Data modyfikacji:

Najlepsze materiały do szycia


Na pierwszy rzut oka wydaje się, że szycie ubrań, tekstyliów domowych i innych rzeczy nie jest trudne. Wystarczy połączyć z sobą za pomocą igły oraz nici materiały do szycia i gotowe. Nie każda tkanina nadaje się jednak do szycia tak samo dobrze. Zatem zastanówmy się, jaki materiał na sukienkę powinniśmy wybrać i czy tanie tkaniny nadają się do uszycia zachwycającej kreacji? 
najlepsze materiały do szycia

Podział materiałów do szycia

Materiał to wspólne określenie dla tkanin i dzianin, z których można produkować ubrania. Powyższy podział wynika ze sposobu pozyskiwania materiału. Tkaniny, jak sama nazwa wskazuje, pozyskiwane są w procesie tkania, kiedy to z połączenia dwóch prostopadłych do siebie nitek, osnowy i wątku powstaje tkanina, która nadaje się jako materiał na koszule, płaszcze czy marynarki. Ma niską elastyczność, ale i jest bardziej elegancka od prostej dzianiny.

Ta natomiast powstaje z jednej nitki, z której formowane są oczka tworzące prostopadłe, połączone z sobą rzędy. Dzianinę można wyprodukować na drutach czy na szydełku, w procesie ręcznym lub przy użyciu odpowiednich maszyn. Materiał ten będzie idealny na swetry, czapki, dresy, czy T-shirty. Jest elastyczny, wygodny w noszeniu, bardzo komfortowy i powszechnie dostępny.

Jaki materiał na sukienkę zatem wybrać? To pytanie jest trudne, ponieważ zarówno dzianina, jak i tkanina bawełniana lub inna będą odpowiednim materiałem do szycia sukienek. W zależności jednak od tego, jaki efekt końcowy nas interesuje — elegancka kreacja wieczorowa czy sukienka na co dzień, powinniśmy wykorzystać inny materiał.

Tkaniny także dzielą się na kilka kategorii, ze względu na zastosowany w ich przypadku rodzaj splotów:

• splot skośny, np. dżins, gabardyna, jodełka;

• splot płócienny, np. batyst, flanela, szyfon;

• splot atłasowy, np. satyna.

Materiały do szycia o splocie atłasowym będą prezentowały się szykownie i luksusowo jako wieczorowe, eleganckie suknie.

Dzianiny dzielą się na:

• rządkowe, np. dżersej czy dzianina swetrowa;

• kolumienkowe, np. trykot czy tiul.

Tanie tkaniny sztuczne czy dobrej jakości materiały naturalne?

Klasyfikacji materiałów wykorzystywanych do szycia ubrań jest bardzo dużo. Jedna z najbardziej podstawowych wyróżnia materiały wykonane z włókien sztucznych i włókien naturalnych. Włókna sztuczne pozwalają na produkcję tkanin na szeroką skalę, w dużych fabrykach, przy minimalnych kosztach produkcji. Powstają dzięki temu tanie tkaniny, z których produkuje się m.in. T-shirty.

Są to materiały popularne z uwagi na niską cenę, ale ich jakość nie jest najlepsza. Głównym problemem jest to, że nie pozwalają na prawidłową cyrkulację powietrza, przez co człowiek może nadmiernie się pocić.

Tkaniny sztuczne często są mylone z syntetycznymi, produkowanymi z polimerów niewystępujących w przyrodzie. Z kolei włókna sztuczne produkuje się z surowców naturalnie występujących w przyrodzie.

Do tanich tkanin syntetycznych z polimerów najczęściej zalicza się:

• poliamid — jest tworzywem wytrzymałym, nieprzepuszczającym powietrza, łatwym w utrzymaniu w czystości, np. materiały do szycia biustonoszów często są wykonane z poliamidów;

• poliester — to popularna tkanina syntetyczna, która cechuje się wysoką wytrzymałością, łatwo się pierze i prasuje, lecz nie jest przewiewna i elektryzuje się;

• elastan i lycra — oba tworzywa są powszechnie wykorzystywanymi tkaninami sztucznymi, które charakteryzują się wysoką elastycznością i wymagają delikatnego prania. Często lycra jest dodawana do włókien naturalnych i sztucznych w celu zwiększenia ich elastyczności;

• akryl — miękki i lekki materiał syntetyczny wykorzystamy do szycia bluzek i sukienek, lecz nie jest odporny na rozciąganie, nie przepuszcza powietrza i elektryzuje się.

Z włókien sztucznych wytwarzane są takie materiały, jak:

• wiskoza — to grupa materiałów do szycia przyjemnych w dotyku, miękkich, lecz podatnych na gniecenie, mają podobne właściwości do bawełny, ale niższą od niej wytrzymałość;

• włókno bambusowe — ma właściwości podobne do wiskozy;

• lyocell — produkcja tego materiału jest przyjazna dla środowiska naturalnego, ma podobne właściwości do wiskozy. 

Najbardziej rozpowszechnione w przemyśle odzieżowym są materiały z włókien naturalnych. To między innymi tkaniny bawełniane, jak również materiały na sukienki — codzienne i eleganckie.

Wśród materiałów z włókien naturalnych wyróżnić można materiały:

• z włókien roślinnych, m.in. tkaniny bawełniane i len;

• z włókien odzwierzęcych, m.in. wełna, moher, kaszmir, alpaka, jedwab.

Powszechne w użyciu są tkaniny bawełniane — przewiewne, świetnie wchłaniają wodę i pozwalają na odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki takim materiałom skóra nie poci się nadmiernie, nawet w gorący dzień. Wadą tkanin bawełnianych jest to, że mocno się gniotą. Z kolei len jest materiałem w pełni naturalnym, przewiewnym, niekurczącym się i doskonale wchłaniającym wodę. Czy będzie to dobry materiał na sukienkę? Niekoniecznie, ponieważ bardzo się gniecie, a jego prasowanie jest problematyczne. Najlepiej prasować lniane ubrania na mokro lub przy użyciu żelazka ze stacją parową. 

Materiały do szycia z włókien odzwierzęcych są trudne w zastosowaniu. Niemniej mają one doskonałe właściwości i pięknie wyglądają, dlatego są wykorzystywane do produkowania wysokiej jakości odzieży damskiej i męskiej. Jako materiał na sukienkę świetnie sprawdzi się szlachetny jedwab, pozyskiwany z kokonów jedwabników.

Doskonale chroni ciało przed chłodem i gorącem, pięknie wygląda, ma naturalny połysk i miękkość. Jego wadą jest zwykle wysoka cena, kłopotliwa konserwacja — nie można go tak po prostu uprać w pralce, a także niska odporność na działanie wody i potu. Sukienki jedwabne pochodzą z najlepszych domów mody i pięknie układają się na damskiej sylwetce. Niestety nie są to tanie tkaniny, które byłyby powszechne. Za naturalny jedwab często przyjdzie nam zapłacić mocno wygórowaną cenę.

Jeśli w sklepie możemy nabyć tanie tkaniny wełniane, najprawdopodobniej nie będą one zawierały szlachetnych odmian wełny, m.in. kaszmiru pozyskiwanego z kóz kaszmirskich. Swetry z kaszmiru kosztują sporo, lecz są piękne, miękkie, lekkie i bardzo ciepłe. Wysoka cena i kłopotliwa konserwacja kaszmiru powoduje jednak, że rzadko kiedy można spotkać się z ubraniami uszytymi z tych tkanin naturalnych. Podobne właściwości do kaszmiru ma alpaka, z lam i alpak, a jej cena jest znacznie niższa.

Popularnym materiałem do szycia ubrań, zwłaszcza swetrów, jest wełna owcza, która ma świetne właściwości izolacyjne — latem chłodzi, a zimą grzeje. Dobrze wchłania wodę i jest sprężysta. W dotyku może wydawać się nieco szorstka, a przy nieumiejętnym praniu łatwo może się skurczyć.

Kolejną tkaniną naturalną z włókna zwierzęcego jest angora z królików angorskich — delikatna, miękka, lecz jej produkcja jest mocno kontrowersyjna. Najczęściej futra królików się wyrywa, co jest bardzo bolesne.

Masz ogromne możliwości wyboru!

Przedstawione grupy materiałów są tylko jedną z wielu klasyfikacji tkanin i dzianin. Wiele tanich tkanin najczęściej pochodzi ze sztucznych lub syntetycznych włókien. Poszukując szlachetnego materiału na sukienkę, warto sięgnąć po jedwab. W przypadku T-shirtów czy spodni odpowiednie będą wszelkiego rodzaju tkaniny bawełniane, z różnymi domieszkami, które ostatecznie decydują o ich właściwościach fizycznych. 

Autor: Redakcja Zrobione Ręcznie