Data publikacji:

Ciekawe rzeczy z recyklingu. Pomysły na drugie życie śmieci

Co można zrobić z recyklingu? Czasami okazuje się, że we własnym domu mamy pozornie nieprzydatne rzeczy, które po delikatnym zmodyfikowaniu mogą pełnić wiele praktycznych funkcji. Pojemniki na ołówki ze starych słoików, maskotki z uszyte ze starych bluzek czy stolik kawowy z europalet to tylko przykłady. Poznaj propozycje na proste w wykonaniu ciekawe rzeczy z recyklingu.
ciekawe rzeczy z recyklingu

Upcycling, czyli coś więcej niż ozdoby z recyklingu

Nim przedstawimy oryginalne pomysły, warto zastanowić się, czy nadawanie śmieciom lub niepotrzebnym rzeczom nowego życia można w istocie nazwać recyklingiem. Okazuje się, że jednak nie do końca. Coraz powszechniejsze staje się również pojęcie upcyclingu. Co ono dokładnie oznacza? Wyjaśniamy!
Upcycling to forma przetwarzania niepotrzebnych materiałów. Od klasycznego recyclingu odróżnia ją jednak efekt. W procesie upcyclingu powstają nowe rzeczy, których wartość jest znacznie wyższa od wartości samych surowców. W praktyce oznacza to nadanie przetwarzanym przedmiotom zupełnie nowych funkcji. Mowa tu zatem przykładowo o meblach wykonanych z pozornie nieprzydatnych surowców – tablicach z korków po winie czy świecznikach z butelek.
Recycling wiąże się z kolei z przetwarzaniem materiałów w sposób, który pozwoli na ich ponowne zastosowanie w procesie produkcyjnym. Celem takiego działa jest przede wszystkim zmniejszenie ilości śmieci. Recycling pozwala także na ograniczenie wydobycia pierwotnych surowców. To działanie bardzo ważne z perspektywy ekologii, ale jest pozbawione tego pierwiastka kreatywnego.
Jednostkowo trudno byłoby wcielić w życie typowe rozwiązania recyclingowe, upcycling natomiast każdy z nas ma w zasięgu własnych rąk. Nadawanie nowego życia nieużywanym przedmiotom jest prostsze, niż się wydaje – nie musimy wcale zaczynać od mebli, chociaż i te cieszą się dużą popularnością. Na początek wystarczy odrobina kreatywności i żyłka do majsterkowania, by tworzyć ciekawe rzeczy z recyklingu.
Warto mieć też świadomość, że upcycling jest przeciwieństwem downcyclingu. Ten ostatni termin oznacza, że odpad w tym procesie zostaje przekształcony w twór o niższej wartości od materiałów, z których został wytworzony. Przykład? Wysokiej jakości papier kilkukrotnie przetworzony w procesie downcyclingu staje się kartonem. Trzeba pamiętać bowiem, że surowców nie da się przetwarzać nieskończenie wiele razy – surowce pod wpływem obróbki także ulegają zniszczeniu.

Zalety upcyclingu – nie tylko dla klimatu

Upcycling to termin dość nowy, ale gdyby tak dokładnie zastanowić się nad samym procesem, okazuje się, że jest głęboko zakorzeniony w kulturze. Dziś dla wielu osób to po prostu sprzeciw dla zbyt agresywnego konsumpcjonizmu. Gdy dostęp do pewnych towarów staje się mocno utrudniony, wtedy do gry może wejść (nienazwany) upcycling. W końcu nawet nasze babcie trzymały w puszkach po cukierkach nici lub przerabiały zużyte części garderoby na maskotki dla dzieci. To właśnie są przykłady bardzo praktycznego upcyclingu.
Jeśli decydujemy się nadawać drugie rzeczy śmieciom, nie tylko zmniejszamy generowanie odpadów. Sami możemy zaobserwować wymierne korzyści. Po pierwsze, pozbywamy się rzeczy, z których nie korzystamy. Takie działania są świetną opcją, jeśli chcemy zrobić generalne porządki – warto pochylić się nad każdym nieużywanym przedmiotem i zastanowić się, jak jeszcze możemy go wykorzystać.
Po drugie, gdy zdecydujemy się na kreatywny i zarazem przemyślany upcycling, zyskamy nowe, przydatne przedmioty. To przede wszystkim także ograniczenie wydatków, nie musimy kupować bowiem nowych rzeczy, ponieważ stworzymy je samodzielnie. Po trzecie, możemy interesująco spędzić czas i odkryć nową, rękodzielniczą pasję. Ozdoby z recyklingu mają niepowtarzalny charakter, które pomogą Ci w urozmaiceniu domowego wnętrza.

Drugie życie śmieci – pomysły

Chcesz zacząć swoją przygodę z upcyclingiem, ale nie do końca wiesz, jak się za to zabrać, lub… brakuje Ci inspiracji? Poniżej prezentujemy inspiracje na drugie życie śmieci. Pomysły dla początkujących, dzięki którym pobudzisz pokłady kreatywności.

Wazon ze szklanej butelki

Ze szklanej butelki wystarczy usunąć etykietę i bardzo dobrze ją umyć. Gdy powierzchnia jest już czysta, gładka i co najważniejsze – sucha, można zacząć ją dowolnie przystrajać. Aby uzyskać ciekawy efekt, jedyne czego potrzebujesz to klej na gorąco oraz przykładowo pióra dekoracyjne. Przyklej je do butelki w dowolnych miejscach i stwórz oryginalny wazon.

Osłonki na doniczki z puszek po jedzeniu

Często zdarza Ci się kupować fasolę w puszce? Zamiast wyrzucać zużyte opakowanie, stwórz oryginalne osłonki. W pierwszej kolejności zdejmij etykietę. My do stworzenia doniczek polecamy sznurek jutowy przyklejony klejem na gorąco. Jak to zrobić maksymalnie sprawnie? Owijaj szczelnie puszkę sznurkiem, który będziesz po prostu podklejać w kilku miejscach – to banalnie proste!

Świeczniki z butelek po winie

Uwielbiasz romantyczny klimat i praktyczne rozwiązania? Nie wyrzucaj butelek po winie, gdyż aby nadać im drugie życie, potrzebujesz jedynie podłużnych, cienkich świec. Usuń z wina etykietę (możesz butelkę umieścić w wodzie i odczekać chwilę lub zrobić to nad parą) i praktycznie świecznik gotowy. Umieść w otworze świeczkę – spływający wosk utworzy na szkle dodatkową dekorację. Dzięki takiemu upcyclingowi aż ma się ochotę na kolację przy świecach.

Zabawki z recyklingu

Pacynki na rękę ze starych skarpetek, maskotki uszyte za skrawków materiałów, słuchawka do telefonu wykonana z plastikowej butelki lub oryginalne pojazdy czy domki wykonane ze starych kartonów – tutaj ogranicza Cię tylko wyobraźnia! Tworzenie zabawek z recyklingu to także doskonała forma zabawy z dzieckiem, która pobudza wyobraźnię nie tylko dorosłych!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka