Data publikacji:

Jak jeść mule?

Popularne owoce morza, takie jak krewetki czy kalmary, na dobre zadomowiły się w naszym menu i chętnie przyrządzamy je zarówno w kuchennym zaciszu, jak i zamawiamy w restauracji. Coraz bardziej popularne stają się również małże, czyli owoce morza ukryte w muszelkach. Zaliczymy do nich między innymi ostrygi, przegrzebki czy mule. Wiele osób chciałoby ich spróbować, lecz nie każdy wie, jak je spożywać czy przyrządzać. Zdradzamy więc, jak jeść mule, i udowadniamy, że w ich przypadku nie trzeba obawiać się kulinarnej wpadki!
jak jeść mule

Jaki smak mają mule? Komu przypadną do gustu?

Mule, lub też inaczej omułki jadalne, są popularnym składnikiem kuchni francuskiej, włoskiej i Półwyspu Iberyjskiego. Osoby, które nigdy do tej pory nie próbowały tego gatunku małż, powinny mieć na uwadze, że jeśli są świeże i prawidłowo przyrządzone, nigdy nie powinny brzydko pachnieć, tylko nęcić apetycznym aromatem.
Nim odpowiemy na pytanie, jak jeść mule, wytłumaczymy, po czym poznać, że małże, które goszczą na naszym talerzu, są warte degustacji. Mule mają delikatne mięso o nieco gumowatej konsystencji. Można w nich wyczuć morski posmak przełamany lekką słodyczą. Mule doskonale łączą się z czosnkiem, cytryną czy białym winem i z nimi smakują wybornie.
Muszle świeżych muli są szczelnie zamknięte i otwierają się dopiero w czasie gotowania. Jeśli któraś z muszli nie rozchyli się, to jest to znak, że małże trzeba wyrzucić, ponieważ są nieświeże. Gdy zamówiliśmy zatem klasyczne mule w restauracji, a dostaliśmy na talerzu zamknięte muszle, jest to sygnał alarmowy. Na tym punkcie również trzeba być wyczulonym, gdy przyrządzamy mule w domu.

Świeże czy mrożone – jak jeść mule?

Po świeże mule zdecydowanie warto sięgać wtedy, kiedy mamy pewność, co do ich jakości. Bezpieczniej wybierać je zatem w krajach, gdzie owoce morza są sztandarowym składnikiem kuchni. Jeśli nie mamy takiej możliwości, warto zdecydować się na mule mrożone. Kupimy je bez problemu w Polsce w każdym większym markecie. Ich cena za 1 kg waha się od około 30 zł do 70 zł.

Jak jeść mule w restauracji?

Gdy zamawiamy klasyczne mule w restauracji, kelner przynosi nam często pokaźny talerz wypełniony muszlami, a razem z nim miseczkę z wodą i cytryną. Wiele osób zastanawia się, do czego to służy – wbrew pozorom jedzenie muli jest łatwiejsze niż się wydaje.
Odpowiedź na pytanie, jak jeść mule, to żadna tajemnica – chwytamy mule dłońmi! Muszlę bierzemy w rękę, a przy pomocy widelca delikatnie wydobywamy mięso z jej środka. Sztuciec możemy zastąpić również pustą muszelką, która posłuży nam za poręczne szczypce do wydobywania kolejnych porcji.
Puste muszle po mulach możemy komfortowo odkładać na osobny talerz. Z kolei miseczka z wodą i cytryną służy do opłukania sobie palców – dłonie następnie osuszamy serwetką. Tak przyrządzone mule najczęściej podaje się ze świeżą bagietką, choć nie jest to jedyny sposób serwowania tych owoców morza!

Jak jeść mule w sosie i z makaronem?

Mule już wyjęte z muszli często podaje się z rozmaitymi sosami i makaronami. Wtedy najpierw gotujemy małże i wykorzystujemy wyłącznie ich miąższ. To także dobry sposób na serwowanie muli gościom w domu, kiedy nie chcemy sprawiać nikomu kłopotu z ich wyjmowaniem.
Z czym najlepiej zatem łączyć małże? W przypadku owoców morza dobrze sprawdza się zasada – mniej znaczy więcej, która stanowi podstawę kuchni śródziemnomorskiej, francuskiej czy włoskiej. Mule wybitnie smakują z sosem pomidorowym, porowym czy duszone w białym winie i posypane natką pietruszki. Małże dobrze łączą się też ze śmietanką, a Włosi chętnie jadają je grillowane. Nie ma jednego sprawdzonego przepisu na mule – ważne, by sięgać po świeże produkty, które staną nie gwarantem pełni dobrego smaku.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Anna Mlonka