Data publikacji:

Jaki pistolet do kleju na gorąco?

Pistolety do kleju na gorąco jest niezwykle przydatnym narzędziem, które znajduje zastosowanie w zaskakująco dużej liczbie sytuacji. Korzystają z niego osoby zajmujące się robotami remontowo-budowlanymi i montażowymi, a także wszelkiego rodzaju hobbyści i majsterkowicze, dla których jest niezastąpioną pomocą przy różnego typu projektach. Na rynku znajdziemy całkiem spory wybór urządzeń tego typu, dlatego też podpowiadamy, na co zwracać uwagę w trakcie zakupów.
Creative Woman Using Hot Glue Gun
Pistolety do kleju to przeważnie kompaktowe narzędzia, przy pomocy których można z łatwością i w kontrolowany sposób rozprowadzać specjalne kleje rozpuszczane tuż przed nałożeniem za pomocą urządzenia. Spoiny sprzedawane są w formie lasek o różnej długości i średnicy. Wkładamy je do specjalnego zasobnika, gdzie stopniowo ulegają ogrzaniu i stopieniu. Są one następnie wyciskane poprzez dyszę na elementy, które wymagają sklejenia.

Jaki pistolet do kleju na gorąco? Przeznaczenie urządzenia

Model pistoletu do kleju na gorąco powinien być dostosowany do jego przeznaczenia. Innego urządzenia użyjemy do klejenia dużych elementów drewnianych, a innego do drobnych prac naprawczych w domu. Najlepszą wskazówką sugerującą sposób użycia sprzętu jest jego moc podawana w watach (W).
Do najprostszych zadań, wymagających niewielkich ilości kleju, zaleca się stosowanie narzędzi o mocy 30 W. Do poważniejszych wyzwań używamy pistoletów o mocy co najmniej 40–70 W. Pamiętajmy, że im większa moc, tym klej szybciej ulega ogrzaniu. Choć oznacza to, że możemy błyskawicznie zacząć go nakładać, w przypadku amatorów prowadzi to do rozprowadzania zbyt dużych ilości spoiny i jej rozchlapywania, co może skończyć się nawet poparzeniem. Popełnione błędy w takim wypadku są bardzo trudne do usunięcia. Profesjonaliści używają modeli o mocy 100–200 W, w pracach specjalistycznych wykorzystują natomiast przemysłowe narzędzia 500–1000 W.

Rodzaj zasilania i jego moc

Podczas ogrzewania kleju pistolety zużywają duże ilości energii, a jest ona dostarczana na dwa sposoby – z pomocą ładowanego akumulatora albo bezpośrednio z sieci elektrycznej. Pistolety sieciowe są z reguły tańsze i bardziej niezawodne, mogą osiągnąć też wyższą moc. Są idealnym rozwiązaniem, jeżeli większość prac wykonuje się np. przy biurku lub w warsztacie. Istotną kwestią podczas wyboru odpowiedniego modelu jest tutaj kwestii długości kabla – warto zadbać o to, by nie był zbyt krótki ani nie ograniczał naszych ruchów.
Pistolety akumulatorowe pozwalają z kolei na pracę z dala od stałego źródła zasilania, jednak z drugiej strony mogą w najmniej spodziewanym momencie odmówić posłuszeństwa, co jest w stanie pokrzyżować szyki, gdy jest się akurat w połowie pracy. Najmniejsze modele zasilane są za pomocą małych akumulatorków AA. Największe korzystają z uniwersalnych akumulatorów używanych przez inne elektronarzędzia, takie jak wiertarko-wkrętarki.
pistolet do kleju

Czas nagrzewania się

W specyfikacji technicznej bardzo często znajdziemy też informacje na temat długości czasu nagrzewania kleju. Choć w dużej części zależy on od mocy sprzętu, w sporym stopniu determinowany on jest też przez konstrukcję grzałki. W najlepszych modelach wkład ze spoiną osiągnie pożądaną temperaturę po około 2–5 minutach. Mniej zaawansowany sprzęt wydłuży jednak oczekiwania o kolejnych kilka minut. Dla zasady, tolerowane minimum w tym przypadku to około 7 minut.

Rozmiary i ergonomia

Obudowa pistoletu do kleju na gorąco powinna być wykonany z solidnego i wytrzymałego tworzywa sztucznego. W tanich modelach podczas użycia cienki i kiepski plastik może wydawać nieprzyjemny zapach w trakcie ogrzewania kleju, a nawet z czasem się odkształcać. Pistolet musi też dobrze leżeć w dłoni i nie wyślizgiwać się przy dłuższej pracy, w czym pomoże gumowana lub teksturowana rączka. Podczas pracy istotna jest też precyzyjna dysza oraz przycisk dozowania.

Temperatura pracy oraz wykorzystywane kleje

Większość lasek klejowych ma średnicę od 8 milimetrów do około 43 milimetrów. Eksperci radzą stawiać na modele używające najpopularniejszych klejów o grubości 11 milimetrów, co pozwala uniknąć problemów z zakupem nowych wkładów. W przypadku każdego modelu producent podaje, jakiego rodzaju sztyfty jest w stanie obsłużyć. Włożenie zbyt małych lub dużych może zakończyć się zapchaniem i uszkodzeniem sprzętu. Poszczególne produkty stają się topliwe tylko w konkretnym zakresie temperatury, dlatego należy koniecznie sprawdzić, do ilu stopni Celsjusza nagrzewa się nasz pistolet.
Temperatura topliwości ma również znaczenie, gdy pracujemy z bardziej wrażliwymi materiałami, które mogą ulec zniszczeniu po kontakcie ze zbyt gorącą spoiną.

Dodatkowe funkcje

Wśród pomocnych dodatków warto wymienić możliwość zmiany temperatury grzałki, co przydaje się, gdy korzystamy z różnego rodzaju klejów lub chcemy opóźnić ich roztopienie lub na chwilę przerwać pracę (tu przyda się też blokada dyszy, uniemożliwiająca wydostanie się spoiny ze zbiornika). Pomocne jest też światełko LED, pełniące rolę latarki pomagającej w operowaniu w przestrzeniach z małą ilością światła.

Polecane modele pistoletów do kleju na gorąco

  • Bosch Gluey Evergreen
  • Bosch PKP 18 E 0603264508
  • Ryobi R18GLU-0
  • Steinel Gluematic G3002
  • Dremel Glue Gun 940-3