Suszenie i czyszczenie obuwia
Dobre, markowe buty kosztują niemało. Aby jak najdłużej cieszyć się nimi, należy odpowiednio o nie dbać. Ulotka dotycząca konserwacji butów zawiera sporo podstawowych informacji dotyczących materiału i utrzymania, dlatego zachowajmy ją, zamiast wyrzucać razem z pudełkiem. Zazwyczaj informuje także, czy przed pierwszym użyciem należy buty zaimpregnować.
Przed zabraniem się za renowację butów trzeba wyjąć z nich sznurówki i dokładnie wyczyścić podeszwy, a następnie całe buty. Do czyszczenia butów powinno się używać środków przeznaczonych specjalnie do materiału, z którego są wykonane, w przeciwnym razie łatwo je zniszczyć.
Pranie butów w pralce jest absolutnie niewskazane w przypadku butów zamszowych i skórzanych. Buty sportowe i trampki, zwłaszcza szyte, powinny znieść ten proces bez problemu, buty klejone pod wpływem długiego przebywania w wodzie mogą się rozkleić. Aby zabezpieczyć pralkę, dobrze jest prać buty razem z kocem.
Nie należy stosować zbyt dużo proszku, środków zmiękczających i wysokiej temperatury prania oraz wysokich obrotów wirowania. Wkładki do butów także należy regularnie prać — skórzane ręcznie, a wykonane z innych tworzyw — w niskiej temperaturze w pralce.
Buty nie lubią wilgoci, ale jeszcze bardziej nie lubią suszenia na grzejniku lub za pomocą suszarki — powinny schnąć w temperaturze pokojowej. Aby uniknąć zniekształceń i skurczenia, należy nałożyć je na drewniane prawidła lub wypełnić papierem (bez nadruków, które mogłyby zafarbować wnętrze buta).
Dodatkowo możemy wsypać do buta łyżkę ryżu, który pochłonie wilgoć. Przed rozpoczęciem konserwacji i renowacji butów powinny być one całkowicie suche.
Renowacja butów powinna odbywać się cyklicznie. Nie czekajmy do momentu, aż nasze obuwie będzie w opłakanym stanie, regularne odnawianie butów może temu zapobiec.