które nie są w stanie zbyt często odwiedzać grobów bliskich im osób.
Samo wykonanie wiązanki z kwiatów sztucznych nie jest czynnością zbyt skomplikowaną, ale wymaga umiejętności manualnych. W pierwszej kolejności należy wybrać bazę do wiązanki. Jest nią najczęściej gąbka florystyczna. Następnie trzeba nadać kształt wiązance, czyli za pomocą nożyczek lub sekatora można poprzycinać gałązki i kwiaty. Jeśli chodzi o gałęzie, mogą to być sztuczne lub naturalne gałązki z popularnych iglaków (jodła, świerk). Gałązki trzeba wbijać od dolnej części gąbki. W efekcie gąbka ma być niewidoczna. Wbijanie kwiatów należy zacząć od największych okazów. Wszelkie wolne przestrzenie można uzupełnić za pomocą mniejszych kwiatów, dowolnych dekoracji i liści. Bardzo ładnie prezentują się liście monstery.
Osoby, które jeszcze nie mają doświadczenia z robieniem wiązanek, mogą zdecydować się na włożenie do gąbki florystycznej bukietu ze sztucznych kwiatów w dowolnym kolorze.

Jak zrobić wiązankę na cmentarz w doniczce?

Zrobienie wiązanki w doniczce jest prostsze niż wiązanki standardowej. Wystarczy do ciężkiej doniczki włożyć gąbkę florystyczną. Doniczka nie może być lekka, gdyż w razie silnych porywów wiatru po prostu zniknie z grobu. W ten sam sposób można zrobić wiązankę do wazonu, który zazwyczaj jest częścią nagrobka.

Jak zrobić podłużny stroik na cmentarz?

Podłużne stroiki różnią się od innych stroików bazą, do której mocowane są zielone gałązki, kwiaty i dekoracje. Postawą może być fala, czyli baza wykonana z pędów winorośli i drutów.
Taki stroik można również wykonać na desce, do której przykleja się gąbkę. Taką zachwycającą autorską dekorację wykonaną z kwiatów sztucznych prezentuje Klaudia Jachna na swoim kanale w YouTubie:

Jak zrobić wiązankę z róż na Wszystkich Świętych?

Bazą do wiązanki z róż powinien być floret. Podstawa musi się moczyć kilka–kilkanaście minut. Trzeba naszykować zielone gałązki – może to być igliwie, zaschnięte kwiaty z krzewów ogrodowych, liście mahonii, a także jakiekolwiek inne gałązki według własnego upodobania. Wybrane gałązki bez liści lub suchy kwiatostan można zabarwić kolorowym sprayem (najczęściej jest to kolor złoty, srebrny, czerwony). Wbijanie gałązek należy zacząć od dołu floretu. Po stworzeniu zielonego podkładu trzeba umieścić kwiaty główne – w tym przypadku są to róże. Warto wcześniej zlikwidować ich kolce. Ułatwi to pracę i uchroni dłonie przed skaleczeniem, zwłaszcza jeśli wiązanka nie jest robiona w rękawiczkach. Róże można mocować za pomocą drutu przeznaczonego do kwiatów. Po umieszczeniu róż można wbijać pozostałe ozdoby.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dorota Zgutka