Data modyfikacji:

Samodzielna renowacja butów

Żadna część garderoby nie jest narażona na kurz, brud, wilgoć i skutki działania warunków atmosferycznych tak mocno jak buty. Nawet najlepsze obuwie, choć służy przez lata, z czasem niszczy się i traci ładny wygląd, a pranie butów w pralce czasem przynosi opłakane skutki. Wcale nie oznacza to, że powinno ono wylądować w koszu na śmieci — jeśli nie jest za późno, możemy odnowić buty. Jak odnowić buty i tchnąć w nie nowe życie?
renowacja butów

Suszenie i czyszczenie obuwia

Dobre, markowe buty kosztują niemało. Aby jak najdłużej cieszyć się nimi, należy odpowiednio o nie dbać. Ulotka dotycząca konserwacji butów zawiera sporo podstawowych informacji dotyczących materiału i utrzymania, dlatego zachowajmy ją, zamiast wyrzucać razem z pudełkiem. Zazwyczaj informuje także, czy przed pierwszym użyciem należy buty zaimpregnować.

Przed zabraniem się za renowację butów trzeba wyjąć z nich sznurówki i dokładnie wyczyścić podeszwy, a następnie całe buty. Do czyszczenia butów powinno się używać środków przeznaczonych specjalnie do materiału, z którego są wykonane, w przeciwnym razie łatwo je zniszczyć.

 Pranie butów w pralce jest absolutnie niewskazane w przypadku butów zamszowych i skórzanych. Buty sportowe i trampki, zwłaszcza szyte, powinny znieść ten proces bez problemu, buty klejone pod wpływem długiego przebywania w wodzie mogą się rozkleić. Aby zabezpieczyć pralkę, dobrze jest prać buty razem z kocem.

Nie należy stosować zbyt dużo proszku, środków zmiękczających i wysokiej temperatury prania oraz wysokich obrotów wirowania. Wkładki do butów także należy regularnie prać — skórzane ręcznie, a wykonane z innych tworzyw — w niskiej temperaturze w pralce.

Buty nie lubią wilgoci, ale jeszcze bardziej nie lubią suszenia na grzejniku lub za pomocą suszarki — powinny schnąć w temperaturze pokojowej. Aby uniknąć zniekształceń i skurczenia, należy nałożyć je na drewniane prawidła lub wypełnić papierem (bez nadruków, które mogłyby zafarbować wnętrze buta).

Dodatkowo możemy wsypać do buta łyżkę ryżu, który pochłonie wilgoć. Przed rozpoczęciem konserwacji i renowacji butów powinny być one całkowicie suche.
Renowacja butów powinna odbywać się cyklicznie. Nie czekajmy do momentu, aż nasze obuwie będzie w opłakanym stanie, regularne odnawianie butów może temu zapobiec. 

Jak odnowić buty skórzane?

Skórzane buty najlepiej oczyścić wstępnie szczotką z miękkim włosiem i mokrą szmatką lub gąbką, by usunąć z nich brud i błoto, następnie rozprowadzić i nanieść na szmatkę uniwersalny płyn do czyszczenia skór, na przykład Tarrago Universal Cleaner, i dokładnie usunąć wszystkie zabrudzenia.

Do usunięcia warstwy starych past i impregnatów dobrze nadaje się Saphir Renomat. Nie przejmuj się, jeśli na szmatce zostanie dużo koloru — za chwilę go uzupełnisz. Nie powinno się aplikować środków do pielęgnacji obuwia bezpośrednio na buty, gdyż mogą powstać plamy.

Do wypełnienia i wygładzenia ubytków, pęknięć i przetarć doskonała jest szpachla do butów, zwana płynną skórą. Następnie na suche buty nakładamy gąbeczką koloryzujący krem lub balsam do renowacji butów. Przed jego zastosowaniem warto wypróbować go na małym, słabo widocznym fragmencie i sprawdzić, czy kolor jest odpowiedni.

Zamiast nakładać jedną grubą warstwę balsamu, lepiej jest aplikować mniej, lecz kilkukrotnie — odnawiane buty nabiorą jednolitego koloru, a stosowanie się do załączonej instrukcji pozwoli uniknąć powstawania grudek i przebarwień.
Kolejnym krokiem jest pastowanie i polerowanie butów.

Pasta powinna być stworzona na bazie naturalnych wosków oraz być maksymalnie zbliżona do koloru butów, ewentualnie ton ciemniejsza. Polerujemy okrężnymi ruchami, bawełnianą szmatką nawiniętą na palec. By zapobiec przemakaniu i przebarwieniom, należy buty zaimpregnować.

 Najprostszym sposobem jest użycie sprayu impregnującego, zwanego protectorem — łatwo się rozprowadza i tworzy na bucie ochronną warstwę. Popularnym środkiem stosowanym w tym celu jest Tarrago Nano Protector.

Renowacja butów zamszowych i nubukowych

Buty zamszowe, choć ładnie wyglądają, są dość trudne w pielęgnacji. Najlepiej unikać zakładania ich w deszczową pogodę, lecz w polskim klimacie od wyjścia z domu pogoda może zmienić się kilka razy. Jak można odnowić buty zamszowe i nubukowe?

W tym przypadku impregnacja powinna odbywać się już przed pierwszym założeniem. Można do tego użyć wspomnianego wcześniej preparatu Tarrago Nano Protector. Jeśli chodzi o czyszczenie obuwia zamszowego i nubukowego, najważniejsze jest dobranie odpowiedniej szczoteczki.

Po usunięciu zanieczyszczeń szczotką z miękkim włosiem, okrężnymi ruchami dokładnie szczotkujemy całą powierzchnię buta małą szczoteczką z metalowymi włoskami. Pozwoli to rozbić zgrubienia oraz rozdzielić i podnieść włoski, a jednocześnie przygotować je do dalszych etapów pielęgnacji.

 Jeśli zabrudzenia są bardzo silne, możemy wykonać ręczne pranie butów za pomocą preparatu Tarrango Universal Cleaner, szamponu do zamszu lub odplamiacza do butów, na przykład Saphir Ominidam. Gdy wyschną, powtarzamy szczotkowanie małą szczoteczką.

Odnawianie butów zamszowych i nubukowych wymaga innych środków niż w przypadku skórzanego obuwia. Niestety, nie możemy zastosować tych samych past i kremów. Do odświeżenia koloru stosuje się specjalne płyny lub wygodne spraye koloryzujące, zwane renowatorami.

Podobnie jak w przypadku pasty lepiej jest wybrać kolor odrobinę ciemniejszy  — dobrze pokryje przebarwienia. Bezbarwnego renowatora można używać do codziennej pielęgnacji. Na koniec ponownie szczotkujemy buty.

Odnawianie butów białych

Białe sportowe buty pasują prawie do każdego casualowego stroju noszonego na co dzień. Niestety, kupując je, musimy liczyć się z tym, że będzie na nich widać najmniejsze zabrudzenie. Ważne jest, by na bieżąco je czyścić — wystarczy do tego mydło i szmatka — ale jest to dość uciążliwe. Jeśli nie chcemy ryzykować prania białych butów w pralce, istnieją sposoby na przywrócenie im śnieżnobiałej barwy.

Jeśli nie wiemy, jak odnowić buty z włókna, takie jak tenisówki lub trampki, jest na to prosty sposób. Niezbędny jest do tego słoneczny dzień oraz mikstura złożona z łyżeczki sody oczyszczonej, połowy łyżeczki wody i połowy łyżeczki wody utlenionej.

 Wyczyszczone uprzednio pianą i gąbką buty nacieramy powstałą pastą za pomocą szczoteczki do zębów, tak by wsiąknęła w plamy. Po wystawieniu ich na kilka godzin na słońce strzepujemy sodę, uderzając butami o siebie, a resztę ścieramy szczoteczką.

Biel przywraca również sok z cytryny. Rozrobiony z wodą świetnie nadaje się do czyszczenia białych butów ze skórki ekologicznej. Opcjonalnie możemy wypróbować w tym celu ocet, jednak buty mogą wchłonąć jego intensywny zapach. Do czyszczenia gumy przyda się roztwór wody z wybielaczem.

Jak wyczyścić obuwie z soli?

Sól sypana na ośnieżone drogi to zmora dla butów. Jeśli były dobrze zaimpregnowane i wypastowane, sól powinna łatwo dać się zmyć z warstwy ochronnej. Jeżeli jednak tego nie zrobiliśmy, bardzo ciężko jest usunąć sól całkowicie.

 Pomocne jest delikatne pranie butów ręcznie w ciepłej wodzie i mydle lub szamponie, można też zastosować specjalny preparat zwany odsalaczem. Domowe sposoby obejmują przemywanie octem, płynem do naczyń, wodą utlenioną, a nawet mlekiem.

Renowacja butów — nowoczesny szewc

Tradycyjne zawody rzemieślnicze powoli wymierają? Nic bardziej mylnego. Odnawianie butów to coraz częściej sposób na życie młodych ludzi, którzy pasjonują się obuwiem i ratują najbardziej beznadziejne przypadki. Jeśli nie czujesz się na siłach, by przywrócić swoje buty do świetności, lub chcesz nadać im inny kolor, nowocześni szewcy uczynią to za Ciebie i uwierz, potrafią zdziałać cuda.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Zrobione Ręcznie