Data modyfikacji:

Brak pomysłu na prezent dla dziecka? Przychodzimy z pomocą: pluszaki DIY!

Kiedy na świat przychodzi dziecko, cały świat zostaje wywrócony do góry nogami – rodzina, przyjaciele i inni bliscy od razu dostają świra na jego punkcie. Z zabawkami i gratulacjami często nie można się dopchać dlatego też zwykle czas na pierwsze odwiedziny przychodzi dopiero gdy dziecko już trochę podrośnie. Co dać dziecku, aby wyróżnić się z tłumu? Czy pluszak to mało oryginalny pomysł na prezent? Nie jeśli jest to pluszak ręcznie robiony!
pluszaki diy
Świeżo upieczeni rodzice dostają mnóstwo gadżetów ułatwiających opiekę nad maleństwem, dziecko natomiast najczęściej smoczki, zabawki i właśnie pluszaki. Jednak pluszak pluszakowi nierówny. Maskotki kupowane w sklepach to zwykle owoce masowej produkcji, wszystkie wyglądające tak samo, które ma niemal każde dziecko w mieście. Owszem, ma to swoje plusy, na przykład w przypadku, kiedy dziecku zgubi się maskotka, zawsze możemy iść i kupić drugą – taką samą. Niestety masowość wykonania jest również zwykle największą wadą tego typu maskotek: niedociągnięcia w postaci odklejających się oczek, rozprutych brzuszków, wystających nitek i cały zespół innych cech charakterystycznych dla hurtowej produkcji „na ilość”. Między innymi dlatego lepiej zrobić samemu lub jeśli nie mamy zdolności manualnych - kupić maskotkę ręcznie robioną.

Najprostsze = najlepsze

Na przytulanki ręcznie robione, trzeba niestety poświęcić trochę wysiłku. Ale i w tym przypadku moda przychodzi nam z pomocą. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się półpłaskie maskotki. Są one wykonane z dwóch elementów o jednakowym wykroju, ze zszyciem na boku, do których wystarczy tylko doszyć dekoracje. To właśnie dzięki swojej prostocie te maskotki stały się tak bardzo popularne. Atrakcyjności tym przytulankom, dodaje się kolorowymi materiałami o ciekawym wzornictwie oraz nietuzinkowymi dodatkami w postaci falbanek, drobnych doszyć z koronki oraz różnej wielkości guzików. Kształty wykrojów są zazwyczaj zaokrąglone i nieostre, co nadaje łagodności i unikalności maskotkom. 

Wypełnienie pluszaków

Czym najlepiej wypełnić pluszaki? Dla niemowląt najlepsze by było w pełni bezpieczne wypełnienie ekologiczne z łusek gryki, płaskurki lub orkiszu. Jednak zdecydowanie tańsze i łatwiej dostępne jest równie naturalne wypełnienie bawełną. Jeśli jesteście w posiadaniu bawełnianych skrawków materiałów i ścinek z rozmaitych produkcji krawieckich, również możecie je wykorzystać w celu wypełnienia maskotki. Ostatecznie można ją również wypełnić popularną watoliną lub kulką silikonową. 

Jak uszyć najprostsze maskotki?

Taką maskotkę jesteście w stanie uszyć w pięciu prostych krokach. 
  1. Z papieru wycinamy szablon,  na podstawie którego maskotka powstanie. Następnie szablon przykładamy do wybranego materiału i wzdłuż brzegów szablonu wycinamy dwa identyczne elementy.
  2. Na prawej stronie materiałów doszywamy wszelkie dekoracje, które ma mieć nasz pluszak. 
  3. Kolejnym krokiem jest zszycie przodu i tyłu maskotki – szyjemy na lewej stronie, wiec przykładamy materiały prawa do prawej. Najlepiej jest to robić na maszynie do szycia. Nie zszywamy brzegów do końca! Trzeba zostawić lukę w zszyciu abyśmy mogli wywinąć maskotkę na prawą stronę.
  4. Wywijamy materiał i dokładnie wypychamy wypełnieniem. 
  5. Ręcznie zaszywamy lukę w szwie, przez którą wkładaliśmy wypełnienie.
Czy szycie pluszaków jest trudne? – Nie! 
Czy szycie maskotek jest pracochłonne? – Tylko trochę.
Czy ręcznie robione pluszaki robią wrażenie? – Ogromne, dlatego właśnie warto je mieć.Autor: Marta Nowak