Data modyfikacji:

Jak zrobić płyn dezynfekujący domowym sposobem?

Żele antybakteryjne coraz bardziej zyskują na popularności, zwłaszcza teraz, kiedy na świecie panuje koronawirus. Zastanawiasz się jak zrobić żel antybakteryjny i płyn do dezynfekcji domowym sposobem? Sprawdź nasze propozycje.
kosmetyki
Mycie i dezynfekcja rąk jest istotna dla naszego zdrowia.

Szczególnie wtedy, kiedy podróżujemy komunikacją miejską, odwiedzamy galerię handlową, uczestniczymy w imprezach masowych lub po prostu znajdujemy się w miejscu publicznym, gdzie narażamy się na zwiększoną ilość bakterii i innych zarazków.

Na pomoc przyjdzie domowy żel antybakteryjny. Jeśli chcielibyśmy zdezynfekować większe powierzchnie, warto przygotować sobie płyn dezynfekujący, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się zarazków.

Sprawdź także gotowe artykuły do dezynfekcji.

Jak zrobić żel antybakteryjny w domu?

Jednym z niezbędnych składników żelu antybakteryjnego jest wysokoprocentowy alkohol. Najlepiej taki, który ma powyżej 60 procent alkoholu w składzie. Te z mniejszą zawartością mogą okazać się nieskuteczne.

Przydatny będzie także żel aloesowy, który nada naszemu produktowi odpowiednią strukturę. Aby uchronić twoje dłonie przed nadmiernym wysuszeniem, możesz także dodać nawilżaczy, takich jak na przykład wazelina, parafina czy też olejek.

Czytaj także: Przyłbice - jak zrobić.

Przepis na żel antybakteryjny

Składniki:
  • alkohol (np. spirytus salicylowy, spirytus rektyfikowany)
  • żel aloesowy
  • produkt nawilżający (np. wazelina, parafina, gliceryna, olejki)
Przygotowanie:

Alkohol zmieszaj z żelem aloesowym w stosunku 6:4. Dodaj niewielką ilość produktu nawilżającego. Pamiętaj, że cały roztwór powinien zachować minimum 60 procent alkoholu, niemniej jednak jego stężenie też nie może być za duże, aby nie podrażnić skóry. Naruszona skóra jest bardziej podatna na wszelkiego rodzaju bakterie i wirusy.

Jak zrobić płyn do dezynfekcji domowym sposobem?

Płyn dezynfekujący może okazać się przydatny w domu. Warto używać go na powierzchniach, które często są dotykane przez domowników, takich jak klamki, pokrętła czy też piloty do sprzętów RTV.

Przepis na płyn do dezynfekcji

Składniki:
  • alkohol (np. spirytus salicylowy, spirytus rektyfikowany)
  • woda
  • (opcjonalnie) olejek eteryczny
Przygotowanie:

Do butelki z atomizerem wlewamy alkohol do około jednej trzecie objętości. Dopełniamy wodą i mieszamy. Możemy dodać kilka kropli olejku eterycznego.

Środki do dezynfekcji takie jak żele antybakteryjne i płyny dezynfekujące są ważne, kiedy chcemy zachować swoją higienę i zdrowie. Pamiętajmy o nich zwłaszcza w miejscach, które są najbardziej narażone na tłumy, ponieważ tam rodzi się najwięcej bakterii.
Tekst: Redakcja zrobionerecznie.pl