Data publikacji:

Jak zrobić dżem truskawkowy?

Okres wiosenny to idealny moment na przygotowanie tradycyjnych przetworów z sezonowych owoców. A jeśli o sezonowych owocach mowa, to oczywiście nie możemy zapomnieć o truskawkach. Jak zrobić prawdziwy, tradycyjny dżem truskawkowy? Sprawdzamy.
jak zrobić dżem truskawkowy

Co będzie potrzebne do zrobienia prawdziwego dżemu truskawkowego?

Przygotowanie domowego dżemu truskawkowego jest naprawdę proste i co ważne, tanie! Podobnie jak w przypadku innych przetworów, dżem truskawkowy powinniśmy zrobić w momencie, gdy owoce te są powszechnie dostępne i kosztują relatywnie mało.
W Polsce sezon truskawkowy niestety nie trwa zbyt długo, jednak przełom maja i czerwca to idealny moment, by zakupić duże i słodkie truskawki. Do zrobienia dżemu wykorzystajmy 2 kilogramy truskawek. Co jeszcze będzie nam potrzebne? Dwie cytryny, pół kilograma cukru oraz 30 gramów masła. To właściwie wszystko, czego będziemy potrzebować. Pora na gotowanie!

Jak zrobić dżem truskawkowy?

Do przygotowania pysznego dżemu truskawkowego wykorzystajmy możliwie jak największy garnek. To właśnie do niego przełóżmy owoce, a następnie dodajmy wcześniej przygotowany cukier oraz masło. Dlaczego właściwie dodajemy masło? Z prostej przyczyny – by wydobyć jeszcze intensywniejszy smak owoców. Oczywiście dodanie masła jest opcjonalne, jednak biorąc pod uwagę tradycyjny styl gotowania, warto zastosować ten dodatek i w przyszłości cieszyć się nie tylko lepszym smakiem, ale także zapachem dżemu. Dwie cytryny warto przeciąć na pół, a cały sok wycisnąć do garnka. 
Kolejny etap to gotowanie owoców. Przełóżmy garnek na palnik lub płytę grzewczą i ustawmy średnią moc grzania, nie przykrywając garnka pokrywką. Gdy zauważymy, że owoce zaczynają się gotować, zmniejszamy moc palnika i kontynuujemy gotowanie. Jak długo truskawki powinny się gotować? Około 6 do 8 godzin. Po tym czasie zawartość garnka znacznie się zredukuje, a same truskawki nabiorą dużej gęstości i ciemnej barwy. 
Tak przygotowany dżem powinniśmy przełożyć do słoików. Te powinny być oczywiście odpowiednio wyparzone i suche. Przy ciągle gotujących się owocach wkładamy łyżką lub chochelką porcje dżemu i zakręcamy dokładnie słoiki. Tak wypełnione słoiki przełożymy wieczkiem do dołu i pozostawiamy na około 30–40 minut, by zapewnić słoikowi odpowiednią szczelność. Tak przygotowany dżem truskawkowy w słoikach może być przechowywany przez wiele tygodni bez ryzyka zepsucia.

Co, jeśli dżem wychodzi zbyt gęsty lub zbyt rzadki?

Niewykluczone, że podczas długotrwałego gotowania truskawek będziemy świadkami zbyt szybkiego przypalania się owoców. Z drugiej strony może zdarzyć się również tak, że po wielu godzinach gotowania mieszanka będzie na tyle rzadka, że nie nada się na dżem. Czy to problem z przepisem, a może to my zrobiliśmy coś nieodpowiedniego?
Tak naprawdę sukces w przygotowaniu dżemu truskawkowego zależy przede wszystkim od samych truskawek – rodzaju wybranych owoców, a także okresu, w jakim je kupiliśmy. Zawsze możemy spróbować wykorzystać składniki żelujące, które spowodują zgęstnienie dżemu, jednak pamiętajmy o tym, że po wystygnięciu dżem samoczynnie nabiera odpowiedniej konsystencji w słoiku.
Dżem truskawkowy to idealny przetwór, który z pewnością zasmakuje całej rodzinie i przyda się zarówno podczas śniadania, deseru, jak i podwieczorku. Podane powyżej ilości powinny wystarczyć na wypełnienie kilku słoików. Jeśli jednak chcemy przygotować większą liczbę słoików dżemu, nie powinno to stanowić dużego problemu. Pamiętajmy, by zachować odpowiednią proporcję cukru do truskawek, najlepiej w postaci 1 do 4. Dzięki temu nasz dżem będzie odpowiednio słodki.
Zdjęcie: Envato/ Nadianb
Autor: Redakcja Ceneo