Data publikacji:

Jak zrobić przepiśnik DIY?

Kolekcjonujesz kulinarne receptury? Własnoręcznie wykonaj notes na przepisy, w którym będziesz je gromadzić. Podpowiadamy, jak zrobić przepiśnik DIY.

przepiśnik

Przepiśnik DIY

Przepiśnik to notes, w którym zapisuje się przepisy kulinarne. Jest to wygodna forma archiwizacji receptur, a sekret jej popularności leży w tym, że w przepiśniku spisuje się sprawdzone przepisy. Receptury w przepiśniku są efektem wniosków, do których dochodzi się w trakcie kolejnych prób. Ciasto za słodkie względem oryginalnego przepisu z książki kucharskiej? A może proszek do pieczenia jest zbyt wyczuwalny? Zapisz zmodyfikowaną recepturę, dodaj konieczne notatki. I wypróbowany przepis przekaż następnym pokoleniom. Możesz kupić gotowy przepiśnik lub zrobić przepiśnik personalizowany. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z gotowaniem, pomocna będzie dla ciebie książka kucharska dla początkujących, która z czasem będzie inspiracją do tworzenia własnych przepisów.

Przepiśnik personalizowany

Na rynku znaleźć można bogatą ofertę przepiśników. To estetyczne notatniki, w których oprócz miejsca na przepisy znajdziesz praktyczne porady i kuchenne niezbędniki jak np. przelicznik miar i wag. Przepiśniki często zawierają kilka gotowych przepisów. Posiadają przekładki tematyczne, kieszonki na dodatkowe zapiski, kolorowe naklejki. Okładka takiego przepiśnika jest twarda i łatwa w czyszczeniu. Notes ma służyć ci jak najdłużej, ponieważ w kuchni w ferworze gotowania niezwykle łatwo jest zabrudzić obwolutę.

Gotowe przepiśniki to nierzadko notatniki tematyczne lub dedykowane. Już sama okładka może sugerować, jakiego typu receptury będą znajdować się w środku. W jednym przepiśniku zapisuj więc, jak upiec pyszne ciasta, w innym – w jaki sposób zachwycić gości wykwintną kolacją. A jeśli twoje dziecko uwielbia gotować, pozwól mu na prowadzenie notatek w przepiśniku, który został dostosowany specjalnie do jego potrzeb.

Jak zrobić przepiśnik personalizowany – przepiśnik DIY

Przepiśnik możesz wykonać zupełnie samodzielnie, właściwie od podstaw, lub wykorzystać w tym celu segregator. Pierwszy typ pozwoli ci rozwinąć kreatywność i stworzyć unikatowa okładkę. Typ drugi każe skupić się na przygotowaniu stron, które potem zapełnisz przykładami. Pamiętaj, że przepiśnik powinien mieć, jak wspomniane wyżej, twardą i łatwą w czyszczeniu obwolutę. Jeśli decydujesz się na zrobienie przepiśnika od podstaw, oklej tekturę ceratą. Jeżeli kupujesz segregator, wybierz ten ze śliską okładką.

Do wykonania przepiśnika DIY potrzebne będą:

 • tektura
 • cerata
 • kółka kaletnicze
 • kartki
 • ozdoby
 • klej
 • dziurkacz
 • nożyczki lub nóż introligatorski

Jak zrobić przepiśnik?

 1. Podziel tekturę na trzy części: dwie staną się stronami okładki, jedna jej grzbietem.
 2. Oklej tekturę z obu stron kolorową ceratą. Uważaj, aby części okładki łatwo można było złożyć i rozłożyć.
 3. W grzbiecie wytnij dziurki i zamocuj w nich kółka kaletnicze.
 4. Okładkę ozdób według uznania. Możesz wykorzystać akcesoria do tworzenia albumów scrapbookingowych. To rozmaite naklejki i kolorowe taśmy.
 5. Przedziurkuj kartki i włóż je w kółka kaletnicze.

I to właściwie wszystko. Przepiśnik w swojej podstawowej formie jest już gotowy.

Przepiśniki pozwalają uchronić tradycyjne rodzinne przepisy przed zapomnieniem. To doskonała pamiątka dla twoich wnuków, ale także świetny pomysł na prezent.

Autor: Barbara Szega