Data modyfikacji:

Jak zabrać się za szycie – szybki poradnik

Ile razy przyrzekałaś sobie, że kupisz maszynę do szycia i zaczniesz szyć? Skrócenie sukienki, zwężenie spodni, czy przyszycie łatki to proste czynności, które jednak wymagają pewnych umiejętności. Artykuł o tym, jak skutecznie zabrać się za szycie i co zrobić, aby szybko nauczyć się szyć.

Ręcznie czy na maszynie?

Szycie ręcznie jest konieczne w momencie, gdy maszyna nie radzi sobie z drobnymi naprawami lub wyszywankami. Nic nie jest bardziej precyzyjne od robótek ręcznych – zgodzi się z tym z pewnością każda doświadczona krawcowa.
Bądź jednak świadoma tego, że najlepsze efekty krawieckie osiągniesz jednak z pomocą maszyny do szycia. Praca na niej tylko na początku wydaje się być dość trudna. Z maszyną należy obchodzić się ostrożnie, gdyż posiada ona niektóre metalowe elementy mogące zrobić krzywdę.

Najważniejsze w kursie szycia jest to, aby nie rezygnować, mimo licznych niepowodzeń i porażek. Nauka szycia na maszynie będzie wymagać od Ciebie dużo cierpliwości i jeszcze więcej zawziętości. Jeśli uświadomisz sobie o tym już na początku przygody z krawiectwem, to nic nie stanie Ci na drodze i  ukończysz kurs szycia z powodzeniem.

Jeśli nauczysz się podstaw szycia na maszynie krawieckiej – później pójdzie, jak z płatka. Twoje pierwsze umiejętności szycia będą tak satysfakcjonujące, że nie będziesz chciała przestać świadczyć usług krawieckich (swojej rodzinie i przyjaciołom). Będziesz w stanie samodzielnie uszyć np. takiego jamnika (KLIKNIJ TUTAJ) dla swoich dzieci lub samodzielnie wykonać ozdoby do pokoju dziecięcego (PATRZ TUTAJ) i wręczyć je jako prezent każdemu maluchowi.

Aby rozpocząć wszelkie obróbki krawieckie, wyposaż się przede wszystkim w maszynę do szycia, lecz  jeśli nie jesteś pewna, czy pasja szycia Cię pochłonie – wyposaż się w maszynę kompaktową, która jest tańsza. Pozwala ona osiągać zadowalające efekty.

Krawiectwo dla Ciebie – dlaczego powinnaś wiedzieć jak szyć?

Szycie jest takim zajęciem, które:
sprawia dużo radości,
staje się pasją, hobby,
jest ucieczką od codzienności,
jest praktyczne i pożyteczne.

Czasami ciężko jest znaleźć ubranie, które będzie idealnie pasowało do sylwetki. Nowo zakupiona garderoba często nie spełnia naszych wymagań, czy też nie jest taka, jaką sobie wyobrażaliśmy, że będzie. Szyjąc, jesteś w stanie doprowadzić ubrania do pożądanego stanu. Będą one zatem:
użyteczne,
praktyczne,
estetycznie wykonane,
dostosowane do Twoich potrzeb.
Poza tym będziesz w stanie samodzielnie uszyć każdą część garderoby!

Co kupić żeby zacząć szyć

Podaję listę artykułów, w które powinnaś się wyposażyć zanim usiądziesz na wygodnym krześle i zaczniesz szyć. Co zatem każda domowa, sprytna krawcowa musi posiadać?
maszynę do szycia,
nici,
igły,
prujkę,
igielnik,
miarkę chowaną lub zwijaną,
separator,
kartonik,
liniał,
ołówki,
kreda, mydełka, znikopisy,
nożyczyki.

Krawiectwo dla początkujących

Kiedy masz już skompletowany sprzęt, pora na rozrysowanie projektów i dobór odpowiednich materiałów. Na początku wybieraj jepod kątem swoich umiejętności i stażu. Zaawansowane krawcowe radzą sobie z wszystkimi rodzajami materiałów, ale Ty masz uzasadnione prawo, aby zaczynać od tych, na których szyje się łatwo. Materiałami takimi jest:
skóra ekologiczna,
klasyczna dzianina i tkanina.
Pamiętaj też o zakupie dodatków krawieckich. Są nimi: klamry, podszewki, zamki etc. Jeśli potrzebujesz innych materiałów, aby stworzyć np. makramę KLIKNIJ TUTAJ.

Czy warto iść na kurs szycia?

Jeśli na prawdę nic nie potrafisz, boisz się zacząć, czujesz się mocno niepewnie lub nie masz żadnego pojęcia o szyciu to radziłabym Ci wybrać się na tygodniowy niezdalny kurs szycia. Nauczysz się tam wszystkich niezbędnych podstaw.
Natomiast kursy (a raczej spotkania) kilkugodzinne pozwolą zadecydować, czy szycie sprawia Ci radochę, czy też jednak wolisz typowe ręczne robótki. Koszt takich spotkań to około 90-150 zł.

Czy nauczę się szyć w domu?

Oczywiście, że tak! Dla niektórych jednak jest to drogą dłuższa i cięższa, ale nie jest ona niemożliwa do przejścia. Jeśli chcesz zacząć uczyć się szyć w domu, zacznij od czegoś łatwego (np. TA czapka ) oraz oglądaj tutoriale.

Do nauki szycia najlepsze są gazety, czasopisma, magazyny oraz książki, które opisują usługi krawieckie i jak szyć krok po kroku. 
Na początku czytaj numerowane czasopisma z obrazkami i opisami. Zabieraj je na spacery, przeglądaj z zaciekawieniem np. wieczorami lub w wolnych chwilach. Teorię przekładaj na praktykę, czyli SZYJ, SZYJ I PRUJ. W ten sposób nie stracisz dużo materiału, a szycie wejdzie Ci w krew.

Kurs szycia – rady dla przyszłej krawcowej i jej pierwsze kroki (jak szyć)

Nie mów, że nie masz talentu. Szycie to nie talent ale kwestia wprawy i treningu.
Im więcej szyjesz, tym lepiej Ci będzie szło i szybciej zdobędziesz doświadczenie (np. w sprawie dobierania kolorów i materiałów).
Zacznij od zaznajomienia się z materiałami.
Kup, pożycz maszynę.
Kup gazetę, w której dowiesz się, jak zacząć szyć krok po kroku i jakich materiałów potrzebujesz na początek.
Zacznij szyć.
Artykuł odpowiedział na kilka nurtujących pytań w sprawie szycia, pokazał m.in. na co powinnaś zwrócić uwagę zaczynając przygodę z szyciem i określił, czy można nauczyć się szyć w domu. Szycie rozwija, daje dużo radości i jest satysfakcjonującym hobby. Pora, abyś przekonała się o tym sama. Trzymam kciuki.

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.