Data modyfikacji:

Starodawna sztuka robienia na drutach – zrób własny koc wełniany za połowę ceny

Wielu osobom robienie na drutach kojarzy się z ich babciami, dziergającymi szaliki, czapki lub ciepłe skarpety. I w zasadzie jest w tym skojarzeniu trochę słuszności, ponieważ faktycznie, był to kiedyś bardzo popularny sposób spędzania czasu osób w starszym wieku. Niestety w obecnych czasach już mało która babcia zajmuje się robieniem na drutach. Co więcej, rolę dziergających przejęły młode fanki szeroko rozumianego rękodzieła. O modzie na robienie na drutach, o rzeczach, które można na nich tworzyć oraz o tym jak to robić, czytajcie poniżej. 
koc na drutach
Robienie na drutach to przede wszystkim zabawa i świetny sposób na odstresowanie się. Nie wymaga od nas wielkiego wysiłku ani skupienia, a podczas dziergania możemy robić wiele innych rzeczy. Na dodatek, nie jest to rzecz trudna do nauczenia. Nic więc dziwnego, że trend na robienie na drutach podchwyciły nowoczesne gospodynie domowe lubujące się w rękodziele. Dzięki tej umiejętności mogą pozwolić sobie na oryginalny, wełniany koc, szalik lub nawet sweter w cenie tylko i wyłącznie włóczki. 
A moda na ładnie wykonane wełniane swetry i koce niezmiennie trwa. Ale to nie jedyny argument przemawiający za tym, żeby zrobić sobie taki wełniany koc lub sweter. Przecież, ciepłe produkty z włóczki przydają się praktycznie każdej jesieni i zimy, dlatego warto mieć chociażby jedną taką własnoręcznie zrobioną rzecz. 

Dlaczego umiejętność robienia na drutach się opłaca? 

Produkty z prawdziwej wełny, o pięknych splotach i dokładnym wykonaniu kosztują niemałe pieniądze. Jest to spowodowane między innymi ceną dobrej wełnianej włóczki, natomiast druga rzecz to robocizna. Wykonując wełniany koc lub szalik samemu płacimy tylko cenę jaką przychodzi nam zapłacić za włóczkę. Co więcej dopasowujemy rozmiar, krój i kolory do samych siebie. Ponadto mamy również większy wybór materiałów, z jakich chcemy tworzyć, ponieważ włóczka, włóczce nie równa!

Robienie na drutach bez drutów – arm  knitting  

Ta dziedzina też ma swoje trendy. Jednym z nich jest arm knitting będący sztuką dziergania bez drutów. Ale jak to?  Robienie na drutach bez drutów?  Ależ owszem, da się! W tej technice za druty służą nam własne ręce. Dzierga się dokładnie tak samo jak na zwykłych drutach, a jeśli ktoś nadal nie wie jak to robić, to poniżej znajduje się krótki instruktaż. Plusem arm knittingu jest właśnie to, że wcale nie potrzebujemy drutów. Jednak nie każdym rodzajem wełny da się dziergać na rękach. Do arm knittingu nadają się tylko grube wełny o dużej średnicy włóczki. Niestety, nie zrobimy sobie tym sposobem zimowej czapki czy skarpet, ale z całą pewnością możemy nim dziergać większe rzeczy, takie jak szaliki, kominy i wełniane koce. 

Jak zrobić wełniany koc metodą arm knittingu? 

Najtrudniejszy jest początek, później jest już z górki. Najpierw musimy odmierzyć czterokrotnie długość włóczki, mniej więcej odpowiadającej szerokości koca lub trochę mniejszą. W tym miejscu należy zrobić pętelkę okręconą supełkiem. Pętelka powinna być na tyle duża, aby bez problemu zmieściła się przez nią nasza dłoń, ponieważ kolejnym krokiem jest założenie jej sobie na rękę.

Teraz najtrudniejsza część: jeśli dotarliście do tej części, to od Waszej pętelki powinny odchodzić dwa końce włóczki – jeden o długości, którą wcześniej odmierzyliście i drugi, biegnący w głąb kłębka. Te dwa wątki, należy włożyć pomiędzy kciuk i palec wskazujący, a następnie przełożyć każdy z nich za palec koło którego się znajduje. Powinny się pomiędzy waszymi palcami uformować w literę V.
Wokół kciuka powinna być owinięta włóczka idąca do kłębka, natomiast wokół palca wskazującego owijamy drugi wątek. Włóczkę owiniętą wokół kciuka przekładamy pod wątkiem owiniętym na palcu wskazującym, tak aby stworzyć kolejną pętelkę, którą należy założyć na rękę. Czynność należy powtarzać, aż do wykorzystania całej odmierzonej długości włóczki. Dalej jest już tylko prościej: przez pętelki przekładana jest włóczka, w ten sposób tworzy się kolejne pętelki, zakładane na drugą rękę. Właśnie tak w dużym uproszczeniu powstaje wełniany koc lub szalik.
Robienie na drutach, czy nawet na rękach jest rzeczą niezwykle prostą i szybką w wykonaniu. Nie ma w tym wielkiej filozofii, a właśnie dzięki tej sztuce powstają rzeczy niezwykłe, zachwycające swoją prostotą.


Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Marta Nowak