Data modyfikacji:

Jak zrobić karmnik dla ptaków?

Chcesz, by do twojego ogródka lub na balkon przylecieli skrzydlaci przyjaciele? Zaproś ich do samodzielnie wykonanego domku. W tym poradniku podpowiadamy, jak zrobić karmnik dla ptaków.
jak zrobić karmnik dla ptaków
Niektóre gatunki ptaków doskonale radzą sobie zimą bez pomocy człowieka. Ale gdy siarczysty mróz trwa zbyt długo, można ptakom pomóc. Bez problemu kupisz gotowy karmnik dla ptaków. Polecamy jednak wykonać go samodzielnie lub z dziećmi – to wcale nie jest trudne, a zapewnia dobrą zabawę, podczas której dzieci mogą wiele dowiedzieć się na temat zwyczajów ptaków.

Przygotowania do samodzielnego zbudowania karmnika dla ptaków

Zanim przystąpisz do kompletowania potrzebnych materiałów, zastanów się dla jakich ptaków będzie to karmnik. Warto poczytać o zwyczajach gatunków występujących w twoim miejscu zamieszkania. Polecamy szczególnie książkę napisaną przez ornitologa i dyrektora warszawskiego zoo Andrzeja Kruszewicza, który od lat prowadzi audycje radiowe o zwierzętach i ma ogromną wiedzę, którą dzieli się też w książkach dla dzieci, m.in. „O ptakach”.

Najmłodszych zaciekawi też książka „Zwierzaki Wajraka” doskonale napisana przez Adama Wajraka na co dzień mieszkającego w Puszczy Białowieskiej, w której można znaleźć wiele informacji także o ptakach.

Jak zrobić karmnik dla ptaków z drewna  

Na drewniany karmnik potrzebujesz... drewna. Możesz wykorzystać resztki desek podłogowych, palety lub zużytą półkę. Zarówno szkielet domku, jak i dach można też wykonać z gałęzi ułożonych ciasno obok siebie i związanych sznurkiem lub pozbijanych. Potrzebna będzie też piła, wiertarka, śrubki lub gwoździe i młotek.

Gotowy karmnik możesz też pomalować – tu pole do popisu będą mieli zwłaszcza najmłodsi. Pamiętaj, by po bokach podłogi karmnika dodać listewki ochronne po to, by wiatr nie wywiewał ziaren.

Najlepsze ziarna to te specjalnie dobrane w pokarmie zimowym dla ptaków, ale możesz też samodzielnie dobrać ziarna – wróble ucieszą się ze słonecznika, prosa, pszenicy i owsa. Drozdy lubią suszone jabłko lub jarzębinę. Nie dawaj ptakom chleba, który może im zaszkodzić.
Jak zrobić karmnik pokazuje youtuber Norbert na kanale Nie znam się:

Jak zrobić karmnik dla ptaków z butelki?

Materiały potrzebne do zrobienia karmnika z butelki ma w domu każdy – plastikowa butelka, drewniane pałeczki do ryżu i kilka kawałków drutu. Należy odciąć dół butelki i gorącym narzędziem wypalić cztery dziurki, przez które później trzeba przewlec druciki zamocowane wcześniej do szyjki butelki.

Pod dnem trzeba przymocować złożone na krzyż pałeczki, na których ptaki będą mogły usiąść. Natnij jeszcze górną część karmnika w czterech miejscach, tak by możliwe było zasłonięcie wnętrza butelki, żeby deszcz nie zmoczył pokarmu.

Przeczytaj także: Wakacje cały rok, czyli namiot tipi w twoim domu

Skorzystaj też z gotowych filmów instruktażowych dostępnych na Youtube: 

Karmnik dla sikorek

Możesz też zrobić karmnik dla ptaków bez użycia drewna i butelki. Wystarczy kostka smalcu, ziarna – słonecznik i orzechy oraz siatka po włoszczyźnie.

Smalec trzeba rozgrzać, wstawiając wypełniony nim słoik do gotującej wody, a następnie przelać do szklanki wyłożonej foliową torebką. Do płynnego smalcu wrzuć wymieszane ziarna i poczekaj aż smalec stężeje. Wyjmij torebkę i przełóż kulę z ziarnami do siatki po warzywach. Zawiąż na supełek i zawieś na drzewie – kula smalcowa gotowa!

Pamiętaj, by nie umieszczać jej na słońcu – nawet na mrozie tłuszcz szybciej wtedy zjełczeje.

Jak zrobić kulę smalcową: 

Durszlak, kula lub plastikowy talerzyk

Karmniki możesz też zrobić z wielu innych przedmiotów – mogą to być szklane kule do kompozycji kwiatowych, foremki po ciasteczkach, a nawet stare durszlaki. Te ostatnie sprawdzają się świetnie, bo woda z deszcze nie będzie w nich stała, dzięki temu ziarna nie będą zmoczone – każdy karmnik powinien mieć albo dziurki w podłodze, którymi będzie odpływała wilgoć, albo solidny daszek chroniący przed deszczem.
Przeczytaj także:
  1. Jak zrobić zielnik
  2. Jak zrobić domowe mydło?
  3. Jak zrobić dziury w spodniach?
Autorka: Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska
Agnieszka Jastrzębska

Dla redakcji serwisów Ceneo najchętniej piszę o modzie. I choć strojenie się, to szczyt próżności, to w przysłowiu „jak cię widzą, tak cię piszą” jest wiele prawdy. A w dzisiejszych czasach moda to także mocny nośnik światopoglądu, o czym przekonuje np. jedna z moich ulubionych projektantek, Vivienne Westwood. Lubię też pisać o wnętrzach, ponieważ to one tworzą naszą codzienność. Chętnie doradzam też rodzicom, ponieważ rodzicielstwo to wielka i pouczająca przygoda. Rekomenduję też dobre książki i ciekawe miejsca na świecie. Prywatnie jestem mamą 11-latki, pracuję z dziećmi, uczę się grać na gitarze i planuję trenować boks.