Data publikacji:

Jak zrobić formę silikonową?

Wiele osób, które rozpoczynają swoją przygodę z rękodziełem, ma ogromne problemy z przygotowaniem form silikonowych. Z dzisiejszego artykułu dowiesz się, czym różnią się silikony addytywne od polikondensacyjnych, jak zrobić formę silikonową krok po kroku oraz jakie środki dodatkowe możesz zastosować po to, by jej wykonanie było jeszcze prostsze. Od teraz możesz zapomnieć o uszkodzonej formie, zbyt twardym silikonie lub jego przywieraniu do basenu formierskiego.
jak zrobić formę silikonową

Rodzaje silikonów do wykonywania form

Jak wiadomo, nie każdy silikon nadaje się do odlewania z nich form. Przykładem silikonu, z którym prawdopodobnie nic nie uda się nam zrobić, jest silikon sanitarny. Żeby forma mogła powstać, trzeba wybrać odpowiedni produkt. Można wybierać spośród różnych silikonów – miękkich, twardych, do kontaktu z żywnością, kolorowych i bezbarwnych. Żeby znaleźć ten idealny, zazwyczaj trzeba przetestować co najmniej kilka. Musi być na tyle twardy, by swobodnie móc wykonać z niego formę, oraz na tyle elastyczny, by bezpiecznie wydobyć z niego odlew. Wybierając silikon, zdecyduj się zatem na produkt o twardości od 20 do 40, o szybkim czasie wiązania.
Do dyspozycji są dwie podstawowe grupy silikonów formierskich – addytywne i polikondensacyjne. Silikony addytywne są twardsze i mniej sprężyste, ale nieco bardziej odporne na rozciąganie. Dużą uwagę trzeba zwracać na prawidłowe rozrabianie i mieszanie, ponieważ są na to wyjątkowo wrażliwe. Można dodawać do nich środki zmiękczające. Dobrze radzą sobie z odwzorowywaniem najbardziej wymagających kształtów.
Preparaty polikondensacyjne są tańsze, mniej wrażliwe na nieprawidłowości podczas rozrabiania oraz dostępne są do nich środki tiksotropujące. Bez problemów można mieszać ze sobą różne rodzaje tych silikonów, a ich wybór na rynku jest znacznie szerszy. Dużą zaletą silikonów polikondensacyjnych jest również dostępność i możliwość zastosowania akceleratora, który może przyspieszyć zasychanie. Nie da się jednoznacznie określić, czy któraś z tych grup silikonów jest lepsza od drugiej, ponieważ ich użyteczność zależy od konkretnego zastosowania.

Jak zrobić silikonową formę i co przygotować?

Do zrobienia formy przygotuj: silikon, pojemnik do odlewania, przedmiot do odlania, rękawiczki, szpatułkę, kubek jednorazowy, środek antyadhezyjny. Opcjonalnie mogą przydać się deseczki oraz klej montażowy. Całość procedury w skrócie wygląda następująco:
Patrycja Wojas
Patrycja Wojas

Medycyna, lotnictwo, motoryzacja – to moje największe pasje. W wolnych chwilach maluję obrazy i wypoczywam z najbliższymi osobami w różnych krajach. Kocham podróże!