Data publikacji:

Jak zrobić żaluzje drewniane?


Żaluzje są nie tylko funkcjonalnym elementem wyposażenia mieszkania czy patio bądź tarasu, ale również elementem dekoracyjnym. Co ciekawe można wykonać je samodzielnie. Wystarczy tylko trochę zaangażowania i wprawy, a efekt przerośnie oczekiwania. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak zrobić drewniane żaluzje, czy to domowe, czy ogrodowe. Co będzie nam do tego potrzebne i jak przebiegną prace krok po kroku?

Jak zrobić żaluzje drewniane? Poznaj na początek ich cechy


Nowoczesne domy, które posiadają taras, wymagają czasami innowacyjnych rozwiązań, które uczynią tę przestrzeń jeszcze bardziej funkcjonalną. Doskonałym wyborem są tutaj żaluzje drewniane, które notabene można umieścić na drzwiach tarasowych, ale także w ogrodzie, np. zamontować je do altany. Warto wiedzieć, że takie modele wykonane są z lameli i posiadają właściwy kąt załamania i ukształtowany profil. Dzięki nachyleniu lameli można je regulować, a to oznacza, że ilość światła, która wpada do wnętrza, może być mniejsza bądź też większa. Steruje się nimi za pomocą łopatki żaluzji, zatem sterowanie jest w pełni manualne. Niewątpliwie takie żaluzje stanowią świetną ochronę przed promieniami słonecznymi, a także wiatrem. Nie bez znaczenia jest fakt, że zapewniają jeszcze większe poczucie prywatności, a przy tym naprawdę dobrze się prezentują. Jeżeli sądzicie, że tych zalet nie może być więcej, to powinniście wiedzieć, że żaluzje mają także właściwości termoizolacyjne. Wykonanie żaluzji drewnianych wymaga rzecz jasna precyzji, jednak efekt może być naprawdę świetny.

Ruchome żaluzje drewniane - jak zrobić i jakie materiały przygotować?


Wiele osób zastanawia się, jak zrobić ruchome żaluzje drewniane ogrodowe. Pierwszym etapem jest przygotowanie materiałów i w tym przypadku trzeba wiedzieć, że muszą być one najwyższej jakości. Jednym z ważniejszych elementów są belki nośne. Można zastosować te z drewna klejonego. Polecamy takie o przekroju 7,2 cm x 11,5 cm. Dzięki temu uzyskacie stabilność całej konstrukcji. Nie bez znaczenia jest fakt, że będzie ona sztywna i odporna nawet na intensywne porywy wiatru. Kolejnym ważnym elementem jest rama wewnętrzna, gdyż to właśnie w niej osadzone są łopatki żaluzji. Polecamy model wykonany z drewna klejonego. Oczywiście rama powinna mieć właściwy wymiar i tutaj przekrój 4,8 cm x 7,2 cm sprawdzi się idealnie. Należy ustalić wysokość całej zabudowy. Standardowa to 192 cm. Pozostaje już tylko zastanowić się, jaki przekrój powinny mieć same łopatki i również w tym przypadku najlepiej postawić na sprawdzone rozwiązania, a dokładnie na wymiar 2 cm x 8,5 cm. Łopatki muszą być utrzymane w poziomie, gdyż tylko dzięki temu możliwe będzie sterowanie nimi. Jednak, aby tak się stało, trzeba również wykonać tzw. drabinkę. Zazwyczaj jest ona zrobiona z aluminium, ale można wykonać ją także z drewna.

Jak zrobić żaluzje drewniane ogrodowe krok po kroku?


Drewniane żaluzje najlepiej montować pomiędzy słupami nośnymi konstrukcji. Cały projekt warto sobie rozrysować. Na pionowej kantówce wyznaczamy otwory. Kolejnym etapem jest montaż desek. W tym przypadku nie ma konieczności wykonywania luzu pomiędzy otworami. Pamiętajcie, że lamele będą na siebie nachodzić, dlatego też otwory, które wykonacie, muszą znajdować się w odległości pomniejszonej o 1 cm od szerokości lameli. Na samym dole montujemy kantówkę. Teraz po drugiej stronie umieszczamy ponownie kantówkę i całość montujemy do ścianek nośnych konstrukcji tarasu czy patio. Jednocześnie pamiętajcie, że lamele możecie wykonać nawet w wersji 3D. Możecie kupić gotowe płyty bądź też zastosować listwy poziome sosnowe. Montaż lameli najlepiej wykonać za pomocą wkrętów do drewna. Zwróćcie uwagę, że wkręty dostępne są w różnych wariantach i najlepiej wybrać modele z główkami, które najbardziej wam się podobają. Na każdym miejscu cięcia należy zastosować impregnat. Listewki można dokręcać w dwóch miejscach, zarówno po prawej, jak i lewej stronie, montując je bezpośrednio do kantówki. Pozostaje już tylko montaż do belki nośnej, zarówno dolnej, jak i górnej. Na tym etapie możecie przykręcić ramę wewnętrzną. Dzięki temu uzyskacie maksymalną stabilizację, i gotowe.

Impregnacja rzecz ważna


Żaluzje drewniane ogrodowe stosowane na patio czy też zadaszonych i przeszklonych altanach muszą być odpowiednio zabezpieczone. Drewno wymaga impregnacji przed połączeniem poszczególnych lameli, chyba że wybierze się produkt, który został fabrycznie poddany impregnacji. Oczywiście takie środki mają to do siebie, że po pewnym czasie warstwa ochronna wymaga odnowienia. Impregnat chroni lamele przez szkodliwym działaniem promieniowania UV, a przede wszystkim przed działaniem wilgoci. Zatem zapobiega powstawaniu pęknięć, butwieniu drewna, a przede wszystkim pojawianiu się na jego powierzchni szkodliwych dla zdrowia pleśni i grzybów. Najlepiej i najwygodniej wybierać impregnaty w formie płynnej, które na lamele można nałożyć pędzelkiem. Innym skutecznym produktem będzie impregnat w sprayu. Warto podkreślić, że można również zmienić kolor żaluzji drewnianych. Wystarczy wybrać farbę z impregnatem, czyli lakierobejcę do drewna. Dzięki temu uwydatnicie rysunek drewna, a jednocześnie odpowiednio wzmocnicie poszczególne lamele.

Żaluzje drewniane brązowe, żaluzja drewniana na wymiar oraz bejcę do drewna znajdziecie na Ceneo.pl.

Poznaj zalety żaluzji drewnianych i ich samodzielnego wykonania


Żaluzje drewniane są ponadczasowe i pasują do każdej elewacji. Są wykonane z naturalnego materiału, dlatego są w pełni biodegradowalne, a dzięki odpowiedniej impregnacji odporne na wilgoć. Dzięki samodzielnemu wykonaniu można żaluzje idealnie dopasować do otworów okiennych czy też przestrzeni tarasowych. Warto jeszcze docenić walory użytkowe, a tych jest naprawdę wiele. Żaluzje służą jako ochrona przed wiatrem, ale i intensywnym nasłonecznieniem. Dzięki nim zwiększa się komfort przebywania na tarasie czy patio i można z nich korzystać o każdej porze, niezależnie od panującej aury. W przypadku wyboru gotowych żaluzji drewnianych, trzeba bardzo dokładnie wymierzyć otwory i zaopatrzyć się w odpowiednie wkręty czy gwoździe. Zamontowanie żaluzji sprawi, że aranżacja zyska dodatkowe walory estetyczne. Nie bez znaczenia jest także satysfakcja z samodzielnie wykonanej pracy.
Autor: Dorota Wachholz