Data modyfikacji:

Jak zrobić zielnik? Albumy i akcesoria

Chcesz przygotować zielnik? Twoje dziecko przyniosło do domu ambitne zadanie z przyrody? A może po prostu lubisz rośliny i chcesz stworzyć z nich niezapomnianą kolekcję? Podpowiadamy, jak zrobić zielnik i wspominać ciepłe dni także mroźną zimą.
Zielnik to kolekcja zasuszonych roślin. Czy nie jest tak, że większość z nas pojęcie to odnosi przede wszystkim do wspomnień z czasów szkolnych?

Być może ktoś znał kolegę studiującego biologię, który robił zielnik na zaliczenie przedmiotu lub pamięta charakterystycznego bohatera filmu. I to by było na tyle.

Tworzenie zielnika nie jest popularnym sposobem na spędzanie wolnego czasu. A szkoda. Bo to świetna zabawa tu i teraz, a po wielu miesiącach cudowna podróż w czasie.

Jakie są rodzaje zielników?

  • Amatorski
  • Profesjonalny
Można powiedzieć, że zielniki dzielimy na amatorskie i profesjonalne. Przygotowanie profesjonalnego zielnika rządzi się sztywnymi prawami. Zielnik amatorski tworzy się natomiast dla zabawy, z potrzeby chwili. Zielniki amatorskie mogą cechować się oczywiście tym samym, co profesjonalne, jednak nie muszą.

Ich wykonanie to większa swoboda działania. Zbieraj, co chcesz, grupuj, jak ci się podoba. Zawijaj łodygi (niedopuszczalne w profesjonalnym zielniku), omijaj korzenie. Skup się na kształtach i kolorach. Poniżej koncentrujemy się właśnie na przygotowaniu zielnika amatorskiego. 

Oczywiście zielnik można przygotować z pomocą profesjonalistów. Książka Pawła Skopa „Zrób ten zielnik” to przykład na bardzo pomysłowe nawiązanie do hitu „Zniszcz ten dziennik”. 

Po co przygotowywać zielnik?

Znasz scrapbooking? Scrapki to ręcznie zdobione karty ze zdjęciami i cytatami, których celem jest zachować koloryt chwili. Album scrapbookingowy ma wiele stron, wiele zdjęć, wiele wspomnień. A co, gdyby nośnikami emocji były nie zdjęcia, a rośliny?

Na dworze spędzamy mnóstwo wolnego czasu. Pamiętasz,  jak całą rodziną leżeliście na polanie w górach? Często wspominasz tamten spacer po lesie w ciepły czerwcowy wieczór? Wokół rosło wtedy tak wiele roślin! Zebrane i ususzone z pewnością przywiodłyby na myśl konkretne wspomnienia. 

Następnym razem po prostu to zrób. Zbierz rośliny, ususz je i umieść w zielniku. Jeśli dodatkowo wzbogacisz go w akcenty znane ze scrapbookingu, powstanie piękny album łączący w sobie dwie formy.

Amatorski zielnik stwórz w odniesieniu do konkretnego miejsca (wakacyjny zielnik, zielnik ogrodu naszej babci). Albo skup się na jednym rodzaju roślin (tylko łąki, tylko drzewa). Albo na kolorze (tylko czerwone kwiaty z naszej okolicy). Opcji jest naprawdę wiele.

Jak zrobić zielnik z ziół?

Przygotuj sztywne kartki, na które nakleisz uprzednio zasuszone rośliny. Możesz włożyć je do papierowej teczki (jak w profesjonalnym zielniku) lub do segregatora.

Jeśli chcesz, samodzielnie wykonaj także okładkę. Niech posłuży za nią gruby karton. Wszystko zepnij w całość kółkami kaletniczymi. Każda karta zielnika niech przełożona będzie szarym papierem pakowym. Pamiętaj, nie wkładaj kart w koszulki. Zapobiegniesz wtedy ewentualnemu gniciu roślin. Użyj akcesoriów do scrapbookingu, aby ozdobić kolejne strony.

O czym pamiętać podczas przygotowywania zielnika

Najważniejsze to:
  • nie zrywać roślin chronionych, zagrożonych i rzadkich;
  • nie zrywać roślin na terenie chronionym prawnie;nie zrywać roślin na terenach prywatnych bez zgody właścicieli.
Oprócz tego warto mieć na uwadze, aby zbierane okazy były suche (unikaj rosy i deszczowych dni). Zrób notatkę dotyczącą zbioru. Napisz, gdzie i kiedy została znaleziona roślina. Jeśli to możliwe, zrób sobie zdjęcie na jej tle i umieść je potem na stronie ze scrapkami. Rozkładaj rośliny tak, aby ich elementy były jak najbardziej widoczne. 

I co najistotniejsze zapamiętuj chwile, podczas których obcowałeś z określonymi roślinami. Bo to właśnie dzięki temu, po czasie, zielnik stanie się wspaniałym wyzwalaczem emocji, które towarzyszyły ci w tamtej chwili.