Data publikacji:

Zatkany odpływ – co zrobić?

Współcześnie nie da się normalnie funkcjonować bez dostępu do łazienki. Łazienka jest czymś tak oczywistym, że czasami trudno jest uwierzyć, że na świecie są ludzie, którzy nie mają w swoich domach nawet najskromniejszej łazienki. Współcześni ludzie przyzwyczaili się, że mogą swobodnie z niej korzystać. Dlatego awaria typu zatkany odpływ jest dość irytująca. Zatkany odpływ wanny czy zapchany odpływ kabinie prysznicowej to spory problem dla przeciętnego człowieka. Nim jednak zadzwonisz po hydraulika, sprawdź, w jaki sposób udrożnić zatkany odpływ pod prysznicem lub w wannie i zapchany odpływ liniowy.
zatkany odpływ

Zatkany odpływ – jakie są najczęstsze przyczyny?

Ogólnie rzecz biorąc, zatkany odpływ to efekt nagromadzenia się wypadających w czasie kąpieli włosów, resztek mydła, a także osadzania się kamienia. Do zatkania się odpływu raczej nie dochodzi z dnia na dzień – zanieczyszczenia gromadzą się przez jakiś czas. Niepokojącym objawem jest bulgotanie w rurach podczas spuszczania wody lub spowolnione spływanie wody. Jest to moment, w którym trzeba od razu zacząć działać, gdyż później może dojść do jeszcze gorszego zatoru. 
Zapchany odpływ można spróbować odetkać za pomocą przepychacza do rur, który powinien być na wyposażeniu każdego domu. Niezbędnym narzędziem może być spirala kanalizacyjna, która skutecznie radzi sobie z wszelkimi nieczystościami. Spirale do kanalizacji mają różne grubości i długości. Niestety, podczas pracy ma się styczność z brudem pochodzącym z rur kanalizacyjnych, dlatego koniecznością jest stosowanie solidnych rękawiczek ochronnych.

Zatkany odpływ wanny – czego nie robić?

Większość osób odruchowo sięga po kultowego „Kreta”, co nie jest najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji, gdyż żrące środki mogą uszkodzić instalację. Niestety, sporo ludzi przesadnie nalewa „Kreta” do odpływu, przez co sąsiedzi z dołu są narażeni na awarię hydrauliczną w postaci zalania. Tak się może faktycznie zdarzyć, gdyż współczesne produkty hydrauliczne są produkowane z delikatniejszych materiałów niż kiedyś. „Kret” ma kilka wersji swojego popularnego preparatu do udrażniania rur. Warto wybrać taką, która jest najdelikatniejsza dla rur, a zarazem bezwzględna dla zanieczyszczeń w odpływie.
Oczywiście preparaty do udrażniania rur można stosować (z umiarem), przy czym przed użyciem koniecznie trzeba zapoznać się z zaleceniami producenckimi. Niektóre środki chemiczne działają łagodniej i nie mają szkodliwego wpływu na instalację. Jeśli jeden preparat nie zadziała, nie należy od razu wlewać innego, gdyż może to oznaczać, że trzeba sięgnąć po spiralę kanalizacyjną lub wyczyścić syfon.

Zapchany odpływ w kabinie prysznicowej – metody domowe

Można spróbować odetkać odpływ za pomocą sody i octu. Do odpływu wsypuje się sodę oczyszczoną (jeśli za miarę przyjmie się szklankę, to w ilości 1/2–1 szklanki sody). Sodę trzeba zalać octem w takiej samej dawce. Mikstura powinna skutecznie rozpuścić zanieczyszczenia. Następnie po kwadransie można ją spłukać za pomocą wody.
Jeśli chodzi o zatkany odpływ liniowy, to po prostu trzeba pracę zacząć od umycia posadzki (usuwa się osady z mydła). Następnie należy otworzyć odpływ liniowy przy użyciu kluczyka, wyjąć i umyć ruszt, wyjąć i oczyścić sitko i wkładki syfonowe, umyć rynienkę, a na końcu wszystko z powrotem umieścić tam, gdzie było.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Dorota Zgutka