Data publikacji:

Jak usunąć rdzę z metalu?

Jeśli poszukujesz sprawdzonych sposobów na to jak usunąć rdzę z metalu, przeczytaj nasz najnowszy artykuł, z którego dowiesz się, jak skutecznie walczyć z brązowym nalotem oraz jakie są skutki pozostawienia rdzy na powierzchni metalu. Zapraszamy do lektury!
jak usunąć rdzę z metalu

Jak rozpoznać rdzę?

W początkowej fazie możemy nie rozpoznać korozji, gdyż na początku jest po prostu mazą o barwie rudawej, jednak z czasem zmienia się ona w rudobrązową zgorzelinę z widocznymi wżerami, pęcherzykami czy nalotami. Może ona wystąpić na każdym metalowym przedmiocie, poczynając od sztućców, po urządzenia domowe, jak i elementy samochodów.

Dlaczego warto walczyć z rdzą?

Prócz tego, że rdza wygląda nieestetyczne niszczy ona także przedmiot, który stworzony jest z metalu. Na zaawansowanym etapie korazji przedmiot może przestać działać, może zacząć przeciekać, czy po prostu - rozpaść się.

Jak zlikwidować rdzę z metalu?

Jeśli zastanawiasz się jak usunąć rdzę z metalu - przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na jej pozbycie się. Forma walki ze rdzą powinna być dostosowana do poziomu zaawansowania korozji oraz miejsca występowania. W każdym przypadku najlepiej jednak do walki ze rdzą wykorzystać profesjonalne specyfiki. A więc jak wyczyścić metal z rdzy?
 • rdza w kuchni i łazience - postaw na preparaty zalecane do mycia powierzchni domowych dzięki którym pozbędziesz się zarówno rdzy, jak i kamienia występującego bardzo często w parze z rdzą. Bardzo często tego typu specyfiki posiadają dodatkowe składniki pozwalające na zabezpieczenie przez pewien czas urządzeń od rdzy i kamienia.
 • rdza na samochodzie - jak wyczyścić rdze z metalu samochodowego? Dla wielu sen z powiek spędza korozja samochodu, aby ją ograniczyć należy zastosować specjalistyczne preparaty, które służą do ograniczenia korozji tego typu,
 • rdza na przedmiotach zewnętrznych - jeśli zauważyłeś rdzę na przykład na ogrodzeniu, warto zastosować specjalistyczną farbę, która z jednej strony zabezpiecza metalowe elementy, z drugiej - pozwala na ograniczenie już istniejącej korozji. Dodatkowo warto wybrać farbę, która będzie też odświeżać kolor ogrodzenia.
 • Czy można zapobiec korozji?

   Skoro już wiesz jak wyczyścić metal z rdzy, warto, abyś dowiedział się, czy można zapobiec korozji. Jest to niestety bardzo trudne, ponieważ każdy stop metali ma tendencję do korozji. Na szczęście można spowolnić jej pojawienie się. W tym celu można na przykład starać się obniżyć wilgotność powietrza czy też gruntu, w którym znajduje się dany metal. Innym sposobem przeciwdziałania rdzewieniu jest ochrona katodowa, a więc dołączenie anody (elektrody) w postaci metalu, która ma potencjał standardowy niższy niż materiał właściwy.

  Jak usunąć rdzę z metalu - domowe sposoby

  Zastanawiasz się, czy możliwe jest usunięcie rdzy domowymi metodami i jak usunąć rdze na powierzchni metalu bez użycia gotowych preparatów? 
  Domowym sposobem na rdzę jest wymieszanie wody z sodą oczyszczoną do konsystencji pasty. Należy ją nanieść na kilka godzin na metal dotknięty korozją. Po około 4 godzinach zetrzyj korozję za pomocją kuchennego druciaka. Kolejny sposób to zasypanie zardzewiałego elementu solą i polanie niewielką ilością octu. Po około 2 godzinach rdza powinna schodzić bez problemu za pomocą druciaka.
  Jeśli znasz inne metody jak usunac rdze z metalu - koniecznie podziel się nimi w komentarzu! 
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Honorata Pitura