Data modyfikacji:

Jak zrobić zbiornik na deszczówkę?


Wiele osób stawia na ekologiczne rozwiązania w swoim domu i ogrodzie. Niewątpliwie jednym z nich jest zbiornik na deszczówkę - jak zrobić taki pojemnik i w jaki sposób pobierać z niego wodę? Na te pytania znajdziecie odpowiedzi w niniejszym poradniku. Dowiecie się, co powinien zawierać taki zbiornik i z czego go zbudować samodzielnie.
kalosze

Jak odprowadzać wodę deszczową i komu potrzebne są zbiorniki na deszczówkę?


W większości przypadków woda opadowa jest kierowana do zbiorników retencyjnych lub dołów chłonnych. Osoby, które mają dostęp do sieci kanalizacji deszczowej lub ogólnospławnej, właśnie do niej odprowadzają wodę deszczową z dachu. Oczywiście alternatywą jest zbiornik na deszczówkę. Będzie on odpowiednim wyborem dla osób, które mają w ogrodzie wiele roślin ozdobnych albo sad. Dzięki własnemu zbiornikowi mogą zgromadzić wodę i wykorzystać ją w okresie suszy do podlewania roślin, ale również prac porządkowych. W ten sposób oszczędzają też wodę kranową. Jak zbudować zbiornik na deszczówkę? Zasadniczo można na działce stworzyć zbiornik podziemny lub nadziemny. W przypadku żadnego z nich nie jest potrzebne pozwolenie na budowę, natomiast zaleca się, by zbiornik podziemny wykonać na etapie budowy domu, choć nie jest to wymagane. Trzeba jednak przestrzegać bezpiecznej odległości od innych obiektów. Jak powinien być usytuowany podziemny zbiornik na deszczówkę? Musi znajdować się 5 metrów od budynku i 2 metry od granicy działki.

Zbiornik na wodę deszczową i podstawkę do zbiornika na deszczówkę można znaleźć na Ceneo.pl.

Jak zrobić zbiornik na wodę deszczową?


Wiele osób zastanawia się, jak samemu zrobić zbiornik na deszczówkę i na jaką technologię się zdecydować. Na pewno, jeśli zbiornik ma mieć dużą pojemność, lepiej sprawdzi się podziemny. Wielkość zbiornika na deszczówkę powinna być dopasowana do powierzchni dachu, a także średniej rocznej sumy opadów na danym terenie. Można wkopać w ziemię zbiornik z tworzywa sztucznego albo stworzyć go z betonowych kręgów. Oczywiście taki zbiornik można stworzyć samodzielnie od A do Z. W takiej sytuacji należy wykonać odpowiedni wykop i wylewkę zbrojoną na dnie. Następnie ściany wzmocnić prętami i zalać je betonem. Nawet pokrywę, która jest niezbędnym elementem zbiornika na deszczówkę, można samodzielne odlać z betonu, używając do tego celu formy.

Jakie są niezbędne elementy zbiornika na deszczówkę?


Poza samym zbiornikiem, o pojemności dopasowanej do potrzeb, potrzebne są:

• mała rura wznosząca;
• pokrywa do zbiornika;
• pompa do wykorzystania zebranej wody w zbiorniku;
• filtr koszowy, który umożliwia zgrubne odfiltrowanie deszczówki z zanieczyszczeń.

Są to podstawowe akcesoria do zbiornika na deszczówkę. Filtr koszowy montowany jest w zbiorniku przy rurze spadowej tuż pod pokrywą. Pokrywa do zbiornika pełni funkcję ochronną, zapewnia bezpieczeństwo osób poruszających się dookoła zbiornika. Wyposażenie pokrywy w specjalną blokadę czy też wykonanie jej z betonu zapobiega otworzeniu jej przez dzieci. Wąż może być odprowadzony od pompy umieszczonej w zbiorniku i właśnie dzięki temu pokrywa może być punktem poboru wody ze zbiornika na deszczówkę. Rura wznosząca zapobiega napływowi wód gruntowych do zbiornika na deszczówkę.

Podziemny zbiornik na deszczówkę znajdziesz na Ceneo.pl. 

Jakie są sposoby na zbieranie deszczówki?


Dzięki obecności pompy, deszczówka może być wypompowywana ze zbiornika podziemnego i zasilać np. system automatycznego nawadniania ogrodu. Można wykorzystać także zbiornik naziemny, ustawiony obok rury spustowej. Zbiorniki z tworzywa sztucznego wykonane w technologii rozdmuchowej są odporne na mróz. Opróżnia się je jednak w okresie zimowym. Rurę spustową trzeba zaopatrzyć w element systemu rynnowego z klapką odpływową. W tej sytuacji zbiornik musi pozostać otwarty. Jeśli chce się zastosować zbiornik z pokrywą, trzeba zastosować kolektor rynnowy do pobierania deszczówki. To właśnie ten element łączy rurę spustową ze zbiornikiem. Naziemny zbiornik na deszczówkę może być fabrycznie wyposażony w kran. Jeśli jednak nie ma takiego elementu, to można go dokupić i zamontować na zbiorniku.
Autor: Justyna Kolorz