Data modyfikacji:

DIY – ręcznie malowane talerze

Samodzielnie pomalowane talerze obiadowe będą niezwykle wyróżniały się wśród innej ceramiki. Szybko zauważysz, że ręczne prace nadają nie tylko Twoim obiadom, ale także całemu domu swoistego charakteru. Nie będzie w niczym przeszkadzało, jeśli każdy talerz będzie posiadał inny wzór. Różnorodność jest na topie i tego się trzymajmy.

Poniżej znajdziesz te najciekawsze i najłatwiejsze pomysły na to, w jaki sposób samodzielnie pomalować ceramikę.
Aby wykonać projekt i stworzyć swój unikatowy zestaw talerzy, wcale nie musisz mieć głowy pełnej pomysłów, bo w rzeczywistości ręka sama Cię poprowadzi. Mitem jest także to, że musisz znać podstawowe zasady rysunku, aby stworzyć grafikę, która spodoba się domownikom i gościom.
Jeśli zakupisz poniższe artykuły potrzebne do pomalowania Twojego nowego kompletu talerzy, zaproszę Cię do wspólnej ceramicznej zabawy.

LISTA ZAKUPÓW
zmywacz do paznokci
białe talerze
czarny pisak do ceramiki

KROK 1
Pamiętaj, żeby przed rozpoczęciem pracy dokładnie umyć i wysuszyć talerzyk. Precyzyjne czyszczenie polega na odtłuszczeniu talerzy przy pomocy zmywacza do paznokci.
Jeśli nie jesteś pewien, możesz ołówkiem delikatnie naszkicować wzory, jakie ma posiadać Twój nowy komplet talerzy.

KROK2
Jeśli jesteś gotowy, zacznij rysować. Talerze niedługo zmienią swój wygląd, a Ty będziesz dumny ze swojego projektu. Co jakiś czas przerywaj malowanie, gdyż narysowane kontury muszą wyschnąć. Uważaj zatem, aby talerze obiadowe nie były rozmazane dzięki ruchom Twojej dłoni po mokrym markerze.
KROK3
Wypalanie wzorów to nic innego, jak włożenie ceramiki do rozgrzanego do 180 stopni Celsjusza piekarnika. Talerze obiadowe powinny znaleźć się w nim na czas około 30 minut.

Zestaw talerzy malowany lakierem do paznokci

Inną metodą, dzięki której powstanie zupełnie inaczej wyglądający komplet talerzy ręcznie malowanych, jest naniesienie na nie szablonów o określonych wzorach. W wyniku zastosowanej techniki, jak widzisz, innej niż poprzednio przeze mnie opisanej, powstaną kolorowe talerze.

Barwy i stopień błyszczenia lakierów mogą być różne, ale pamiętaj o podstawowych zasadach komponowania ze sobą barw. Nie warto czasami zestawiać pewnych kolorów (np. żółtego i czerwonego). Pamiętaj natomiast, że barwa niebieska i pomarańczowa tworzą ze sobą świetną parę. Podobnie jest z żółcią i zielenią, czy błękitem i fioletem.

LISTA ZAKUPÓW
talerze ceramiczne
kolorowe lakiery do paznokci
zmywacz do paznokci
taśma klejąca
patyczki kosmetyczne
ewentualnie cienki flamaster do malowania powierzchni ceramicznych

KROK 1
Po odtłuszczeniu i dokładnym wysuszeniu ceramiki, nanieś wzory na porcelanę. W jaki sposób? Wzory na talerzach tworzy się następująco: taśmą klejącą okleja się ich powierzchnię. Cały widź w tym, że niezaklejone miejsca pozostaną pomalowane.
Przed naniesieniem koloru, upewnij się, czy taśma precyzyjnie przylega do talerzy. Jeśli nie – lakier bez problemu może dostać się pod powierzchnię taśmy i zepsuć wzór.

KROK 2
Należy teraz pomalować odkryte powierzchnie, jakie posiada nasz zestaw talerzy i odczekać, aż nałożony lakier całkowicie zaschnie. Jeśli tak się już stanie, należy nałożyć drugą (ostatnią) warstwę lakieru, aby uzyskać jednolity i nasycony kolor.

KROK 3
Dopiero, gdy lakier będzie suchy można spokojnie oderwać taśmę klejącą. Po dobrych kilku godzinach farba powinna się utwardzić. 
PS. Ewentualne poprawki można dokonywać za pomocą naniesionego na patyczek kosmetyczny zmywacza do paznokci. Dzięki niemu Twój komplet talerzy może zmieniać się co tyle czasu, ile tylko tego zapragniesz. 
Pamiętaj jednak, że udekorowane handmade talerze nie nadają się do szorowania i umieszczania ich w zmywarce.

Komplet talerzy dla dzieci

Talerzyki dla dzieci bez wątpienia muszą działać na ich wyobraźnię. Takie właśnie są wzory i pomysły porcelanowych kolekcji marki Zulana. Niesamowicie pomysłowe wzory np. (huśtającej się Zuzy) mogą Cię zainspirować i wnieść nowe pomysły do Twojego świata, wzbogacając tym samym Twoją kreatywność.

Komplet talerzy dla dzieci może pokazywać historię, tak jak dzieje się to w zestawie Zuzy. Jest to dziewczynka, której zabawy i radosne życie pokazane jest na kubeczkach, miseczkach i talerzykach. Rudowłosa, uśmiechnięta calineczka wędruje po porcelanie i szaleje na huśtawce, skakance, a nawet tańczy z szarfą. 
Kolorowe baloniki, jakie ma Zuza, rozpromienią buźkę każdego maluszka, który zaprzyjaźni się z dziewczynką i będzie spożywał z nią posiłki.

Morska przygoda, czyli talerze obiadowe z ośmiornicą w roli głównej

Kolejną inspiracją może być zestaw obiadowy przedstawiający podwodny świat. Warto zauważyć, że Zulana stara się trafić tematyką w serce dziecka. Doskonale bowiem wiadomo, że większość dzieci fascynują fale i morskie zwierzęta, wśród których pływają latem. W swojej ceramice postanowiła zatem umieścić kolorowe rybki i wesołą ośmiorniczkę.
Zastanów się, co lubi robić Twój synek i stwórz dla niego takie talerze obiadowe, które pokocha. Córeczka z pewnością też ma kilka zainteresowań, które warto byłoby przedstawić w formie graficznej.

Leśne przygody, czyli komplet talerzy i kubków

Dobrze komponuje się ceramika o takiej samej tematyce, dlatego malując talerzyki dla dzieci lub dla siebie samego, pomyśl o wykonaniu dodatkowego projektu na kubeczkach. Będą one dopełnieniem każdej porcelanowej miseczki i talerza.

Leśne tematyki kubków Lady Stump zawsze są cool! Wesołe grafiki na kubkach dla dzieci uzyskasz dzięki umieszczeniu na ich powierzchni grafiki przedstawiającej postaci z leśnego świata. Misie, sowy, liski – wszystkie te zwierzęta kochają najmłodsi domownicy.

Skuś się o pójście o krok dalej i projektując talerze zamów kubeczki pasujące do nich tematyką i kolorystyką. Ostatnio bardzo popularne stały się kolory pastelowe. Są delikatne, uspokajają. Nadadzą się do wnętrz w stylu skandynawskim.

Praktyka czyni mistrza, dlatego nie poddawaj się w pracy handmade nad talerzami. Projekt jest lekko pracochłonny, ale za to jak bardzo zadowalające efekty możesz uzyskać dzięki cierpliwemu i precyzyjnemu nakładaniu farb i lakierów! Życzę powodzenia i czekam na fotografię Twoich talerzyków!
Autor: Karolina Majcherczyk