Data publikacji:

Renowacja schodów drewnianych. Jak odnowić schody? 

Solidnie wykonane drewniane schody mogą służyć przez dziesiątki, a nawet setki lat. Aby zapewnić im taką żywotność, wymagają jednak regularnej konserwacji. Materiał, z jakiego zostały wykonane, ulega szybkiemu zniszczeniu, jeżeli obowiązek ten zostanie przez nas pominięty. Podstawową renowację drewnianych schodów możemy wykonać bez problemu całkowicie samodzielnie i nie jest do tego potrzebna także specjalistyczna wiedza lub duże doświadczenia. Radzimy, jak zabrać się za to zadanie. 
Interior of stylish house: corridor, entry, staircase wooden stairs in the house

Od czego zacząć renowację schodów drewnianych?

Decydując się na renowację schodów drewnianych, robimy to zazwyczaj wtedy, gdy ich powierzchnia i konstrukcja wyraźnie dają oznaki zużycia. Przed podjęciem jakichkolwiek czynności warto jednak dokładnie sprawdzić wszystkie elementy konstrukcyjne. Jeżeli są ona w jakiś sposób osłonięte, np. przez półki lub inne meble, musimy usunąć wszystkie tego rodzaju przeszkody. Podczas kontroli powinniśmy wychwycić ewentualne ubytki w drewnie, głębsze zarysowania lub szpary, a także stan wkrętów i gwoździ zespalających całość.

Usuwanie starego lakieru lub farby

Kolejnym krokiem podczas renowacji, jest usunięcie starych powłok malarskich ze wszystkich elementów drewnianych przeznaczonych do renowacji. Schody zazwyczaj pokryte są grubą warstwą lakieru lub farby – znajduje się ona przede wszystkim na stopniach, które są najbardziej wystawione na zużycie.
W przypadku lakierów eksperci polecają stosowanie skrobaków i opalarek lub specjalnych cykliniarek, które łączą cechy obu narzędzi. Te ostatnie wymagają jednak doświadczenia i nie są polecane amatorom. Odsłoniętą powierzchnię szlifujemy następnie kilkoma rodzajami papierów ściernych o różnych gradacjach. Używamy ich ręcznie lub montujemy na szlifierce. Po zakończeniu pracy drewno dokładnie oczyszczamy z pyłu.
W przypadku farb olejnych lub alkidowych, z reguły stosowanych na drewnianych schodach, powłoki usuwamy, stosując specjalne rozpuszczalniki przeznaczone do konkretnego typu emulsji. Po ich rozprowadzeniu czekamy trochę, a następnie ostrożnie zdrapujemy farbę przy pomocy szpachelki. Na koniec całość również wygładzamy kilkoma gradacjami papieru ściernego.

Uzupełnianie ubytków w drewnie

Zanim przystąpimy do wypełnienia ubytków i zarysowań, sprawdzamy dokładnie, czy na powierzchni schodów nie ma wciąż pyłu. Przed podjęciem pracy powinnyśmy odczekać co najmniej kilka godzin, aby unoszący się w powietrzu pył całkowicie opadł. To, jak szybko to nastąpi, zależy w dużej mierze od temperatury i wilgotności powietrza. Renowację warto przeprowadzać w temperaturze pokojowej ok. 18–20 stopni przy wilgotności w zakresie 50–75 procent.
Ubytki uzupełniamy szpachlówką do drewna rozprowadzoną szpachelką lub nożem, jeśli drewno będzie polakierowane. Aby ukryć wypełnienie, warto użyć produktu w kolorze zbliżonym do barwy belek i desek. Po wyschnięciu masę dokładnie szlifujemy drobnym papierem ściernym, a następnie oczyszczamy z pyłu.

Lakierowanie lub malowanie

Jak pomalować schody drewniane? Robimy to podobnie jak przy zwykłych powierzchni drewnianych. W przypadku lakierów stosujemy produkty przeznaczone do użytku wewnątrz budynków, warto postawić na produkty o dużej odporności na ścieranie (w sklepach znajdziemy takie przygotowane z myślą o schodach). Zazwyczaj nakładamy od dwóch do trzech warstw, za pomocą pędzla, w odstępie czasu podanym przez producenta. Nowa powierzchnia lakieru przeciętnie służy od kilku do 10 lat, w zależności od stopnia eksploatacji schodów. W przypadku farb stawiamy na emulsje olejne i alkidowe, o wysokiej trwałości. 
Zdjęcie: Envato Elements