Data publikacji:

Makrama firanka. Jak ją zrobić?


Technika makramy pozwala niewątpliwie stworzyć wspaniałe dekoracje, ale można dzięki niej wykonać też stylową firankę, która oczaruje estetyką, ale i unikalnością. W dzisiejszym poradniku dowiesz się, czym jest makrama - firanka, jak zrobić taką dekorację okna samodzielnie.
kobieta

Firanki z makramy - co warto wiedzieć?


Firanki z makramy wpisują się w estetykę boho, ale trzeba przyznać, że są także bardzo praktyczne. Przede wszystkim bardzo łatwo utrzymać je w czystości. Wystarczy tylko znajomość kilku splotów, by je stworzyć. Oczywiście przyda się także zaangażowanie, ale i sznurek, który powinien być mocny. Może to być model z włókien naturalnych, takich jak konopia czy bawełna. Natomiast jeżeli chcecie, aby wasza firanka z makramy miała jedwabisty połysk, to polecamy wam sizal. Włókna naturalne można także farbować. Dzięki temu bardzo łatwo uzyska się oryginalny efekt końcowy, np. ombre. Oczywiście trzeba także znaleźć właściwy sznurek do frędzli. Sprawdzi się choćby ten wędliniarski. Można także wybrać sznurki skręcone pojedynczo. Jeżeli jednak zależy wam na jeszcze większej trwałości, to lepiej wybrać sznurek skręcany z trzech żyłek.

Jak zrobić firankę z makramy? Poznaj podstawowe węzły


Makramy niewątpliwie zachwycają kunsztem wykonania. Wracają także do łask i tak naprawdę każdy może zrobić przeróżne dekoracje. My dziś podpowiemy, jak wykonać firankę. Na samym początku należy zacząć od węzła. Jest to węzeł tkacki, tzw. płaski, który wiąże się na czterech sznurkach. Lewy sznurek trzeba położyć na dwóch środkowych, natomiast prawy należy ułożyć na przełożonym lewym, a następnie przewlec go pod rdzeniem i wyjąć pomiędzy środkowymi. Teraz pozostaje już tylko zacisnąć połowę węzła płaskiego i uzyska się węzeł tkacki. Można również zastosować węzeł spiralny, który różni się od poprzedniego tym, że pierwsza i druga część węzła przeplatana jest tylko w lewą stronę, zaś same sznurki zwijają się w spiralę. Ciekawym wyborem jest także węzeł rypsowy, do którego wykorzystujemy dwa sznurki. Prawy należy położyć na lewym i owinąć go od spodu, następnie przewlekać przez powstałą pętelkę.

Sznurek kręcony do makramy znajdziesz na Ceneo.pl.

Makrama - firanka DIY!


Skoro znacie już podstawowe węzły, to czas wykonać firankę. W tym przypadku potrzebujemy sznurka, który tniemy na 10 części po 1,5 m. Oczywiście muszą być równe. Składamy je na pół, następnie tworzymy pierwszy rząd wiązań mocujących do karnisza, ewentualnie do drążka. Od tego momentu możemy już wykorzystywać poszczególne sploty. Teraz rozpoczniemy główne wiązanie. Cztery sznurki koniecznie ustawcie obok siebie, w równych odstępach od kolejnej dwójki. Każde dwa, czyli cztery sznurki robocze, łączymy węzłem płaskim. Taką czynność musimy powtórzyć 5 razy. Teraz będziemy wykonywać główny wzór. Tutaj należy boczne sznurki każdej „czwórki” połączyć ze sobą węzłem płaskim, zwracając uwagę na wysokość, która powinna wynosić 4 cm poniżej drążka. To samo powtarzamy na pozostałych sznurkach, trzymając taką samą odległość od węzłów płaskich. Pamiętajcie też, aby w następnym etapie wykonywać jedno łączenie mniej.

Sznurek bawełniany do makramy i sznurek do makramy w różnych kolorach można znaleźć na Ceneo.pl.

Jak zrobić liście?


Jeżeli chcecie uzyskać firankę w bardziej oryginalnym stylu, to ze swojej makramy możecie zapleść liście. Wystarczy sznurek wędliniarski o długości 6,5 metra, grzebień, linijka i nożyczki. Na samym początku ustalamy wysokość, następnie składając sznurek, tworzymy główną oś. W kolejnym etapie składamy kolejny sznurek i wkładamy go do pętli pierwszego sznurka, ale z prawej strony. Przeciągamy boki i zaciskamy węzeł. Pierwszy rząd mamy zrobiony, czas przejść do następnego. Robimy to samo, tyle że zmieniamy strony. Powtarzamy tę czynność, idąc stopniowo w dół. Tutaj mamy dla was radę, przytrzymujcie pionowy sznurek jedną ręką, natomiast drugą przeciągajcie węzeł. Teraz przy użyciu grzebienia rozczesujecie go. Pozostaje już tylko przycięcie sznurka i uformowanie właściwego kształtu. Makrama - firanka DIY jest gotowa! Teraz pozostaje już tylko zawiesić ją w oknie.
Autorka: Dorota Wachholz