Data publikacji:

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania?

Klejąca i elastyczna guma do żucia jest nie lada problemem, kiedy przylepi się do ubrania. Szorowanie może doprowadzić do wniknięcia jej głębiej w materiał, dlatego powstrzymaj się od prób zdrapywania świeżej plamy. Istnieją znacznie skuteczniejsze sposoby na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrania. Postępując według wskazówek, masz szansę wyczyścić materiał bez ryzyka trwałego uszkodzenia odzieży.
jak usunąć gumę do żucia z ubrań

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania poprzez wymrażanie?

Doskonałym sposobem na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrania, jest jej wymrażanie. Pod wpływem niskiej temperatury guma zmienia strukturę, staje się mniej lepka i zmniejsza przyczepność, dzięki czemu jesteś w stanie bez problemu ją wykruszyć lub po prostu delikatnie odkleić nożem czy kartą płatniczą.
Jak pozbyć się gumy do żucia z ubrania poprzez wymrażanie? Najprostszym sposobem jest włożenie zabrudzonej odzieży do zamrażarki, a następnie odczekanie, aż guma stanie się twarda. W tej postaci powinna być łatwa do usunięcia.
Niestety, użycie zamrażarki nie zawsze jest możliwe, sprawdzi się raczej w przypadku niewielkiej bluzki czy szortów, a i na nie czasami brakuje miejsca.
Problem robi się większy, kiedy stoisz przed decyzją, jak usunąć gumę ze spodni czy kurtki. Alternatywą dla zamrażarki jest obłożenie zabrudzonej części odzieży kostkami lodu włożonymi do woreczka. Ta metoda również jest skuteczna, chociaż bardziej uciążliwa ze względu na topienie się lodu, który trzeba regularnie wymieniać. Możesz też użyć zamrożonego wielorazowego kompresu żelowego. Zdecydowanie najłatwiej jest, kiedy na dworze trwa ostra zima, wystarczy wówczas wywiesić ubranie na zewnątrz.

Jak pozbyć się gumy z ubrania za pomocą octu lub soku z cytryny?

Ocet w gospodarstwie domowym sprawdza się w każdej sytuacji. Nic zatem dziwnego, że również zastanawiając się, co rozpuszcza gumę do żucia, powinieneś sięgnąć właśnie po niego. W tym przypadku idealny będzie czysty, najzwyklejszy ocet podgrzany do bardzo wysokiej temperatury. Należy nim polać gumę i w ten sposób ją rozpuścić. Następnie za pomocą niewielkiej szczotki, na przykład starej szczoteczki do zębów, musisz usunąć gumę z materiału, aż nie pozostanie po niej nawet ślad. Wtedy możesz już spokojnie wrzucić ubranie do pralki, a po wysuszeniu powinno wyglądać jak nowe.
Drugim domowym sposobem na to, jak skutecznie usunąć gumę do żucia z ubrania, jest wykorzystanie soku z cytryny lub kwasku cytrynowego. Wystarczy polać gumę sokiem lub rozpuszczonym kwaskiem, a po pewnym czasie delikatnie usunąć ją szczoteczką. Zanim przystąpisz do dzieła, najlepiej sprawdź najpierw na małym fragmencie materiału, czy kwas cytrynowy go nie odbarwi.

Jak pozbyć się gumy ze spodni? Użyj wrzątku

Wiesz już, że gorący ocet jest tym, co rozpuszcza gumę do żucia, ale jeśli nie masz go pod ręką, a bardzo zależy ci na czasie, możesz też wypróbować wrzątek. Kilka minut spędzonych w bardzo ciepłej wodzie powinno roztopić gumę na tyle, że będziesz w stanie ją usunąć.
Stosując tę metodę, musisz zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału jest wykonana twoja odzież, ponieważ zbyt gorąca temperatura może uszkodzić lub skurczyć niektóre delikatne materiały.

Tłuszcz na gumę do żucia na ubraniu

Tłuste produkty dostępne w kuchni również mogą być pomocne w usuwaniu gumy z tkaniny. Do tego celu możesz użyć zwykłego masła lub oleju kokosowego, ze względu na ich konsystencję. Najpierw jednak musisz wyjąć je z lodówki lub wstępnie ogrzać, żeby móc posmarować nimi gumę. Taka operacja powinna ją rozpuścić.
Ta metoda wymaga jeszcze odtłuszczenia ubrania, najlepiej sprawdzi się do tego celu płyn do mycia naczyń. Dopiero po wywabieniu wszystkich plam można wyprać ubranie w pralce.

Jak usunąć gumę do żucia z ubrania żelazkiem?

Jeśli wysoka temperatura działa tak dobrze, to dlaczego nie spróbować użyć żelazka? Jak najbardziej można to zrobić, oczywiście pod warunkiem, że ubranie może być prasowane. Najczęściej guma przykleja nam się do spodni, kiedy usiądziemy w niefortunnym miejscu, a dżinsy na szczęście są wytrzymałe i bez problemu poddają się prasowaniu.
Jak usunąć gumę z ubrania żelazkiem? Powinieneś je rozgrzać do średniej temperatury, nie może być zbyt wysoka. Zabrudzone ubranie umieść na desce do prasowania, a na nim i pod nim połóż papier do pieczenia. Prasując, nie naciskaj zbyt mocno, a jedynie delikatnie przesuwaj po papierze. Dzięki prawidłowo przeprowadzonej operacji guma powinna przykleić się do papieru.
Jest jeszcze inny sposób na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrania za pomocą żelazka – poddanie jej działaniu gorącej pary. Dzięki temu guma zmięknie i powinieneś bez problemu odkleić ją od swoich spodni czy koszulki.

Jak ściągnąć gumę z ubrań? Spróbuj użyć prostownicy

Wysoką temperaturę, która pomoże ci pozbyć się gumy do żucia, możesz też wygenerować prostownicą. W tym przypadku musisz postępować podobnie jak z żelazkiem – najważniejsze, by zabezpieczyć zabrudzone miejsce z obu stron papierem do pieczenia, a następnie umieścić je między płytkami prostownicy. Kiedy ta metoda się sprawdzi? Wszędzie tam, gdzie trudno dotrzeć żelazkiem, na przykład w kieszeni czy we wnętrzu torebki.

Jak usunąć resztki gumy do żucia z ubrania?

Udało ci się usunąć gumę do żucia, ale pozostała jeszcze po niej plama? Po odczepieniu zamrożonej lub wytopionej gumy najlepiej użyć jeszcze odplamiacza, płynu do mycia naczyń lub szarego mydła, które pomogą ci pozbyć się tłustych resztek. Następnie możesz już przeprowadzić normalne pranie, dostosowane do rodzaju tkaniny.
Jak widzisz, skutecznych metod na to, jak usunąć gumę do żucia z ubrania, jest wiele, więc możesz wybrać taką, która odpowiada ci w danej chwili najbardziej. Uważaj, żeby nie zniszczyć materiału.
Zdjęcie: Envato Elements
Natalia Dymarczyk
Natalia Dymarczyk

Absolwentka polonistyki na Uniwersytecie Gdańskim. Miłośniczka bliskich i dalekich wędrówek, po których chętnie zasiada do klawiatury. Lubi pisać o rodzicielstwie, aktywności i życiu codziennym