Data publikacji:

Jak zrobić skrzata świątecznego?

Od kilku lat skrzat świąteczny to jedna z najpopularniejszych ozdób świąt Bożego Narodzenia. Nic dziwnego – skrzaty robione ręcznie są bardzo ładne i proste w wykonaniu. W sklepach znajdziesz wiele różnych propozycji, jednak często są one bardzo drogie. W tym artykule pokażemy, jak samodzielnie zrobić skrzata świątecznego krok po kroku w domowym zaciszu. Stwórz świąteczną atmosferę za niewielkie pieniądze!
jak zrobić skrzata świątecznego

Jak zrobić świątecznego skrzata ze skarpety?

Świąteczny skrzat, którego wykonasz ze skarpety, jest najprostszą metodą na przygotowanie tego sympatycznego krasnala. W dodatku jedną z najtańszych, bowiem wszystkie składniki zapewne masz już w domu!
Jak zatem zrobić świątecznego skrzata ze skarpety, w dodatku bez szycia? Do jego przygotowania potrzebujesz następujących przedmiotów: skarpetka (najlepiej gruba), nylonowa pończocha lub rajstopy, foliowy woreczek, gumki recepturki, wata, szklanka ryżu lub kaszy, fragment futerka lub podobnego materiału.
Przygotowanie tą metodą krasnala świątecznego jest bardzo proste.
 • Przytnij czerwony fragment materiału tak, aby dało się nim owinąć butelkę.
 • Owiń butelkę materiałem i zabezpiecz końcówki szpilkami.
 • Po zabezpieczeniu materiału zsuń go z butelki, a następnie podklej klejem na gorąco. Zadbaj o to, aby zawinąć końcówki filcu do środka, żeby jego brzegi się nie strzępiły.
 • Tak przygotowaną tubę załóż na butelkę i przewiąż na górze sznurkiem.
 • Czas na brodę. Przygotuj ją z waty i przyklej klejem na gorąco do czerwonego filcu tuż poniżej sznurka.
 • Zmierz obwód powstającej figurki w jej najszerszym miejscu. Wymiary będą ci potrzebne do przygotowania czapki.
 • Z szarego filcu przygotuj czapkę. Jeśli chodzi o jej szerokość, posłuż się wymiarem, który zmierzyłeś w punkcie wyżej. Jej wysokość jest już dowolna i zależy od twojego gustu. Materiał zwiń nieco pod skosem, aby wyszła ci tuba.
 • Powstałą tubę zabezpiecz szpilkami, a następnie podklej klejem na gorąco. Podobnie jak przy czerwonym kombinezonie zadbaj o to, aby podkleić końcówki filcu do środka.
 • Zdejmij szpilki i załóż czapkę na powstałego krasnala.
 • Zwiń w kulkę kawałek waty i przyklej do brody – w ten sposób zrobisz nos.
 • Tak powstałego krasnala świątecznego możesz dodatkowo ozdobić np. plastikowymi płatkami śniegu, brokatem lub sztucznym śniegiem. Na szczycie czapeczki możesz przykleić pompon z waty lub pompon przygotowany z włóczki.
 • Skrzat świąteczny może mieć nawet około 130 cm wysokości!

  Jak zrobić krasnala świątecznego? Wykorzystaj stare przedmioty i wyobraźnię!

  Sposobów na wykonanie krasnala świątecznego jest naprawdę dużo. W dodatku jest to świetny sposób na wykorzystanie przedmiotów, które być może chciałeś wyrzucić, bo uznałeś je za niepotrzebne. Wystarczy, że chwilę się zastanowisz, a na pewno przypomnisz sobie o skarpetce bez pary, resztce włóczki, starej czapce czy niepotrzebnych już nikomu guzikach leżących na dnie szafy. Z tych elementów wykonasz pięknego świątecznego skrzata, który pomoże stworzyć świąteczny klimat w twoim domu.
  Jeśli natomiast zastanawiasz się, jak uszyć krasnala świątecznego, to w internecie znajdziesz mnóstwo gotowych szablonów, które wystarczy wydrukować, odrysować, a następnie zszyć zgodnie z instrukcją. Takie skrzaty są równie urocze jak te wykonane z butelek, skarpetek i czapek.
  Skrzata świątecznego wykonasz również z… mopa (polecamy jednak świeżego, a nie już zużytego). Wystarczy, że usuniesz mu uchwyt, a jego samego umieścisz na kubeczku i podkleisz klejem. Na „głowę” załóż mu czapkę wyciętą ze starej skarpety. Z resztek materiału wykonaj nos i przyklej go tuż pod założoną czapką.
  Skrzaty ręcznie robione to doskonały pomysł nie tylko na ozdobę pomieszczenia, ale również dobry upominek dla najbliższych. Stworzenie takiego skrzata to świetny sposób na spędzenie wolnego czasu, szczególnie z dziećmi. Nie czekaj ani chwili dłużej, tylko zabierz się do pracy!
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Agnieszka Ragus