Data publikacji:

Jak zrobić wiatraczek krok po kroku


Kreatywne prace sprawiają, że można się odstresować, a przy tym świetnie bawić. To także sposób na zabawę z dzieckiem. Warto np. zastosować tutaj technikę DIY. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zrobić wiatraczek z papieru lub z butelki.
wiatrak

Jak zrobić wiatraczek z papieru krok po kroku


Warto zdecydować się na wykonanie wiatraczka z papieru, tym bardziej, że to bardzo łatwe. Do tego celu będziemy potrzebować kartki A4, a także kleju. Można zastosować ten w sztyfcie. Potrzebne będą też pineska i patyk. Na samym początku składamy kartę A4 po skosie, pamiętając przy tym, aby połączyć krótszy bok z dłuższym. Nadmiar papieru odcinamy. W następnym etapie rozkładamy kartkę i ponownie składamy kwadrat na pół, pamiętając, aby róg stykał się z rogiem. Otwieramy, obracamy i ponownie składamy. W ten sposób powstały dwie krzyżujące się linie. W kolejnym etapie musimy rozciąć figurę wzdłuż linii zgięcia, ale zatrzymać się około 4 cm od środka, czyli nie tniemy jej do końca. Środek smarujemy klejem i na tym etapie przyklejamy pierwszy róg. Ponownie smarujemy i przyklejamy trzeci róg, następnie piąty i siódmy. To już prawie wszystko, pozostaje tylko wyciąć koło o małej średnicy i przytwierdzić je za pomocą pineski do środka wiatraczka. Na samym końcu przyklejamy patyk i gotowe. Właśnie dowiedzieliście się, jak zrobić wiatraczek z papieru na patyku, ale można również użyć innego materiału.

Jak zrobić wiatraczek z butelki?


Wiatraczek można wykonać także z butelki. Do tego celu będzie nam potrzebna butelka plastikowa, nożyczki, pineska oraz patyk. W tym przypadku zasada jest jedna: im większa butelka, tym większy wiatrak. Czas przejść do technicznej pracy. Na samym początku należy odciąć górę butelki, ale w miejscu, od którego boki zaczynają być proste. Odciętą część trzeba teraz przeciąć na pięć mniejszych. Każdą z nich wyginamy w przeciwną stronę. Przy użyciu nagrzanej pineski wykonujemy otwór w nakrętce i mocujemy ją do plastikowych części wiatraczka. Doklejamy jeszcze patyk i gotowe. Jeżeli zależy wam na lepszej estetyce, to możecie dodatkowo pomalować plastikowe części, używając lakieru do paznokci. Teraz już wiecie, jak zrobić wiatraczek na patyku z butelki.

Jak zrobić wiatraczek ogrodowy?


Wiatraczki można wykonać z wielu materiałów. Świetnie będzie się prezentował np. ten wykonany z drewna. Oczywiście w tym przypadku praca jest nieco trudniejsza, ale efekty są naprawdę genialne. Do tego celu będziemy potrzebować drewnianego patyka oraz kawałka sklejki, najlepiej wybrać tę wodoodporną, przydadzą się też gwóźdź i klej. Pierwszy etap będzie najtrudniejszy. Na drewnianej sklejce należy namalować jakiś wzór. Może być to ptak. W następnym etapie wycinamy go, używając frezarki do drewna. Teraz rysujemy na sklejce skrzydła i je wycinamy. Pozostaje już tylko złożenie wiatraczka, a więc przymocowanie do podstawy dwóch elementów na przeciwko siebie. Z tyłu po wewnętrznej stronie przyklejamy patyczek. Pozostaje już tylko ozdobienie go przy użyciu farby, choć wiatraczek możecie pomalować także wcześniej, i gotowe!

Drewniany wiatraczek, wiatraczek ogrodowy oraz wiatraczek hologram można znaleźć na Ceneo.pl.

Jak zrobić wiatraczek z papieru bez klejenia?


Wykorzystując technikę origami, można także wykonać wiatraczek, który będzie świetną zabawką, ale i ozdobą pokoju dziecięcego. Oczywiście trzeba przygotować kwadratową kartkę, pineskę i kijek. Kartkę zginamy po skosie na pół, następnie otwieramy, ponownie zginamy po skosie, ale w innym miejscu. W kolejnym etapie składamy ją na wprost. W ten sposób powstanie nam kilka zgięć. Pozostaje już tylko zagiąć rogi do środka, podobnie jak boki. Znów konieczne jest złożenie na pół, co gwarantuje, że wiatrak będzie równy. W środku powstaną też zakładki, które w tym etapie trzeba wyciągnąć i zagiąć. Wtedy też powstaną skrzydła wiatraka. Teraz wystarczy wiatrak przymocować do patyczka przy użyciu pineski.

Nie potrzeba wiele, by stworzyć wiatraczek. Materiały każdy znajdzie w swoim domu. Jeśli jednak nie masz smykałki do majsterkowania, możesz również zakupić gotowy model.
Autorka: Dorota Wachholz