Data publikacji:

Jak prawidłowo używać kredek akwarelowych?

Obecnie kredki akwarelowe stają się coraz bardziej popularne. Chętnie sięgają po nie artyści, zachwycają się nimi dzieci. Jak poprawnie używać kredek akwarelowych? Poznaj kilka wskazówek!

Kredki akwarelowe wyglądają jak tradycyjne kredki ołówkowe, jednak ich skład różni się od tradycyjnych kredek, zawierających w środku kolorowy grafit.

Akwarele posiadają kolorowe pigmenty, a także gumę arabską, glicerynę i żółć, co sprawia, że są one miękkie i rozcieńczalne w wodzie. Dzięki temu można nimi malować jak zwykłymi kredkami lub jak farbami akwarelowymi, w zależności od wybranej techniki.

Przeczytaj także artykuł: wyprawka szkolna dla pierwszoklasisty. Co kupić?


Techniki malowania kredkami akwarelowymi

Jest kilka technik, dzięki którym możesz osiągnąć, za pomocą akwarel, bardzo rozmaite efekty. Dużą zaletą tych kredek jest łatwość z jaką można tworzyć obrazy przypominające te malowane farbami.

Początkujący, którzy dopiero zaczynają przygodę tym rodzajem kredek, mogą spróbować opanować najłatwiejszą technikę, czyli malowanie na sucho.

Technika malowania na sucho

Jest to najłatwiejszy, intuicyjny sposób posługiwania się tym kredkami i polega na rysowaniu suchą kredką na suchym papierze. Dzięki ich miękkości można tworzyć bardzo wyraziste, jeśli chodzi o nasycenie barw, rysunki.

Ponadto kredki akwarelowe świetnie nadają się do szkicowania – szkice można następnie wykorzystać jako plan do stworzenia obrazu przy użyciu farb. Ze względu na ich lekkość i poręczność, doskonale sprawdzą się także do rysowania detali rysunku.


Technika malowania zwilżonymi kredkami

Po lekkim zwilżeniu czubków kredek sprawisz, że kredki będą wyglądać na papierze jak farby, co może się przydać do uzupełniania obrazów malowanych farbami akwarelowymi. Zwilżenie pomoże osiągnąć efekt bardzo delikatnego rozmycia.

Technika malowania z użyciem pędzelka

Efekt malowania farbami osiągniesz używając zwilżonego pędzelka, którym będziesz dotykać czubków kredek. Używając tej techniki możesz dowolnie łączyć kolory, a także tworzyć subtelne linie.

Technika malowania rozcieńczonym pigmentem

Najważniejszą częścią kredki akwarelowej jest jej środek, to tam mieści się pigment, który odpowiada za akwarelowy efekt. Aby wydobyć jak najwięcej koloru, możesz zeskrobać wkład kredki, a następnie połączyć go z wodą.

Ta technika sprawi, że różnica między kredkami a farbami akwarelowymi będzie bardzo niewielka.

Technika malowania na mokrym papierze

Kolejnym sposobem używania kredek akwarelowych jest malowanie na sucho, ale na zwilżonym papierze. Dzięki temu uzyskasz efekt rozmycia, intensywne barwy, a sam obraz będzie przypominał ten, który powstaje przy użyciu pasteli olejnych.

Niestety wadą tej techniki jest brak możliwości kontrolowania detali, ponieważ woda może je zmiękczać i przez to granice rysunku mogą być rozmyte.

Papier do akwareli

Bardzo ważną rzeczą, potrzebną do malowania kredkami akwarelowymi jest specjalny, grubszy papier, który zabezpieczy rysunek przed przemoknięciem i będzie dobrze „przyjmował” pigment.

Wydajność akwareli

Kredki akwarelowe są dużo bardziej wydajne, kiedy malujemy nimi na sucho. Przy używaniu technik na mokro ich wydajność spada. Wybierając technikę rozcieńczania pigmentu, trzeba także uważać na grudki, które mogą się pojawiać, jeśli proporcje rozcieńczenia nie będą właściwe.

Artykuły, które warto przeczytać: 


Autor: Oliwia Stradowska