Data publikacji:

Grill trójnóg – jak zrobić?

Okres letni sprzyja coraz częstszemu grillowaniu. Ponieważ nie każdy przepada za typowymi grillami gazowymi czy turystycznymi, warto zainteresować się grillem na trójnogu. Jeśli szukamy bardzo wygodnego akcesorium, które łatwo się czyści, można je składać i przechowywać, nie zajmując zbyt dużo miejsca, to najlepszym wyborem będzie właśnie grill trójnóg. Jak zrobić taki grill? To bardzo proste!
grill trójnóg

Zalety wiszącego grilla na trójnogu

Grill na trójnogu jest bardzo wygodną alternatywą dla wielu innych sposobów grillowania. Ma większą powierzchnię niż inne popularne grille, jest łatwy w czyszczeniu i można go złożyć w dowolnej chwili. Jeśli chcemy przygotowywać na nim nietypowe potrawy, bez problemów można zamontować na nim nie tylko klasyczny ruszt, ale również kociołek. Jego dużą zaletą jest uniwersalność oraz ciekawa prezencja. Można zamontować na nim nawet duże ruszty, co jest świetną opcją dla osób, które często organizują grille dla sporej części rodziny oraz przyjaciół.
Wśród innych zalet grilli na trójnogu można wymienić to, że są wyjątkowo lekkie – ich waga nie przekracza 15 kg, co znaczy, że z powodzeniem można zabierać je ze sobą na wydarzenia rodzinne w przeciwieństwie do grilli gazowych. W ich przypadku problemów nie stanowi regulacja wysokości, na której znajduje się ruszt. Grill wiszący na trójnogu bez problemów przetrwa nawet najtrudniejsze warunki pogodowe oraz doskonale poradzi sobie z nierównościami terenu. Przyrządzanie potraw na takim grillu to czysta przyjemność!

Jaki powinien być grill na trójnogu?

Jeśli decydujemy się na zakup lub samodzielne wykonanie grilla na trójnogu, warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii:
  • czy grill służy przygotowywaniu jedzenia nad ogniskiem, czy też ma być wyposażony w palenisko;
  • czy posiada ruszt, który w razie potrzeby można wymienić na mniejszy czy większy lub kociołek;
  • czy istnieje możliwość regulacji wysokości rusztu oraz w jaki sposób – wygodnym rozwiązaniem są korbki, ale zaczepianie łańcucha o haczyki na stalowych prętach w niczym im nie ustępuje.

Praktyczny grill trójnóg – jak zrobić?

Samodzielne wykonanie grilla na trójnogu może być nie tylko tańsze, ale przynieść sporo radości. Żeby skonstruować grill samemu, należy przygotować:
  • trzy pręty stalowe, najlepiej z wysokiej jakości stali, o długości 1,5 m oraz średnicy przynajmniej 12 mm;
  • płaskownik o grubości około 2 mm i szerokości do 2 cm;
  • piłę, lutownicę lub spawarkę, wiertarkę, nitownicę – w zależności od tego, czego będziemy używać do łączenia ze sobą poszczególnych elementów;
  • łańcuch o długości około 3 m;
  • metalowe kółko do zawieszenia łańcucha – może być z kosiarki lub wózka albo zakupione osobno;
  • gotowy ruszt (do zamówienia w warsztacie) i farbę żaroodporną.
Część z wymienionych akcesoriów można zastąpić materiałami pochodzącymi z recyklingu, które znajdziemy we własnym garażu lub szopie. Należy jednie pamiętać o tym, że wówczas konieczne jest ich bardzo dokładne oczyszczenie – trzeba usunąć rdzę oraz resztki poprzedniej farby. Można to zrobić przy pomocy szlifierki lub papieru ściernego. Istotne jest także estetyczne łączenie ze sobą elementów – spawanie zapewni zarówno korzystny efekt wizualny, jak i odpowiednią wytrzymałość, ale w razie potrzeby można zastąpić je śrubami lub nitami.

Jak zrobić grill trójnóg krok po kroku

Całą procedurę rozpoczynamy od dokładnego oczyszczenia wszystkich elementów oraz wygięcia płaskownika, który posłuży za tarczę/wieniec. Średnica kółka, które doginamy z płaskownika, powinna mieć pomiędzy 10 a 15 cm. W zależności od tego, jak duże będzie kółko do zawieszenia łańcucha – musi ono mieć możliwość w pełni zmieścić się w wieńcu z płaskownika. Przy pomocy piły odcinamy nadmiar płaskownika, a następnie szlifujemy krawędź z każdej strony, by nie była ostra. Nawiercamy w płaskowniku otwory, żeby połączyć części na zakładkę na stałe przykładowo nitami lub śrubami.
Kolejnym krokiem jest montaż metalowego kółka w wieńcu z płaskownika. Można zrobić to z pomocą śruby lub niewielkiego pręta albo wykorzystać do tego celu pozostały element płaskownika. Jeśli korzystamy z ostatniej opcji, ponownie trzeba nawiercić otwory i zamocować kółko wewnątrz. Kółko najlepiej zamontować na środku w taki sposób, by nie przesuwało się w trakcie użytkowania – sprawi to, że grill na trójnogu będzie o wiele bardziej stabilny.
Kiedy już wieniec z kółkiem są gotowe, trzeba połączyć ze sobą wcześniej przygotowane pręty. Do zamontowania na nich poprzedniego elementu konieczne będzie ich przewiercenie na wylot 5–10 cm od górnej krawędzi oraz przymocowanie do wieńca. Nie można zapomnieć także o pozostawieniu wystającego haka lub śruby z jednego z prętów – posłuży on zaczepianiu łańcucha podczas regulacji wysokości rusztu. Teraz wystarczy już tylko podstawić trójnóg i zawiesić na nim łańcuch wraz z rusztem. Całość wykańczamy farbą żaroodporną w sprayu i gotowe!

Jaki grill na trójnogu wybrać? Z paleniskiem czy bez?

Do grilla można dokupić gotowe palenisko, które zawsze powinno mieć średnicę większą o około 10 cm od rusztu. Alternatywą jest wykorzystywanie do przygotowywania potraw ogniska. Wówczas warto składać drewno lub węgiel pod rusztem, a dookoła poukładać estetyczne białe kamyki. Jeśli kupujemy palenisko, nie należy na nim oszczędzać – dzięki temu wykonane będzie z grubej blachy oraz pokryte farbą żaroodporną. Niskiej jakości paleniska wykonywane z wątpliwych materiałów mogą oddziaływać na przygotowywane nad nimi jedzenie. Dobre palenisko posłuży jego właścicielom wiele lat.
Zdjęcie: Envato Elements
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!