Data modyfikacji:

Zupa pho – przepis. Jak zrobić zupę pho w domu?

Aromatyczna, gęsta, pełna różnorodnych struktur – taka powinna być doskonała azjatycka zupa. Wietnamska kuchnia ma pod tym względem szczególnie wiele do zaoferowania. Kryje bowiem recepturę na danie, które nie tylko syci, lecz również wprowadza podniebienie w stan błogiego ukojenia. Co zawiera więc tradycyjna zupa pho? Przepis na nią, przenoszący kubki smakowe w świat orientu, znajdziecie w naszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Zupa pho

Zupa pho – tradycyjne danie kuchni wietnamskiej

W Polsce kuchnia Dalekiego Wschodu cieszy się od wielu lat niegasnącą popularnością. Z lubością zachodzimy do orientalnych barów po udanych imprezach lub spędzamy romantyczne kolacje w azjatyckich restauracjach. Zupa wietnamska, taka jak pho, znalazła też szczególne miejsce w naszych sercach za sprawą szybkich, kilkuminutowych i wysoko przetworzonych dań. Dziś jednak warto sięgać po nie w kryzysowych sytuacjach lub podczas biwaku ze znajomymi. Oryginalne danie wywodzące się z Wietnamu charakteryzuje złożoność smaków. Od czego warto zacząć, przyrządzając zupę pho? Przepis na nią wymaga przede wszystkim cierpliwości!
Ten gęsty wywar może nieco przypominać nasz rodzimy rosół. A wszystkie gospodynie jednogłośnie podkreślą, że przy jego przyrządzaniu liczą się starannie dobrane składniki oraz czas! On w przypadku zupy wietnamskiej również jest niezwykle istotny. To, na czym ją przyrządzimy, zależy wyłącznie od naszych indywidualnych preferencji. Może być wegańska, wielu miłośników ma także zupa pho z kurczakiem. Przepis na jej klasyczną wersję zakłada jednak użycie przede wszystkim kości wołowych.

Szponder, pręga czy też antrykot – to one stanowią najważniejszą podstawę wywaru. Urozmaici go dodatek mięsa, takiego jak udziec czy mostek. W zupie nie może zabraknąć również cebuli, pora czy czosnku, które nadadzą jej lekko słodki, umamiczny charakter.

Bez czego nie byłaby kompletna receptura pho? Przepis na to rozgrzewające danie wypełniony jest przyprawami! Na próżno szukać w nim ziela angielskiego czy majeranku. Dominuje za to korzeń imbiru, goździki czy laski cynamonu!

Tak starannie dobrane składniki sprawiają, że zupa wietnamska jest nieco lepka i kleista – za sprawą żelatyny z kości. Przyjemnie otula podniebienie oraz doskonale rozgrzewa. Świetnie sprawdzi się więc przy przeziębieniu, doda energii po przebalowanej nocy lub odpręży po ciężkim dniu w pracy.

Za bogactwo smaku wywaru odpowiedzą również dodatki, które dorzucimy na talerz z bulionem. Obowiązkowy jest makaron pho (ryżowy) – z całą resztą możemy eksperymentować. Idealnie sprawdzi się limonka, dymka, kukurydza, ziarna sezamu, mięso wołowe pokrojone w plastry czy grzybki shitake.

Zupa pho – przepis

Zastanawiasz się, jak przygotować w domu zupę pho? Przepis krok po kroku ułatwi to zadanie! Składniki, które będą potrzebne:
  • około 3-3,5 kg kości wołowych,
  • 1,5 kg mięsa wołowego bez kości,
  • 4 opalone cebule,
  • czosnek – pół główki,
  • 1 korzeń imbiru,
  • 4 marchewki,
  • 2 pietruszki,
  • przyprawy: 3 gwiazdki anyżu, 4 goździki, laska cynamonu, kilka ziaren kolendry i pieprzu, sos rybny lub tamari, cukier do smaku, sos sojowy lub sól.
Kości i mięso wkładamy do dużego garnka i zalewamy zimną wodą. Gotujemy około 10 minut, po czym odcedzamy, myjemy i zalewamy ponownie wodą. Dodajemy cebule, czosnek, marchewki i pietruszki. Przyprawy możemy wrzucić bezpośrednio do przygotowywanego wywaru lub schować je w woreczku z gazy. Bulion gotujemy na wolnym ogniu przez około 6 godzin.
Po tym czasie doprawiamy wywar do smaku cukrem, sosem rybnym, tamari, sojowym lub solą. Wlewamy do misek i podajemy z ulubionymi dodatkami oraz makaronem pho! Tak przyrządzone danie może być pokazem naszych umiejętności kulinarnych i zachwyci podniebienia najbliższych! Zupka pho Vifon nie zastąpi bowiem nigdy smaku tradycyjnego i gęstego wywaru.
Autor: Monika Mlonka