Data modyfikacji:

Jak zrobić dziurkę w pasku?


Bez wątpienia, kiedy nasza waga zmienia się na przestrzeni czasu, musimy sięgać po ubrania w innym rozmiarze. Jednak niekoniecznie trzeba wymieniać ulubiony skórzany pasek, wszak zawsze można dorobić dziurkę. Oczywiście należałoby to wykonać w taki sposób, by nie było widać różnicy. W dzisiejszym poradniku dowiecie się, jak zrobić dziurkę w pasku skutecznie i estetycznie. Kilka wskazówek pomoże wam zrobić to możliwie jak najlepiej.
pasek

Jak zrobić dodatkową dziurkę w pasku?


Kiedy posiada się zbyt mały albo zbyt duży pasek mogą być potrzebne dodatkowe dziurki. Oczywiście obwód musi pasować, bo bez tego ani rusz. Niemniej jednak każdy pasek ma zwykle od 5 do 7 lub od 7 do 9 dziurek, a niestety raz przybieramy, a innym razem tracimy na wadze i nie zawsze owe fabrycznie wykonane dziurki wystarczają. W takiej sytuacji, zwłaszcza gdy jest to pasek markowy, który kosztował niemało, warto pójść do kaletnika lub szewca. Za wykonanie dodatkowej dziurki w pasku zapłaci się symboliczną kwotę.

Jeśli jednak chcesz wykazać się zaradnością, a poza tym potrzebujesz wykonania dodatkowych otworów w więcej niż jednym pasku, to zawsze możesz zainwestować w profesjonalne narzędzia kaletnicze. Zasadniczo do wyboru są dwa. Pierwszy z nich to wybijak do dziur, który wygląda na pierwszy rzut oka trochę jak gwóźdź, ale jest gładki na całej powierzchni. Każdy wybijak z zestawu ma jednak wgłębienie z jednej strony o innej długości, dzięki temu można wykonać dziurki o różnej średnicy, idealnie dopasowanej do pozostałych otworów w pasku. Aby użyć takiego narzędzia, trzeba pasek położyć na jakiejś deseczce, wymierzyć odległość pomiędzy dziurkami i od brzegu paska, a następnie energicznym ruchem wybić otwór. Kolejnym narzędziem jest wykrawarka do otworów, a dokładnie szczypce dziurkujące. Jest ono wygodniejsze, bo do wybicia dziurki w pasku nie potrzeba w tej sytuacji młotka. Wykrawarka wyposażona jest w głowicę obrotową z wybijakami o różnej średnicy. Można zatem wybrać ten, który przechodzi przez pozostałe dziurki paska i idealnie dopasować średnicę. Jednocześnie szczypcami łatwiej jest przytrzymać pasek w odpowiedniej pozycji. W ten sposób zapewnione są większa precyzja i bezpieczeństwo, zwłaszcza laikom, którzy nie mieli w ręku ani młotka, ani wybijaka, a nawet gwoździa. Trzeba pamiętać, że do wykonania dodatkowej dziurki w pasku potrzeba sporo siły, dlatego jeśli pasek jest dość gruby, a nie ma się jej zbyt wiele, lepiej poprosić kogoś o pomoc.

Dziurkacz do pasków i wycinak do skór znajdziesz na Ceneo.pl.

Jak zrobić dziurkę w pasku w domu bez dziurkacza?


Gdy potrzebujesz dodatkowej dziurki w pasku już teraz i nie możesz czekać na dostawę profesjonalnych narzędzi, to możesz spróbować domowych metod. W sieci można znaleźć całkiem sporo pomysłów, jak wykonać dodatkową dziurkę w pasku. Pierwszy z nich to wykonanie dziurki przy użyciu rozgrzanego gwoździa i młotka. Oczywiście otwór najlepiej wykonać od wewnętrznej strony, w ten sposób jest szansa, że nie zniszczy się skóry wokoło czy nie zacznie się ona łuszczyć. Wcześniej trzeba dopasować gwóźdź do fabrycznie wykonanych dziurek. Nie może być to jednak gwóźdź z wypustkami, a model gładki, czyli podobny do wybijaka do pasków skórzanych. Musisz pamiętać, by w trakcie wybijania kolejnej dziurki, trzymać go przy użyciu obcęgów. Dzięki temu unikniesz poparzenia, a jednocześnie wbijania go pod nieodpowiednim kątem. Na pewno musisz też mieć w zanadrzu niewielką deseczkę, na której położysz pasek. W sieci można znaleźć video poradniki, których lepiej nie naśladować, np. z wybijaniem dodatkowych dziurek na drewnianym stole. Jeśli już chcesz to robić bezpośrednio na stole, to tylko na takim warsztatowym, w przypadku którego wgłębienie po gwoździu nie będzie problemem. Na pewno nie można też powiększać dziury przy użyciu kilku gwoździ wbijanych jeden obok drugiego, bo dziurka będzie postrzępiona i nierówna.
Innym sposobem na wykonanie dziurki w pasku do spodni bez specjalistycznych narzędzi jest wykorzystanie wiertarki. Tu nie będzie trzeba nic nagrzewać, co jest plusem. W tym przypadku również należy wybrać wiertła gładkie, które nie poszarpią skóry w trakcie wykonywania otworu. Analogicznie jak w przypadku gwoździa, najpierw trzeba sprawdzić średnicę dziur i włożyć do nich wiertło o odpowiedniej średnicy. Kiedy już będziesz mieć pewność, że zostało właściwie dobrane, a do tego zaznaczysz miejsce, w którym ma być wykonany dodatkowy otwór w pasku, możesz przystąpić do wiercenia. Do takiej precyzyjnej pracy możesz wykorzystać też mikrowiertło modelarskie.

O czym należy pamiętać, by zrobienie dziurki w pasku było łatwiejsze, a zarazem bardziej precyzyjne?


1. Nie zapomnij o dokładnym zmierzeniu odległości pomiędzy dziurkami i odległości od krawędzi paska. Najczęściej dziurki w paskach są wybite co 2 lub 2,5 cm, jednak koniecznie musisz wszystko wymierzyć linijką albo miarką, aby dziurki były symetryczne.

2. Nie wykonuj dziurki za pomocą nożyczek albo noża, bo najpewniej albo się skaleczysz, albo zniszczysz powierzchnię paska.

3. Najlepiej sięgnij po dedykowane narzędzie, czyli dziurkacz do pasków, ewentualnie gładki gwóźdź lub wiertło.

4. Wykonanie dziurki w pasku przy użyciu każdego z narzędzi wymaga siły, dlatego osoba, która nie miała w rękach narzędzi, powinna pozostawić tę pracę bardziej doświadczonej w tym temacie.

5. Użyj jako podkładu drewnianej deseczki i pamiętaj o BHP. Przy wykonywaniu dziurek w pasku domowymi sposobami bardzo łatwo popełnić błąd, zwłaszcza jeśli nie ma się często do czynienia z narzędziami.

Samodzielne wykonanie dziurki w pasku jest możliwe i wcale nie trzeba udawać się do kaletnika lub szewca. Najlepiej zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw, który wbrew pozorom wcale nie jest drogi i jest przydatny, zwłaszcza gdy ma się do czynienia z drogim paskiem ze skóry naturalnej, a nie tanim modelem ze skóry ekologicznej. Dobry elegancki pasek nigdy nie wychodzi z mody i warto o niego dbać. Należy nadmienić, że do garnituru nie można nosić zbyt długiego paska i najlepiej zapinać go na środkową dziurkę, gdyż tak jest najbardziej elegancko. Nie można go natomiast zapinać na ostatnią dziurkę. W takiej sytuacji należy zaopatrzyć się w nowy pasek.
Autor: Justyna Kolorz