Data modyfikacji:

Jak zrobić zabawkę dla psa?

Zabawki dla psów potrafią być bardzo drogie. Tymczasem nasze czworonogi… Cóż, nie traktują swoich szarpaków czy misiów zbyt delikatnie. Wielu właścicieli psów z pewnością nie raz spotkało się z sytuacją, gdy nowa zabawka została rozszarpana w mniej niż trzy minuty. Z tego właśnie powodu warto rozejrzeć się po domu i zrobić zabawkę dla psa z niepotrzebnych rzeczy. Jak zrobić samemu zabawkę dla psa? Wbrew pozorom to bardzo prosta sprawa! Wystarczy jedynie odrobina zdolności manualnych i podstawowe akcesoria, jak igła czy nitka, a w skrajnych wypadkach - wiertarka. Poznajcie nasze propozycje ręcznie robionych zabawek dla psa.
zabawka dla psa

Jak zrobić zabawkę dla psa z butelki?

Zabawki dla psów z wykorzystaniem butelek są bardzo popularne z uwagi na fakt, że rozwijają one inteligencję naszego czworonoga. Ich wykonanie wymaga umiejętności posługiwania się wiertarką. Do stworzenia zabawki niezbędne będą:
● plastikowe butelki po napojach,
● kilka desek do zbicia stojaka,
● drewniany lub plastikowy kij do szczotki,
● nożyczki, ,
● wiertarka,
● gwoździe i młotek.
Na początku zbijamy z desek stabilny stojak. Kształtem powinien przypominać odwróconą literę U z kątami prostymi. Następnie wykonujemy otwory w butelkach - w połowie ich wysokości. Dziurki powinny mieć średnicę wybranego kija od szczotki. Butelki umieszczamy na kiju, a następnie przymocowujemy do stojaka na takiej wysokości, by pies miał do nich swobodny dostęp. Do butelek wsypujemy przysmaki dla czworonoga, których wielkość pozwala na dość swobodne wyjęcie ich przez gwint butelki, i gotowe! Teraz pies będzie próbował samodzielnie dostać się do przysmaków, obracając i gryząc butelki.

Jak jeszcze wykorzystać butelkę do zabawy z psem?

Wiele piesków lubi bawić się zwykłą plastikową butelką. Jeśli jednak obawiasz się, że pupil może zrobić sobie nią krzywdę, zrób z niej zabawkę domowej roboty. Z plastikowej butelki pozbądź się korka. Następnie zawiń ją w skrawek niepotrzebnego materiału lub koszulkę bawełnianą. Następnie zwiąż końce materiału gumkami recepturkami albo mocnym sznurkiem. W ten sposób otrzymasz zabawkę przypominającą cukierek. Materiał zabezpieczy psa przed ewentualnym zranieniem po rozgryzieniu butelki, a równocześnie nie odbierze mu radości z zabawy.

Jak zrobić zabawkę dla psa z liny?

Jeśli dysponujemy starą liną, możemy bez problemu zrobić domowy szarpak dla psa. Do tego celu dobrze sprawdzi się również stary polarowy kocyk czy niepotrzebne jeansy. Ważne, aby twardość docelowego szarpaka dopasować do wielkości psa. Najlepszym rozwiązaniem będzie połączenie twardszej liny z miękkim polarem. Oba materiały należy pociąć na paski, związać ich końce i dowolnie poprzeplatać linę i polar ze sobą. Możemy zapleść warkocz lub randomowe supełki - wszystko zależy od naszej wyobraźni. Taki szarpak z pewnością spodoba się naszemu psu, a jego zniszczenie nie będzie tak bolesne, jak porwanie nowej zabawki ze sklepu.

Domowa mata węchowa - jak zrobić?

 Mata węchowa daje możliwość trenowania jednego z najważniejszych psich zmysłów, czyli węchu. Warto wiedzieć, że węszenie jest dla psa dużym wysiłkiem, a równocześnie przynosi mu wiele frajdy. Po zabawie z matą węchową pupil będzie na tyle zmęczony, że najprawdopodobniej uda się na zasłużoną drzemkę. Do wykonania maty węchowej niezbędne będą skrawki materiału. Może być to polar lub bawełna - nie ma to większego znaczenia. Ważne natomiast jest to, aby kawałków było możliwie dużo. Oprócz tego potrzebna będzie mała gumowa wycieraczka z kółkami, którą kupisz w każdym sklepie budowlanym. Teraz musisz jedynie przewiązać kawałki materiału przez kółka. Pamiętaj, by zrobić to na tyle gęsto, aby wycieraczka nie była widoczna spod kolorowych skrawków. Po wykonaniu tej czynności mata jest już właściwie gotowa. Teraz musisz jedynie umieścić w niej smakołyki dla psa i zachęcić go do ich poszukiwania.

Zabawa z kartonami

Większość piesków wprost przepada za rozrywaniem i szarpaniem kartonów. Jeśli więc masz w domu niepotrzebne pudełka, zrób z nich zabawki dla czworonoga. Kartony nie muszą być duże - wystarczą nawet pudełka po butach. Ważne jednak, aby dało się je szczelnie zakleić. Na jednej stronie kartonu wytnij otwory, które pozwolą pieskowi na wywęszenie kryjących się wewnątrz przysmaków. Następnie włóż ulubione jedzenie psa do kartonika i dokładnie go zaklej. Gdy tylko twój pies wywęszy swoje przysmaki, przystąpi do rozdzierania i rozdrapywania kartonu, co przyniesie mu dużo radości! Taka zabawka właściwie nic nie kosztuje, a jest wręcz uwielbiana przez pupili. Ma tylko jedną wadę - po skończonej zabawie konieczne będzie posprzątanie skrawków kartonu.

Pluszaki ze starych skarpetek

Jak zrobić zabawkę dla psa? Ze starej skarpetki! Jeśli twój pies uwielbia zabawę pluszakami, wykorzystaj stare skarpetki i spraw mu nieco frajdy. Do starej skarpetki włóż skrawki niepotrzebnego materiału. Możesz pomieszać go z kawałkami liny, jeśli chcesz, aby pluszak był nieco twardszy. W przypadku, gdy dysponujesz starymi piszczałkami z poprzednich zabawek, włóż jedną do środka. Na końcu skarpetki zawiąż supełek lub po prostu ją zaszyj. Dzięki temu wnętrze „pluszaka” pozostanie na swoim miejscu. Aby zabawka była nieco trwalsza, można wykorzystać dwie skarpetki i włożyć jedną w drugą. Poszarpanie takiego pluszaka sprawi pieskowi ogromną radość, a równocześnie nie uszczupli twojego portfela.
Jak widać, możliwości są nieograniczone! Jeśli więc zależy ci na oszczędności pieniędzy, a równocześnie chcesz zadbać o rozrywkę dla swojego pieska, koniecznie wypróbuj nasze pomysły, a także testuj własne. Dzięki temu twój pupil wciąż będzie mógł bawić się nowymi zabawkami!
Autor: Olga Sadowska