Data modyfikacji:

Jak zrobić skrzata stojącego?


Wiele osób lubi robić dekoracje do domu. Niezwykle ciekawą jest na pewno skrzat stojący, ale nie mamy tu na myśli ceramicznego - ogrodowego, a takiego, wykonanego z materiału. Zatem, jak zrobić skrzata stojącego? Poznajcie wszystkie niezbędne materiały i cenne wskazówki, by efekt był jak najlepszy.
skrzat

Jak zrobić dużego stojącego skrzata?


Przede wszystkim, aby wykonać dużego skrzata, trzeba zgromadzić odpowiednie materiały. Co nam będzie potrzebne? By zrobić pięknego skrzata domowego czy ogrodowego z materiału, potrzebne będą:

• kawałki tektury (mogą być po starych paczkach);
• gips;
 • patyki, rurki lub drewniane wałki;
• duży kawałek styropianu lub gotowy stożek styropianowy;
• materiały do uszycia ubranka dla skrzata, choć możecie wykorzystać także stare swetry i czapki;
• pistolet do kleju na gorąco;
• klej na gorąco;
 • bawełniany sznurek lub włóczka;
 • włóknina i kulki silikonowe do wypełnienia;
• skarpety i opcjonalnie rękawiczek;
• maszyna do szycia lub igła i nitka.

Nasz skrzat stojący będzie z kategorii zero waste, czyli do jego wykonania najlepiej wykorzystać stare rzeczy, które już nie nadają się do noszenia bądź takie, z których wyrosły dzieci. Dzięki temu pracy przy jego wykonaniu będzie mniej i nie będzie trzeba wszystkich ubranek skrzata szyć od A do Z.

Stożek styropianowy, kulki silikonowe do wypełnienia, pistolet do kleju na gorąco oraz klej na gorąco kupisz za pośrednictwem Ceneo.pl.

Skrzat stojący - jak zrobić krok po kroku?


Rozpoczynamy naszą pracę od wykonania butów skrzata z tektury. Wycinamy szablon składający się z elipsy - podeszwy i pasa - stanowiącego cholewkę, o długości równej obwodowi elipsy i wysokości kilku centymetrów. Następnie sklejamy obydwa elementy ze sobą, używając kleju na gorąco. Tak przygotowane buty zalewamy betonem. Musimy je bowiem obciążyć, aby nasz skrzat stabilnie stał. Zanim beton się zwiąże, wkładamy do niego patyki czy też wałki albo kawałki nóg starego stolika, czyli drewno, które będzie nam służyć jako nogi skrzata.

Podstawę już mamy i co dalej? Teraz bierzemy nasz styropian i wycinamy z niego kształt stożka albo kupujemy gotowy materiał w takim kształcie. Możemy naciągnąć na niego sweter o odpowiednim rozmiarze albo uszyć taki, który idealnie będzie pasował, używając wykroju. Rękawy, niezależnie od tego, czy używamy gotowego, czy uszytego swetra, wypełniamy włókniną lub kulkami silikonowymi i zaszywamy. Na rączki skrzata można włożyć jeszcze rękawiczki wypełnione kulkami silikonowymi. Tu również można popisać się kunsztem krawieckim albo wykorzystać małe rękawiczki dziecięce, np. jednopalczaste. Na nogi zakładamy nogawki, które także musimy wypełnić. Tu najlepiej sprawdzi się włóknina. Oczywiście od góry nogawki trzeba wykończyć i zaszyć. Ubrany korpus nabijamy na nogi albo wycinamy w nim otwory o średnicy nóg (jeśli jest dość duża).

Pozostaje nam jeszcze wykonanie nosa, ewentualnie oczu skrzata i oczywiście brody, a także wykończenie butów. Nos można zrobić z kawałka materiału wypełnionego kulkami silikonowymi i sklejonego przy użyciu kleju na gorąco. Znacznie łatwiej będzie go wykonać, jeśli kulki włoży się do rajstop, nadmiar obetnie, a resztę zwiąże. Brodę można przykleić przy użyciu kleju na gorąco, formując odpowiednio sznurki. Z kawałka materiału albo guzików można zrobić również oczy. Z kolei buty łatwo wykończyć, nakładając na nie dowolne, ale najlepiej pasujące do ubranka skarpety i ewentualnie wypełnić je włókniną. Można je również wykończyć, przyszywając dodatkowo guziczki czy też przyklejając sznurek imitujący sznurówki. Tak naprawdę pomysłów może być bardzo wiele, a ograniczeniem jest jedynie wyobraźnia. Teraz już wiecie, jak zrobić stojącego skrzata. Będzie stabilny i będzie stanowić doskonałą dekorację całoroczną, zwłaszcza jeśli wykonasz go w neutralnych barwach, np. szarościach i bieli.

Warto wiedzieć, że skrzat jest ważnym elementem skandynawskich dekoracji świątecznych, dlatego świetnie pasować będzie do mieszkania urządzonego w tym stylu. Jest pomocnikiem Mikołaja, a według tamtejszych legend także opiekunem domowego ogniska, a w szczególności zwierząt domowych. Warto spróbować swoich sił i wykonać skrzata stojącego samodzielnie, może być to bardzo dobry sposób na spędzenie wolnego wieczoru i odstresowanie.
autor: Justyna Kolorz