Data publikacji:

Jak zrobić kosz do kosiarki?

Koszenie trawy bez użycia kosza wiąże się z koniecznością jej uciążliwego zgrabiania. Jeśli pozostawi się skoszoną trawę na trawniku, zacznie gnić i wydzielać nieprzyjemny zapach lub zmieni się w suche, drapiące siano. Część kosiarek dostępnych na rynku nie ma kosza na trawę w zestawie, dlatego konieczne jest jego dokupienie. Aby zaoszczędzić lub przyłączyć do kosiarki pojemnik o większej pojemności, można zdecydować się na samodzielne wykonanie kosza. Jak zrobić kosz do kosiarki? Od czego zacząć?
Jak zrobić kosz do kosiarki?

Kosiarka bez kosza czy z koszem?

Kosiarki w sklepach ogrodniczych i marketach budowlanych są dostępne w wersjach z koszem na trawę lub bez kosza. Drugi typ kosiarek jest tańszy nawet o kilkaset złotych w przypadku modeli o podobnych parametrach technicznych. Brak pojemnika na skoszoną trawę jest jednak dość uciążliwy. Bez niego trawa wydostaje się prosto na trawnik, przez co konieczne jest jej żmudne zgrabianie. 
Bez kosza na trawę często kupuje się kosiarki traktorki. Ich używanie nie wymaga siły, gdyż traktorek szybko i dokładnie kosi nawet duże boiska. Skoszona trawa wydostaje się poza traktorek, co stwarza problem z jej porządkowaniem i wyrzucaniem. Traktorki z koszami są drogie, dlatego na ich zakup decydują się głównie firmy zajmujące się utrzymaniem terenów zielonych. Pozostali użytkownicy mogą zdecydować się na dokupienie kosza lub jego samodzielne wykonanie.

Czy opłaca się kupić gotowy kosz do kosiarki?

Gotowy kosz do kosiarki można dokupić w wielu sklepach zarówno w przypadku kosiarek traktorków, jak i klasycznych kosiarek spalinowych i elektrycznych. Większość producentów przystosowuje swoje sprzęty do zamontowania w nich pojemnika na odpady zielone i oferuje możliwość ich nabycia we własnym zakresie, niezależnie od samej kosiarki. Gotowy kosz zwykle jest wykonany z tworzywa sztucznego z niewielkimi otworami, przez które do pojemnika przedostaje się powietrze.
Zakup gotowego kosza do kosiarki wydaje się być prostym i wygodnym rozwiązaniem, jednak równie dobrze można wykonać go samodzielnie. Jest to dobre rozwiązanie, gdy chce się zaoszczędzić i jednocześnie zadbać o wysoką jakość akcesorium. Samodzielnie zrobiony kosz do kosiarki pasuje nawet do starszych sprzętów, do których nie produkuje się już części zamiennych.

Jak zrobić kosz do kosiarki? 

Czy istnieje instrukcja, jak zrobić kosz do kosiarki? Niestety, przy tworzeniu kosza do kosiarki potrzebne jest sporo kreatywności i wiedzy na temat działania urządzeń mechanicznych. Kosiarka powinna być uzupełniona o pojemnik, który będzie efektywnie gromadził skoszoną trawę i jednocześnie nie ograniczy mocy silnika. Ważna jest zatem nie tylko pojemność kosza i łatwość jego opróżniania, ale i jego wpływ na działanie silnika i noży w kosiarce. 
Prawidłowo wykonany kosz do kosiarki składa się z pojemnika, do którego trafiają resztki roślinne, mocowania kosza do kosiarki i elementów doprowadzających trawę do zbiornika. Sposób łączenia każdej z części oraz ich wielkość i kształt zależą od posiadanego typu kosiarki. Kosz powinien mieć pojemność wystarczającą do skrócenia sporej części trawnika bez konieczności jego ciągłego opróżniania. W miejscu, w którym kosz łączy się z miejscem wyrzutu skoszonej trawy, ważne jest również zabezpieczenie przed wypadaniem trawy na trawnik. Bez takiego zabezpieczenia kosz nie spełni swojej roli, gdyż resztki trawy pozostaną na murawie.
Samodzielnie wykonany kosz powinien być przystosowany do mycia pod bieżącą wodą. Ważne jest zatem użycie materiałów, które można wypłukać z resztek roślinnych bez ryzyka pojawienia się rdzy i uszkodzenia pojemnika. Istotne jest też tworzenie kosza z materiału z otworami, które zapewnią ciąg powietrza.

Kosz do kosiarki traktorka

W kosiarkach traktorkach można pozwolić sobie na wykonanie dużego pojemnika na skoszoną trawę, który wymaga rzadkiego opróżniania nawet w przypadku koszenia dużych powierzchni. Kosz może być ustawiony za siedziskiem w traktorku i połączony z miejscem wyrzutu trawy za pomocą rury. W takiej konstrukcji potrzebny jest niewielki wentylator nad nożem ścinającym trawę. Zadaniem wentylatora jest wypychanie trawy do pojemnika i zapobieganie zapychaniu się konstrukcji w czasie koszenia trawy.
Jak zrobić kosz do kosiarki traktorka, by działał prawidłowo? W przypadku samodzielnej budowy kosza do kosiarki traktorka, niezbędna jest dbałość o stały dostęp powietrza do pojemnika. W przeciwnym razie kosz będzie się zapychał, a jego użytkowanie będzie problematyczne. Ciągłe opróżnianie zbiornika i odtykanie rury uniemożliwi szybkie koszenie trawy. Kosiarka traktorek straci sprawność i konieczne będzie używanie jej bez kosza.

Kosz do kosiarki a materiał

W kosiarkach producenci zwykle montują niskiej jakości kosze wykonane z plastiku. Ich trwałość jest niska, gdyż w wyniku kontaktu z wodą resztkami roślin i zanieczyszczeniami szybko pękają. Ponadto plastik kruszeje w wyniku ekspozycji na promieniowanie UV. Z tego powodu kosz może przetrwać maksymalnie jeden, dwa sezony. Dłużej służą kosze z siatki, która jest solidniejsza i odporniejsza na trudne warunki prac ogrodowych.
Kosze z siatki metalowej zapewniają optymalny ciąg powietrza i są łatwe do utrzymania w czystości. Dodatkowo gęsta siatka skutecznie zatrzymuje drobne kawałki trawy i roślin zielonych z koszonego trawnika. Dzięki temu osoba korzystająca z kosiarki nie musi martwić się, że całe ubranie zabrudzi się odpadkami zielonymi wyrzucanymi z kosiarki. Siatkowy kosz w razie potrzeby można uzupełnić o materiałowy wkład wewnętrzny. Jego użycie jest polecane, gdy kawałki koszonych roślin są bardzo ostre i kaleczą ciało lub wbijają się głęboko w odzież roboczą.
Autor: Redakcja Ceneo