Data modyfikacji:

Jaka maszyna do szycia dla początkujących?

Chcesz kupić maszynę do szycia dla początkujących i nie wiesz, jaką wybrać? Przygotowaliśmy dla ciebie poradnik, w którym bierzemy pod lupę najlepsze propozycje, które sprawdzą się w rękach osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z krawiectwem. Jaka maszyna do szycia dla początkujących jest warta uwagi, jakie funkcje powinna mieć i czy można kupić ją tanio? Dowiedz się, czytając ten artykuł.
maszyna do szycia dla początkujących

Dobra maszyna do szycia dla początkujących – elektryczna czy mechaniczna?

Na samym początku zdecyduj, czy wolisz elektryczną, czy może mechaniczną maszynę do szycia. Dla początkujących poleca się głównie drugi model, czyli tradycyjny. Dlaczego? Przede wszystkim ze względu na cenę, która jest niższa. Dodatkowo takie urządzenie ułatwia naukę szycia, ponieważ pozwala na ręczne i samodzielne dopasowywanie ustawień.

Chwytacz w maszynie do szycia dla początkujących – jaki wybrać?

Czym jest chwytacz w maszynie do szycia? To podstawowy element służący do wiązania nici górnej z dolną, czyli mówiąc prościej, jest niezbędny do tworzenia ściegów. Do wyboru masz dwa rodzaje tej istotnej części – chwytacz rotacyjny i wahadłowy. Który z nich sprawdzi się lepiej dla początkujących?
  • Chwytacz rotacyjny jest umieszczony pod osłoną płytki ściegowej, dzięki czemu dostęp do niego jest bardzo prosty. Dodatkowo idzie on w parze z klapką, która jest przezroczysta, a tym samym pozwala na łatwe kontrolowanie, czy nitka się nie kończy. Również pracuje ciszej i szybciej niż chwytacz wahadłowy.
  • Chwytacz wahadłowy znajduje się pod blatem maszyny i jest dodatkowo blokowany przez ramię, przez co dostęp do niego jest bardziej skomplikowany i może się nie sprawdzić w rękach początkujących. Choć jest uznawany za bardziej wytrzymały i odporny na uszkodzenia, to wymiana nici trwa po prostu dłużej i wymaga lepszej znajomości budowy maszyny do szycia.
  • Biorąc pod uwagę cechy chwytacza rotacyjnego i wahadłowego, lepszym wyborem wydaje się ten pierwszy.

    Ściegi w maszynie do szycia dla początkujących

    Choć dostępność maszyn do szycia z nawet ponad 500 ściegami może być kusząca, to na początek nie potrzebujesz aż tylu możliwości. Zamiast tego warto skupić się na podstawach, czyli takich ściegach jak prosty, zygzak i overlock. W późniejszym czasie możesz zdecydować się na model ze ściegiem krytym, elastycznym, drabinkowym, gałązkowym, muszelkowym, ozdobnym, satynowym, ukośnym i wieloma innymi.
    Pamiętaj też, aby zdecydować się na model z regulacją gęstości ściegu, najlepiej płynną, która umożliwi ci dopasowywanie odległości między kolejnymi wbiciami igły.

    Funkcje w maszynie do szycia dla początkujących – jakie wybrać?

    W trakcie poszukiwania najlepszej maszyny do szycia dla początkujących zwróć też uwagę na jej funkcje. Wbrew pozorom ich lista wcale nie musi być długa. Najważniejsze, aby znalazły się na niej podstawowe udogodnienia, które ułatwią i przyspieszą naukę krawiectwa.
    Na liście polecanych funkcji w dobrej maszynie do szycia dla początkujących znalazła się między innymi regulowana prędkość szycia oraz szycie wsteczne, dzięki któremu ochronisz ściegi przed przypadkowym popruciem. Dobrze, aby wybrany model miał też nawlekacz igły, dzięki któremu zaoszczędzisz czas na robieniu tego samodzielnie. 
    Świetnym wyborem jest maszyna z funkcją overlock, która przyda się, gdy nabierzesz również doświadczenia. Co taki dodatek oznacza w praktyce? To możliwość zabezpieczenia tkaniny przed zniszczeniem w trakcie korzystania z maszyny. Dzięki niej nie musisz się martwić o postrzępione brzegi.
    Jakie inne funkcje powinna mieć dobra maszyna do szycia dla początkujących? Warto rozważyć zakup modelu z automatycznym nawijaniem szpilki, oświetleniem LED dla lepszej widoczności oraz z regulacją docisku stopki. Dzięki niej bez problemu dopasujesz siłę docisku do materiału, z którym aktualnie pracujesz.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę w trakcie zakupu maszyny do szycia dla początkujących?

    Rodzaj maszyny i chwytacza, liczba i typy ściegów oraz praktyczne funkcje to nie wszystko, na co warto zwrócić uwagę w trakcie zakupu. Równie ważny jest rozmiar maszyny do szycia dla początkujących. Najlepszym pomysłem jest mniejszy, bardziej podstawowy model, który nie będzie zbyt ciężki.
    Warto też zdecydować się na maszynę do szycia wyposażoną w wolne ramię. W praktyce to po prostu więcej miejsca do obrabiania dłuższych materiałów.

    Tania maszyna do szycia dla początkujących – czy to możliwe?

    Zastanawiasz się, czy znajdziesz na rynku tanią maszynę do szycia dla początkujących? Jak się okazuje, jest to jak najbardziej możliwe. Wszystko sprowadza się do tego, w co wyposażono interesujący cię model. Im więcej funkcji, tym wyższa cena. Na koszt zakupu wpływa też sama marka i jej renoma, a także rozmiar maszyny do szycia.
    Jeżeli nie masz dużych wymagań, a zamiast tego zadowoli cię podstawowa, ale dobra maszyna do szycia, to z łatwością znajdziesz sprzęt kosztujący około 500 zł.
    jaka maszyna do szycia dla początkujących

    Ranking maszyn do szycia dla początkujących

    Wiesz już, jaka maszyna do szycia jest polecana dla początkujących i co warto sprawdzić przed jej zakupem. Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu konkretnego modelu, dzięki któremu rozpoczniesz swoją przygodę z szyciem, to zachęcamy do zapoznania się z przygotowanym przez naszą redakcję rankingiem najlepszych maszyn.

    1. Łucznik Everyday

    Najpopularniejszy model w rankingu maszyn do szycia dla początkujących. To tradycyjny sprzęt z 3 ściegami – prostym, zygzakowym i krytym. W małej i lekkiej konstrukcji zamknięto 16 programów szycia, funkcję szycia wstecznego i regulacji prędkości, wolne ramię oraz wbudowaną szafkę na akcesoria. Całość dopełnia łatwy w obsłudze chwytacz rotacyjny i praktyczne oświetlenie LED.

    2. Tristar SM-6000

    Równie dobrą, jednak bardziej zaawansowaną maszyną do szycia dla początkujących jest model Tristar SM-6000. Urządzenie jest proste w obsłudze, ma chwytacz rotacyjny oraz 10 ściegów, w tym prosty i zygzakowy, a także jest wyposażone w funkcję przewijania szpulki, szycie wsteczne i wolne ramię. To doskonała maszyna do szycia zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci.

    3. Łucznik Mini

    Chcesz kupić małą maszynę do szycia? W takim razie model Łucznik Mini jest doskonałym wyborem. To urządzenie tradycyjne z chwytaczem rotacyjnym i 12 ściegami, które zostało wyposażone w takie funkcje jak szycie wstecz, automatyczne nawijanie szpulki, pozycjonowanie igły i oświetlenie LED. Kompaktowy rozmiar, łatwa obsługa i duża funkcjonalność sprawiają, że maszyna sprawdzi się znakomicie jako pierwsze urządzenie do szycia.

    4. Brother KE14S Little Angel

    Kolejna dobra maszyna do szycia na początek. Stębnówka od marki Brother jest wyposażona w chwytacz rotacyjny i 14 ściegów oraz ma funkcję regulacji naprężenia nici. Do jej zalet można zaliczyć praktyczną osłonę igły, która chroni przed ukłuciem, łatwą i intuicyjną obsługę oraz oświetlenie LED. Nie zabrakło też wolnego ramienia i wskazówek nawlekania, które znajdziesz na obudowie maszyny do szycia.

    5. Łucznik Lena 2019

    Ranking dobrych maszyn do szycia zamyka model Łucznik Lena z 2019 r. Tradycyjny model ważący zaledwie 3,3 kg ma 16 ściegów, chwytacz rotacyjny oraz takie funkcje jak szycie wstecz i regulacja naprężenia nici. Producent wyposażył urządzenie w oświetlenie LED, regulację pokrętłem, chwytacz rotacyjny oraz możliwość obszywania dziurek.
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Katarzyna Wendzonka