Data modyfikacji:

Ogrodowe DIY: Malowane doniczki z terrakoty

Doniczki z terrakoty stanowią wspaniało bazę na wszelkiego rodzaju artystyczne zabiegi. Skoro do Dnia Wiosny zostało już tak niewiele czasu, warto wykorzystać to płótno do stworzenia kolorowych i iście wiosennych doniczek, które idealnie nadadzą się, jako ozdoba ogrodu.
doniczki diy
Wiosna wymaga kolorów. Jeśli więc macie odrobinę czasu i kilka najzwyklejszych doniczek z terrakoty, nadajcie im drugie życie i to używając jedynie farby. Tak ozdobione doniczki możecie wykorzystać do posadzenia w nich kwiatów, ziół czy jakiegokolwiek innego typu roślinności, który lubicie. Jak zwykle przygotowanie takich doniczek jest bardzo proste.

Materiały, których będziecie potrzebować:


 • doniczki z terrakoty w różnych rozmiarach
 • dopasowane podkładki pod doniczki z terrakoty
 • uszczelniacz do doniczek z terrakoty
 • kawałek materiału/ścierka
 • farba (tu piaskowa podstawa i dwa odcienie błękitu – jaśniejszy i ciemniejszy)
 • pędzle malarskie
 • małe kubki styropianowe
 • pipeta (taka jak do nadziewania indyka)
 • małe kamienie
 • ziemia doniczkowa
 • zioła/ kwiaty/ sukulenty
 • Przygotowanie:


  Krok 1:

  Używając czystej, wilgotnej ścierki dokładnie wyczyśćcie każdą z doniczek z kurzu i brudu i pozwólcie im całkowicie wyschnąć.
  Krok 2:

  Korzystając z uszczelniacza do terrakoty spryskajcie dokładnie każdą z doniczek i podstawek (z każdej strony) – dla najlepszych rezultatów postępujcie według instrukcji na puszce ze spreyem. Możliwe, że będziecie musieli zastosować dwie lub nawet więcej warstw. Pamiętajcie, by wykonywać ten krok w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a najlepiej na zewnątrz. Poczekajcie aż całość dokładnie wyschnie (zgodnie z instrukcją na uszczelniaczu).

  Krok 3:

  Wykorzystując kolor bazę i pędzel malarski pomalujcie dokładnie wewnętrzną i zewnętrzną stronę doniczek. Pozwólcie im schnąć przez ok. dwie godziny. Po tym czasie nałóżcie drugą warstwę farby.
  Krok 4:

  Pomalujcie podkładki pod doniczki jednym z kolorów akcentowych. Możecie część doniczek pomalować jednym, a część drugim odcieniem. Pozwólcie im schnąć przez dwie godziny, po czym odwróćcie je i pomalujcie je od dołu. Odczekajcie kolejne dwie godziny i nałóżcie drugą warstwę.
  Krok 5:

  Gdy doniczki są już całkowicie suche postawcie je do góry nogami na trzech styropianowych kubeczkach – to pozwoli farbie ścieknąć a jednocześnie zabezpieczy doniczki przed przyklejeniem się do stołu. Wlejcie niewielką ilość farby do pipety (pierwszy odcień) i ściśnijcie ją delikatnie dookoła dolnej krawędzi doniczek. Pozwólcie farbie spłynąć naturalnie po bokach doniczki.
  Jeśli używacie tylko jednego odcienia użyjcie pędzla, by wygładzić odcień w dolnej części doniczki i pozwólcie im całkowicie wyschnąć przez noc, zanim przejdziecie do dalszego malowania.
  Jeżeli natomiast chcecie wykorzystać dwa odcienie, pozwólcie pierwszej warstwie schnąć przez dwie godziny i dopiero zaaplikujcie drugi kolor (w ten sam sposób, co pierwszy). Użyjcie pędzla, by wygładzić drugą warstwę farby w dolnej części doniczki i pozwólcie im schnąć przez całą noc.
  Krok 6:

  Rośliny doniczkowe potrzebują odpowiednich warunków, by rosnąć i rozwijać się. Świetnym i prostym sposobem, by im to ułatwić jest wypełnienie dołu każdej doniczki małymi kamieniami, zanim wsypiecie do nich ziemię – stworzą one otwory odpływowe i pomogą Waszym rośliną rosnąć. Po wypełnieniu doniczek ziemią, zasadźcie wybraną roślinność i ozdóbcie doniczkami Wasz ogród.
  Jakie kolory najbardziej kojarzą Wam się z wiosną?
  Zdjęcie: Envato Elements
  Autor: Oliwia Górska