Data modyfikacji:

Ogrodowe DIY: Malowane doniczki z terrakoty

Doniczki z terrakoty stanowią wspaniało bazę na wszelkiego rodzaju artystyczne zabiegi. Skoro do Dnia Wiosny zostało już tak niewiele czasu, warto wykorzystać to płótno do stworzenia kolorowych i iście wiosennych doniczek, które idealnie nadadzą się, jako ozdoba ogrodu.
doniczki diy
Wiosna wymaga kolorów. Jeśli więc macie odrobinę czasu i kilka najzwyklejszych doniczek z terrakoty, nadajcie im drugie życie i to używając jedynie farby. Tak ozdobione doniczki możecie wykorzystać do posadzenia w nich kwiatów, ziół czy jakiegokolwiek innego typu roślinności, który lubicie. Jak zwykle przygotowanie takich doniczek jest bardzo proste.

Materiały, których będziecie potrzebować:


  • doniczki z terrakoty w różnych rozmiarach
  • dopasowane podkładki pod doniczki z terrakoty
  • uszczelniacz do doniczek z terrakoty
  • kawałek materiału/ścierka
  • farba (tu piaskowa podstawa i dwa odcienie błękitu – jaśniejszy i ciemniejszy)
  • pędzle malarskie
  • małe kubki styropianowe
  • pipeta (taka jak do nadziewania indyka)
  • małe kamienie
  • ziemia doniczkowa
  • zioła/ kwiaty/ sukulenty
  • Przygotowanie:


    Krok 1:

    Używając czystej, wilgotnej ścierki dokładnie wyczyśćcie każdą z doniczek z kurzu i brudu i pozwólcie im całkowicie wyschnąć.
    Krok 2:

    Korzystając z uszczelniacza do terrakoty spryskajcie dokładnie każdą z doniczek i podstawek (z każdej strony) – dla najlepszych rezultatów postępujcie według instrukcji na puszce ze spreyem. Możliwe, że będziecie musieli zastosować dwie lub nawet więcej warstw. Pamiętajcie, by wykonywać ten krok w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a najlepiej na zewnątrz. Poczekajcie aż całość dokładnie wyschnie (zgodnie z instrukcją na uszczelniaczu).

    Krok 3:

    Wykorzystując kolor bazę i pędzel malarski pomalujcie dokładnie wewnętrzną i zewnętrzną stronę doniczek. Pozwólcie im schnąć przez ok. dwie godziny. Po tym czasie nałóżcie drugą warstwę farby.
    Krok 4:

    Pomalujcie podkładki pod doniczki jednym z kolorów akcentowych. Możecie część doniczek pomalować jednym, a część drugim odcieniem. Pozwólcie im schnąć przez dwie godziny, po czym odwróćcie je i pomalujcie je od dołu. Odczekajcie kolejne dwie godziny i nałóżcie drugą warstwę.
    Krok 5:

    Gdy doniczki są już całkowicie suche postawcie je do góry nogami na trzech styropianowych kubeczkach – to pozwoli farbie ścieknąć a jednocześnie zabezpieczy doniczki przed przyklejeniem się do stołu. Wlejcie niewielką ilość farby do pipety (pierwszy odcień) i ściśnijcie ją delikatnie dookoła dolnej krawędzi doniczek. Pozwólcie farbie spłynąć naturalnie po bokach doniczki.
    Jeśli używacie tylko jednego odcienia użyjcie pędzla, by wygładzić odcień w dolnej części doniczki i pozwólcie im całkowicie wyschnąć przez noc, zanim przejdziecie do dalszego malowania.
    Jeżeli natomiast chcecie wykorzystać dwa odcienie, pozwólcie pierwszej warstwie schnąć przez dwie godziny i dopiero zaaplikujcie drugi kolor (w ten sam sposób, co pierwszy). Użyjcie pędzla, by wygładzić drugą warstwę farby w dolnej części doniczki i pozwólcie im schnąć przez całą noc.
    Krok 6:

    Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiednich warunków, by rosnąć i rozwijać się. Świetnym i prostym sposobem, by im to ułatwić jest wypełnienie dołu każdej doniczki małymi kamieniami, zanim wsypiecie do nich ziemię – stworzą one otwory odpływowe i pomogą Waszym rośliną rosnąć. Po wypełnieniu doniczek ziemią, zasadźcie wybraną roślinność i ozdóbcie doniczkami Wasz ogród.
    Jakie kolory najbardziej kojarzą Wam się z wiosną?
    Zdjęcie: Envato Elements
    Autor: Oliwia Górska