Data publikacji:

Kimchi - co to jest? Jak przygotować kimchi? Do czego wykorzystać?

Jeśli jesteś fanem kuchni azjatyckiej, to na pewno chociaż raz słyszałeś o kimchi. Ostatnio cały świat oszalał na punkcie tego przysmaku prosto z Korei. Czym jest kimchi, jak je przyrządzić i z czym je jeść? Podpowiadamy, jak urozmaicić gotowanie!
kimchi

Co to jest kimchi i jak smakuje?

Kimchi to danie pochodzące z kultury koreańskiej, którego podstawą są fermentowane warzywa, a bazą najczęściej jest kapusta. Do urozmaicenia kimchi można dodać rzepę, marchewki czy ogórka, czasem również wykorzystuje się anchois albo krewetki. Choć na pierwszy rzut oka może kojarzyć się z dobrze nam znaną kapustą kiszoną, to jednak smakuje zupełnie inaczej. Koreański przysmak jest połączeniem smaków: kwaśnego, słonego i ostrego. Ostrość kimchi zależy od dodania papryczki chili, ale pikantność jest tutaj mile widziana! Prawdziwe kimchi ostrości się nie boi.

Jak zrobić kimchi w domu?

Kimchi kupisz w sklepach ze zdrową żywnością albo z produktami z kuchni świata, pojawia się też coraz częściej w zwykłych marketach. Nie musisz jednak stawiać na kupne kimchi. Jego zrobienie jest bardzo proste, chociaż wymaga trochę cierpliwości — trzeba pozwolić kimchi na fermentację. Do przygotowania kimchi potrzebne będą:
  • 1 średniej wielkości kapusta pekińska,
  • 1 średnia marchewka,
  • duża garść posiekanego szczypioru,
  • 3 łyżki papryki gochugaru,
  • 3 łyżki sosu rybnego,
  • 2 posiekane ząbki czosnku,
  • ¼ łyżeczki soli,
  • 5 łyżek soli morskiej,
  • ok. 2,5 litra wody.
Pasta kimchi:
  • 2 łyżki mąki ryżowej (ew. ziemniaczanej),
  • 1 łyżka cukru,
  • ¾ szklanki wody.
Kapustę pokrój w drobne kawałki, a potem zalej ją 2,5 litrami wody z rozpuszczonymi w niej 5 łyżkami soli. Taką kapustę obciąż, np. talerzem i słoikiem, i zostaw na około 90 minut.

 Kiedy kapusta będzie się moczyć, przygotuj pastę z wody, cukru i mąki ryżowej (albo ziemniaczanej). Wszystkie składniki wymieszaj w garnuszku i gotuj przez około minutę, aż zgęstnieją.
Kiedy kleik będzie gotowy i ostudzony, dodaj do niego gochugaru, sos rybny, drobno posiekany czosnek i odrobinę soli. Wymieszaj i dodaj szczypior oraz pokrojoną w cienkie paski marchewkę. Wymieszaj jeszcze raz.

Kapustę odsącz i odciśnij dokładnie z wody. Natrzyj ją gotową pastą z kleiku ryżowego i innych składników (pamiętaj, żeby założyć rękawiczki na dłonie). Tak przygotowane kimchi przełóż do pojemnika, zamknij pojemnik i pozostaw go w stole przez około 3 dni. Po tym czasie przełóż do lodówki.

Kimchi w wersji wegańskiej

Dieta wegańska ma coraz więcej zwolenników. Należysz do nich i chcesz spróbować swoich sił w robieniu kimchi, ale w wersji roślinnej? Nic prostszego! Kiedy przyjrzysz się składnikom, zobaczysz tam tylko jeden składnik, który nie może być używany w diecie wegańskiej, a mianowicie sos rybny. Śmiało zamień go na sos sojowy i ciesz się domowym kimchi!

Do czego wykorzystasz kimchi?

W kuchni koreańskiej kimchi to podstawa kuchni. Sfermentowane warzywa robią tam wszyscy i podają chociażby jako przystawkę przed posiłkami albo słoną przekąskę. Kimchi możesz jeść osobno, ale możesz też dodawać do wrapów i naleśników na słono, na kanapki czy do zupy (wersja kapuśniaku z kimchi). To też świetny dodatek do sushi, podstawa surówki albo uzupełnienie dania z ryżem i kurczakiem albo tofu w wersji wegańskiej. Możesz śmiało testować i wykazywać się kreatywnością. Smak kimchi świetnie łączy się też z hummusem. A co odważniejsi próbują również dodawać kimchi do… owsianki!

Jeśli ciągle wahasz się, czy kimchi jest dla ciebie, możesz spróbować wersji sklepowej albo restauracyjnej. Zupę kimchi czy kimchi jako dodatek do sushi znajdziesz w azjatyckich restauracjach. Nie bój się nowych smaków i eksperymentów w kuchni. To dobry sposób na poznanie innych kultur i zwyczajów.
Autor: Szymon Sonik