Data modyfikacji:

Jak wyciąć dynie na Halloween?

Jack-o’-lantern, czyli lampion wykonany z dyni, to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów Halloween. Motyw ten przewija się niemal w każdej dekoracji podczas obchodzonego 31 października Halloween. Jak wykonać lampion z dyni? Wyjaśniamy, jak wyciąć dynię na Halloween krok po kroku.
jak wyciąć dynie na halloween
Tradycja wykonywania halloweenowych lampionów pochodzi z Irlandii. Początkowo nie wydrążano dyni, która była w owym czasie nieznana w Europie, a buraki, brukwie oraz rzepy. Latarnie w formie czaszek z wyszczerbionymi zębami symbolizowały błędne ogniki, utożsamiane przez irlandzkich chłopów z duszami zmarłych. Lampiony z dyni podświetlano świecami i ustawiano w oknach lub przed drzwiami wejściowymi. Tradycja wykonywania latarń mocno zakorzeniła się również w Stanach Zjednoczonych, a w latach 90. dotarła również do Polski. Choć dziś jej znaczenie symboliczne ma drugorzędne znaczenie, może stanowić ciekawą ozdobę podczas halloweenowych zabaw. Sprawdź, jak fajnie wyciąć dynię na Halloween samodzielnie.

Jak wydrążyć dynię na Halloween?

Zanim przejdziesz do wycinania ciekawych wzorów latarni, musisz pozbyć się całego miąższu. Im więcej uda Ci się wybrać miąższu, tym atrakcyjniejsza będzie ozdoba. Zacznij od wycięcia otworu w górnej części dyni. Otwór ten może być okrągły lub w formie gwiazdki. Ważne jest jednak to, by prowadzić nóż pod kątem, aby przygotowana w ten sposób czapeczka Jack-o’-lantern nie wpadła do środka. Staraj się więc prowadzić nóż bardziej poziomo, a nie pod kątem 90 stopni względem powierzchni dyni.
Po zdjęciu czapeczki przejdź do wydrążania dyni. Miąższ możesz wyciąć nożem i wydłubać dużą łyżką. Jeśli dynia jest miękka, bez trudu wydrążysz ją również ręcznie. Aby jednak nie ubrudzić rąk na pomarańczowo, skorzystaj z jednorazowych rękawiczek. Przygotuj wnętrze dyni w taki sposób, aby można było na dnie bezpiecznie ustawić świeczkę.

Co zrobić z miąższem dyni?

Wydrążony miąższ dyni wraz z pestkami przyda się jeszcze w kuchni, więc nie wyrzucaj go do bioodpadów. Idealnie nadaje się do stworzenia pysznego nadzienia (np. do naleśników lub pierogów), kremowych zup, przetworów na zimę, ciast lub sosów. Pestki dyni możesz natomiast uprażyć lub wysuszyć i zjeść niczym orzechy. Pestki dyni są smaczne, a przy okazji zawierają prozdrowotne składniki mineralne oraz witaminy, np. witaminę E, witaminę C, tiaminę, ryboflawinę, niacynę, kwas foliowy, witaminę B6, cynk, wapń, żelazo, magnez, fosfor i potas.

Jak wyciąć dynię na Halloween?

Wycinanie dyni na Halloween jest tym prostsze, im lepiej udało Ci się wydrążyć środek. Zbyt grube ścianki sprawią, że wycinanie oczu i ust Jack-o’-lantern mogłoby być trudne. Zacznij jednak od narysowania markerem kształtu twarzy. Może ona przybrać złowieszczy uśmiech lub bardziej pogodne oblicze. Nie wiesz, jak wyciąć dynię na Halloween? Wzory lampionów i szablony znajdziesz w internecie. Nie ma tu jednak żadnej filozofii i najczęstszym wyborem są trójkątne oczy, niewielki nos oraz przypominające harmonijkę usta. Aby ułatwić sobie zadanie, postaw na proste linie – wycinanie okrągłych otworów i płynnych linii będzie trudniejsze.
Do wycinania dyni na Halloween użyj ostrego noża o niezbyt dużych rozmiarach. Duży nóż kuchenny utrudni Ci manewrowanie i wycinanie precyzyjnych kształtów. Ostrze noża zawsze prowadź w kierunku usuwanego fragmentu. W ten sposób unikniesz przypadkowego nacięcia fragmentu, który pozostanie na lampionie. Dobrym pomysłem jest delikatne nacięcie skórki dyni, a następnie pogłębianie cięcia. Możesz przy okazji wykrajać fragmenty dyni, by ułatwić sobie kolejne ruchy. Dzięki takiemu podejściu uzyskasz schludną, równą linię cięcia. Dobre efekty może przynieść także nacięcie miąższu w okolicach oczu, nosa i ust pod kątem, aby nie był on widoczny pod kątem.

Szczegóły lampionu na Halloween

Uzyskany w powyższy sposób efekt będzie bardzo atrakcyjny, ale możesz dodatkowo ulepszyć lampion. Jeśli masz duszę artysty i lubisz rzeźbić, możesz pokusić się o dodatkowe szczegóły. Przy użyciu małego nożyka, np. do warzyw lub carvingowego, wycieniuj fragmenty dyni. Zrobić to, wycinając pomarańczową skórkę i odsłaniając jaśniejszy miąższ. Jest on na tyle twardy, że bez trudu wytniesz w nim rozmaite kształty, np. zęby czy gałki oczne. Jeśli uda Ci się pozostawić wyjątkowo cienką warstwę, uzyskasz półprzezroczystą powłokę, spod której widoczny będzie płomień świecy. Rezultaty mogą być znakomite!

Czym podświetlić dynię na Halloween?

Cały urok lampionu z dyni widoczny jest oczywiście wieczorem. Podświetlona dyniowa latarnia to przyjemny element wystroju haloweenowego, który daje wyjątkowo przyjemne, ciepłe światło. W jaki sposób podświetlić dynię na Halloween? Najprostszym sposobem będzie użycie małej świeczki lub podgrzewaczy (tealight). Gdy wybierzesz te o zapachu dyni, dodatkowo podkręcisz jesienny klimat. Alternatywą dla świeczki może być mała latarka, np. turystyczna. Ważne jest to, aby promień świetlny nie był punktowy, bo uzyskanie dobrego rozproszenia światła będzie utrudnione. Całkiem dobrze nada się również elektroniczny wkład do znicza, który może świecić nawet przez 1000 godzin, a dodatkowo symuluje pulsowanie płomienia świecy. W takim przypadku warto jednak wyciąć dynię w taki sposób, aby sam wkład nie był widoczny z zewnątrz.
Własnoręczne przygotowanie dyni na Halloween to świetna zabawa i to nie tylko dla najmłodszych, ale i dorosłych. Zachęcamy do wymyślania własnych wzorów lampionów na Halloween oraz eksperymentowania z różnymi kształtami świec. Dużą zaletą tej rozrywki jest bowiem to, że każdy lampion jest niepowtarzalny.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik