Data publikacji:

Pułapka na kuny - jak zrobić? Jak zrobić pułapkę na kuny?

Kuna to jedno ze zwierząt, które nie ma oporu przed wchodzeniem do domów i budynków gospodarskich. To niesamowicie zwinne, stosunkowo niewielkie zwierzę jest w stanie przecisnąć się przez każdą szczelinę, a przy tym narobić sporo szkód. Zniszczenie wnętrza budynku czy poddasza to najmniejszy problem. Kuna jest bowiem drapieżnikiem, który nie zawaha się przed zabiciem kury, królika czy nawet kota. Straty mogą więc być dotkliwe. Dlatego też często stosowanym rozwiązaniem jest pułapka na kuny. Jak zrobić ją samodzielnie? Podpowiadamy.

Co ważne, pomimo tego, że kuna jest zwierzęciem, które może nam zaszkodzić, nie powinniśmy robić jej krzywdy. Nie zaleca się więc rozstawiania wnyków lub innych pułapek, które mogłyby zranić zwierzę. Najlepszym rozwiązaniem są różnego rodzaju żywołapki, które pozwolą nam chwycić kunę i wypuścić ją daleko od domu, by mogła dalej żyć, a jednocześnie nie zagrażać domostwu. Nie musimy jej jednak kupować. W sieci istnieje wiele poradników, jak zrobić pułapkę na kuny. Przedstawiamy jeden z najskuteczniejszych.

kuna

Domowe sposoby odstraszania kun

Istnieje wiele domowych sposobów odstraszania kun, które często okazują się być skuteczne. Wśród tych nieco ekscentrycznych, ale działających jest rozsypanie na podłodze pomieszczenia… sierści psa. Kuny bardzo nie lubią jej zapachu, kojarzy im się bowiem z zagrożeniem. Niestety, nie jest to metoda, którą możemy zastosować w każdym pomieszczeniu - nie sprawdzi się np. na poddaszu, które jest przez nas użytkowane.

Dlatego też wiele osób decyduje się na rozłożenie w różnych kątach kostek toaletowych. Ich zapach również jest odstraszający dla tych małych drapieżników. Niestety, może zdarzyć się, że mimo zastosowanych przez nas metod, kuna postanowiła zadomowić się we wnętrzu budynku. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje jej odłowienie. Oczywistym jest, że z racji zwinności zwierzęcia nie uda nam się tego zrobić własnymi siłami. Jest to również ryzykowne. Dlatego też stworzenie pułapki na kuny wydaje się być najlepszym rozwiązaniem.

Przeczytaj również: Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Jak zrobić pułapkę na kuny?

Wbrew pozorom, nie jest to wcale trudne zadanie. Zacznij od przygotowania odpowiednich materiałów. Potrzebować możesz starej klatki z dużym wejściem. Jeśli takowej nie posiadasz, wystarczą drewniane listewki oraz siatka, z której zbijesz łapkę. Nie zaleca się używania materiałów, takich jak drewno, metal czy pleksi do wykonania całej konstrukcji, ponieważ zwierzę nie będzie miało wówczas dostępu do tlenu.

Stworzona przez ciebie klatka powinna mieć dwa zamykane wejścia, które zaczepia się haczykiem wykonanym z drutu do tacy, na której umieszczamy zachętę. Kuna, zajadając smakołyki, zahacza nosem o drucik stanowiący haczyk lub podporę. Gdy poluzuje się, drzwiczki powinny automatycznie opaść na dół, zagradzając jej skutecznie drogę wyjścia. Zadbaj o to, by w takiej sytuacji można było je zabezpieczyć np. haczykiem lub zapadnią, tak aby kuna nie uciekła w trakcie transportu do lasu.

Jaką zachętę wybrać?

Kluczowe znaczenie w skuteczności działania pułapki na kuny ma to, jakie smakołyki znajdą się w jej wnętrzu. Warto stawiać na produkty, które pachną dla kuny zachęcająco i mogą być przez nią kojarzone z jej naturalnym pożywieniem. Mogą więc to być między innymi: wędzone ryby, surowe jajko lub mięso, owoce leśne oraz… karma dla kota. Takimi smakołykami kuna z pewnością nie pogardzi. Nie oznacza to jednak, że powinny się one znaleźć w pułapce już pierwszego dnia.

Kuny są zwierzętami bardzo przebiegłymi, dlatego też pojawienie się nowego sprzętu w pomieszczeniu traktować będą z dystansem i raczej unikać wchodzenia do klatki od momentu, w którym się pojawi. Lepiej pozostawić ją przez kilka dni, by kuna oswoiła się z jej obecnością. Dopiero wówczas umieszczamy w pułapce smakowite zanęty, które zachęcą kunę do wejścia do jej środka. Znacząco zwiększy to nasze szanse na złapanie zwierzaka. Jeśli jednak zauważymy, że nie wchodzi on do środka, warto przyjrzeć się wejściu - powinno pozwolić swobodnie wejść kunie do środka. Możemy również poeksperymentować z innymi produktami, które mają stanowić zachętę.

Jak jeszcze można wyeliminować problem kun w gospodarstwie?

Wiesz już, jak zrobić pułapkę na kuny. Może jednak zdarzyć się tak, że nie uda ci się zgromadzić odpowiednich materiałów lub zwyczajnie brakuje ci czasu i ochoty na samodzielne jej konstruowanie. Co zrobić w takim przypadku? W ofercie sklepów znaleźć możemy inne rozwiązania, które pomogą ci poradzić sobie z niechcianym drapieżnikiem.

Poza gotowymi żywołapkami, które znajdziesz na stronie Ceneo.pl, zastosować można również różnego rodzaju środki chemiczne, których zapach odstrasza kuny. Warto jednak mieć świadomość, że mogą być one nieprzyjemne również dla nas.

Ciekawym produktem są odstraszacze ultradźwiękowe. Emitują dźwięk, który jest dla nas niesłyszalny, a jednocześnie bardzo nieprzyjemny dla kun oraz innych dzikich zwierząt.

Niektóre osoby decydują się również na wykorzystanie elektrycznego odstraszacza, czyli tak zwanego pastucha, musisz mieć jednak świadomość, że może on porazić również twoje własne zwierzęta lub dzieci.

Podsumowując, choć walka z kunami, które koniecznie chcą dostać się do wnętrza naszego poddasza, garażu czy budynku gospodarskiego, może wydawać się trudna - tak naprawdę nie musi. Istnieje sporo skutecznych metod, dzięki którym uda ci się bezpiecznie odstraszyć lub odłowić i wywieźć zwierzę tam, gdzie nie będzie sprawiało szkód.

Autor: Kamila Łońska-Kępa