Data modyfikacji:

 7 pomysłów na dekoracje ścienne DIY

Któż nie marzy, aby dom, w którym żyje był urządzony ze smakiem i z odrobiną odważnych pomysłów? Ściany mają uszy, ale także duszę. Artykuł o tym, jak ją wyeksponować za pomocą dekoracji ściennych DIY.

Najciekawsze pomysły na dekoracje na ścianę to te, które są wynikiem pracy wyobraźni. Skoro już o niej mowa – czy zastanawiałeś się kiedyś, nad powieszeniem talerzy na ścianie?

POMYSŁ 1

Talerze to te dekoracje na ścianę, które budzą wiele kontrowersji. Jedni lubią mieć oryginalne ściany, inni preferują bardziej standardowe inspiracje. Talerze mogą wylądować na ścianie, ale wówczas, gdy faktycznie są tego warte. Muszą wyróżniać się swoim wzornictwem, barwą lub kształtem. Na ścianę idealnie nada się w tym przypadku patera M. Wojciechowskiej (KLIK), która jest unikatowa i zdecydowanie artystyczna. Jak widać, pomysły DIY nie ograniczają się jedynie do wycięcia kwiatów z papieru. Zdobądź się na odrobinę szaleństwa i stwórz własne talerzowe dekoracje ścienne.

Być może inspiracyjna patera wpadła Ci w oko? Jeśli tak, udowodnię, że powinna zawisieć w Twoim salonie:
została wykonana ręcznie,
ma bardzo prosty, minimalistyczny i elegancki wygląd,
charakteryzuje się wysoką jakością,
ma zaokrąglone krawędzie, które są cięte ręcznie,
jest bardzo precyzyjnie wykonana i wypalana w wysokich temperaturach,
jest barwiona atrakcyjnymi szarościami i odcieniami srebra,
ma wymiary 35 cm X 19 cm.

POMYSŁ 2

Pomysł będzie idealną alternatywą dla tradycyjnych stojaków na biżuterię (KLIK), gdyż wykonasz go z...żywych, ususzonych gałązek wierzby. Ekologiczne i bardzo przyjazne środowisku wieszaczki możesz powiesić wszędzie, gdzie tylko będziesz tego chciał, gdyż wszystko zależy od Twojej wizji. Na zerwanych podczas spaceru gałązkach powieś swoje świecidełka, naszyjniki, kolczyki i pierścionki. Gałązki mogą tworzyć dodatkową dekorację ścian, poprzez utworzenie z nich osobnych wzorów np. sowy, drzewa, filiżanki kawy. Możesz je pomalować lakierem lub spryskać sprayem.

POMYSŁ 3

Dekoracja ściany w salonie nigdy nie miała takiego wymiaru! Wykonasz ją za pomocą lakierów do paznokci. Odrysuj swoją dłoń i pomaluj swoje paznokcie...na ścianie. Stopy także mogą wziąć udział w tej kolorystycznej zabawie! Je także odrysuj, ale w taki sposób, aby jedna stopa znalazła się albo obok drugiej, bądź nad nią. W zależności od tego, który wariant wybierzesz, uzyskasz różne efekty – statyczne lub dynamiczne.

POMYSŁ 4

Dekoracja ściany w salonie za pomocą lampy (KLIK). Brzmi zupełnie niewinnie, ale przekonaj się, jak duży daje efekt. Pomysłem tym co prawda, nie jest sama lampa, ale to właśnie ona daje początek pomysłu. Od środka sufitu, na którym wisi lampa, aż po gwoździki wbite w ścianę, powieś kolorowe tasiemki. Zwróć uwagę na to, aby znalazły się one blisko ścian i nie odstawały od nich. Taki zabieg będzie potęgował efekt rozprzestrzeniania się światła od lampy. Finalnie pomysł wygląda na prawdę ciekawie, ale jego aranżacja zależy tylko od Ciebie. Podpowiedź: użyj czarnych tasiemek/sznureczków.
Jeśli spodobała Ci się lampa STADE koniecznie musisz wiedzieć, że:

jest wykonana za pomocą techniki handmade,
występuje ona w dwóch wariantach kolorystycznych,
wykonana jest ze skóry naturalnej zabarwionej na czarno lub niebarwionej,
materiał, z jakiego została wykonana to skóra bydlęca garbowana roślinnie oraz stal.

POMYSŁ 5

Ten pomysł nazwałam "tradycyjnym", ale i  "ponadczasowym". Zawsze się sprawdzi i znany jest praktycznie każdemu – pomysł kierowany dla tradycjonalistów. Chodzi o powieszenie niesamowicie dużej liczby zdjęć na ścianie.

Jedna zasada, którą należy się kierować, przy tworzeniu tej dekoracji ściennej: zakryj całą ścianę zdjęciami, nie pozostawiając wolnej przestrzeni.  Sam wiesz, że tradycyjne albumy odchodzą do lamusa, a zdjęcia umieszczona na dysku "D" są rzadko przez Ciebie oglądane. Dzięki temu, że powiesisz fotki na ścianie:

będziesz mieć przy sobie najpiękniejsze chwile i momenty,
jesteś w stanie często wracać myślami do sytuacji, które miały dla Ciebie znaczenie,
częściej się uśmiechniesz,
zaśniesz z myślą o przyjaciołach i rodzinie,
pomieszczenie zyska "ciepło" i sprawi, że będziesz czuć się w nim jeszcze bardziej komfortowo.

POMYSŁ 6

To inspiracja na taką dekorację ścian, którą można włożyć do jednego worka, wraz z pomysłem nr 5. Podobnie jak on, ten również jest tradycyjny i ponadczasowy. Ściana w płytach CD może brzmi lekko staromodnie (w erze dysków google i pendrive'ów), ale za to jaki szałowo-dyskotekowy daje efekt! Jeśli chcesz, aby Twój pokój był na prawdę muzyczny i w stylu vintage, koniecznie wykorzystaj stare płyty i obklej nimi pokój.


POMYSŁ 7

Dekoracja ściany w salonie nie zawsze oznacza obwieszenie jej różnymi gadżetami. Czasami dekoracją jest po prostu...pusta ściana. Dekoracje ścienne DIY mogą być proste, wystarczy, że sama pomalujesz ścianę i na zakończenie pracy dodasz na niej "coś od siebie". Być  może użyjesz innego koloru lub coś namalujesz? A może zmienisz kierunek malowania lub celowo ubrudzisz ścianę?
Pomysłów na dekoracje ścian jest na prawdę od liku, dlatego musisz pamiętać, że nie możesz decydować się na pierwszy lepszy pomysł. Nie rób nic wbrew sobie, ale też przy wyborze rodzaju dekoracji na ścianę kieruj się swoimi przeczuciami, emocjami  i przekonaniem duszy.

Karolina Majcherczyk
Z zawodu planista przestrzenny oraz inżynier architektury krajobrazu. Od zawsze pasjonuje się pisaniem, szczególnie na temat przedmiotów wykonanych ręcznie. Kreatywna, o duszy artystki.