Data publikacji:

Jak zrobić terrarium? Terrarium DYI


Kupując nowego pupila, musimy zadbać o to, by stworzyć mu bezpieczne i komfortowe warunki do życia. W zależności od tego, czy będzie to kameleon, boa, czy jakiekolwiek inne zwierzę, będziemy musieli dostosować typ oraz rozmiar terrarium. Podpowiadamy więc, jak zrobić terrarium, w którym niczego nie braknie!
terrarium

Jak zrobić terrarium?


Planując stworzenie terrarium od podstaw, musimy najpierw dowiedzieć się, jakich warunków będzie potrzebować nasze zwierzę. Trzeba uwzględnić rozmiar, temperaturę, rodzaj oświetlenia, sposób wprowadzania pokarmu, akcesoria. To wszystko należy zaplanować już przed montażem, by później nie spotkały nas nieprzyjemne niespodzianki. Po przemyśleniu wszystkich warunków możemy przystąpić do projektowania. Wystarczą odręczne rysunki z konkretnymi wymiarami. Pozwolą nam one ustalić, jakich materiałów oraz w jakiej ilości będziemy potrzebować, co musimy kupić i jak przygotować się do montażu.

Z czego będziemy korzystać?


Jeśli mamy w domu nieużywaną już szafkę, szufladę czy regał, to spokojnie możemy z niej skorzystać. Nie tylko zmniejszymy swoje wydatki, ale i damy drugie życie starym meblom. Oczywiście możemy również samodzielnie kupić płyty o konkretnych wymiarach, jeżeli nie znajdziemy ich w domu. Brzegi szafek oklejamy, jeśli są zniszczone. Wiercimy w nich również dziury, które posłużą nam jako otwory wentylacyjne. Ile liczbę oraz średnicę musimy dostosować do rozmiaru terrarium oraz zwierzęcia, które będzie w nim mieszkało.

Tak przygotowane płyty możemy ze sobą skleić lub skręcić. Oklejanie jest bardziej pracochłonne oraz wymaga od nas usztywnienia ścianek, dopóki klej nie zaschnie. Warto więc wybrać drugą metodę, która jest o wiele szybsza. Tak łączymy ze sobą spód oraz trzy ścianki boczne.

Drzwi do terrarium


By mieć łatwy dostęp do terrarium, najlepiej zamontować z przodu drzwi. Możemy zdecydować się na przesuwne lub uchylane. Drzwi przesuwne są o wiele bardziej bezpieczne. Niestety uchylne mają to do siebie, że nasz pupil łatwo będzie mógł je otworzyć i się gdzieś schować, a tego byśmy raczej nie chcieli.

By zamontować drzwi przesuwne, będziemy potrzebowali prowadnicę, którą zamontujemy na spodzie terrarium. Dodatkowo musimy dokupić szybę. Najlepiej zamówić ją u szklarza, który przytnie ją do określonego przez nas rozmiaru. Wybierając drzwi uchylne, będziemy potrzebowali zawiasów, dzięki którym będziemy mogli je otwierać.

Sufit


Gdy wcześniejsze elementy będą już gotowe, możemy przystąpić do tworzenia sufitu. W tym momencie będziemy montować kabel grzewczy. Warto również kupić sterownik temperatury oraz sterownik wilgoci i zamontować je wedle poleceń producenta. Powinniśmy również wybrać odpowiednie oświetlenie. Te urządzenia pozwolą nam zadbać o stałą temperaturę w terrarium oraz utrzymać właściwy poziom wilgoci. Gdy umieścimy je w terrarium, zamontujemy i zabezpieczymy, to możemy wreszcie umieścić sufit. Skręcamy lub sklejamy go ze ściankami bocznymi i w ten sposób mamy stworzoną zamkniętą przestrzeń dla naszego pupila.

Akcesoria


Pamiętajmy jednak, że samo terrarium to nie wszystko. Musimy również zadbać o akcesoria, z których nasze zwierzę będzie mogło korzystać. Mowa przede wszystkim o roślinności, zabawkach, kryjówkach, które będą pupilowi potrzebne. To również czas, by zaopatrzyć się w skałki czy tło, którym ozdobimy terrarium. Warto maksymalnie dostosować je do potrzeb zwierzaka. Jego komfort, swoboda ruchów i różnorodność atrakcji zapewnią mu lepsze samopoczucie. Jest to niezbędne, by pupil był zdrowy i czuł się bezpiecznie. Warto pamiętać, że każde zwierzę ma inne potrzeby. Zanim więc przystąpimy do ostatecznego montażu, powinniśmy się upewnić, że mamy wszystko, czego potrzebujmy.
Autorka: Aleksandra Bartosik