Data publikacji:

Jak krochmalić pościel?

Kiedyś krochmalenie pościeli było standardowym zadaniem w każdym domu. Co niektórzy mogą pamiętać rytuał krochmalenia zestawów pościelowych w epoce PRL oraz wizyty w maglu. Współcześnie coraz więcej osób wraca do starych metod dbania o pościel. Krochmal sprawia, że pościel może być dłużej czysta i świeża. Krochmal może być skutecznym sposobem na roztocza, które nie będą rozwijać się w tak zakonserwowanej pościeli, co jest ważne dla alergików. Sprawdź, jak krochmalić pościel ręcznie, a jak krochmalić pościel w pralce automatycznej!
krochmalenie pościeli

Jak krochmalić pościel w warunkach domowych?

Krochmal to żel, który powstaje po wymieszaniu wody najczęściej z mąką ziemniaczaną. Można go przygotować samodzielnie lub można go zamówić jako produkt gotowy w większych lub mniejszych pojemnikach. Można krochmalić pościel kolorową lub białą. Elekt krochmalenia daje nie tylko walory zdrowotne, ale i estetyczne. Taka pościel po prostu dużo lepiej się prezentuje. Wygląda zdecydowanie korzystniej i jest przyjemniejsza w dotyku niż po standardowym praniu. Krochmal nakłada naturalną barierę ochronną na pościel, dzięki czemu nie przenika do niej pot i kurz. Przy kolejnym praniu wszelkie zanieczyszczenia dużo łatwiej schodzą z wykrochmalonej wcześniej pościeli.

Jak krochmalić pościel ręcznie?

Wielu osobom krochmalenie pościeli może kojarzyć się z zadaniem czasochłonnym. Osoby te mogą pamiętać czasy PRL, gdzie faktycznie sam proces prania w pralce typu Frania był wydarzeniem rodzinnym, a nawet międzysąsiedzkim. Współcześnie każdy może korzystać z pralek automatycznych, co znacznie skraca czynność prania, a poza tym nie wymaga żadnego wysiłku.
Przede wszystkim najpierw trzeba ustalić, z jakich tkanin uszyta jest pościel. Do krochmalenia najlepiej nadaje się pościel z bawełny lub z lnu. Nie krochmali się pościeli wyprodukowanych ze sztucznych tkanin typu poliester, z satyny i z kory. Pościel kwalifikującą się do krochmalenia trzeba namoczyć w misce, w której znajduje się krochmal. Pościel trzeba przepłukać w tym żelu. Taka praca nie zajmie dużo czasu, chyba że do krochmalenia nazbierało się bardzo dużo pościeli.

Jak krochmalić pościel w pralce automatycznej?

Do pralki automatycznej korzystniej jest zakupić gotowy krochmal. Jest to rozwiązanie zdecydowanie bezpieczniejsze dla pralki. Dzięki instrukcji umieszczonej na opakowaniu nie ma ryzyka, że krochmalenie przebiegnie w nieprawidłowy sposób. Krochmalenie w pralce może odbywać się za pomocą dolania sklepowego krochmalu do pojemnika w pralce, który ma przegródkę przeznaczoną do płukania. Trzeba to zrobić w chwili, gdy rozpocznie się płukanie. 
Można też po wypraniu pościeli namoczyć ją w misce z krochmalem, a następnie przełożyć do pralki automatycznej i wybrać opcję wirowania na niskich obrotach. Ta technika daje lepsze efekty krochmalenia. 
Ewentualnie, jeśli pralka ma opcję zatrzymywania prania w wybranym momencie (czyli w tym przypadku przed rozpoczęciem płukania), można wlać krochmal do bębna (musi to być jednak krochmal ze sklepu, gdyż jeśli domowy będzie zbyt gęsty, to obklei wnętrze pralki, co może doprowadzić do jej uszkodzenia).
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dorota Zgutka