Data modyfikacji:

Jak oryginalnie udekorować stół wigilijny?

Szukasz oryginalnego sposobu na dekorację stołu wigilijnego? Z naszego artykułu dowiesz się, jak zrobić wrażenie na gościach. Proste i tanie triki na piękny stół bożonarodzeniowy z pewnością pomogą przygotować prawdziwie świąteczną wieczerzę.

Jaki obrus na stół wigilijny?

Wielu z nas na wieczerzę wigilijną wybiera klasyczny, biały obrus. Jeżeli szukasz prostego sposobu na oryginalną dekorację stołu wigilijnego, zacznij właśnie od obrusu.

Bordowe i ciemnoczerwone obrusy będą pasować idealnie do białych talerzy i zielonych gałązek sosny, które powinny znaleźć się na środku stołu jako długa, wijąca się wiązanka. Do wiązanki możesz dołączyć szyszki, dzięki czemu uzyskasz naturalną dekorację stołu na Wigilię.

Świece na stole wigilijnym

Uzupełnieniem biało-zielono stołu będą niesymetrycznie ułożone względem siebie duże czerwone świece na złotych lub srebrnych podstawkach. Teraz wystarczy upleść kompozycję dla każdego uczestnika wieczerzy z bordowej wstążki i gałązki sosny. Wykonaną ozdobę połóż na środku talerzy i wpleć w nie opłatek wigilijny.

Ośnieżone szyszki

Jak niskim kosztem udekorować stół wigilijny? Aby skutecznie wprowadzić zimowy klimat do naszego domu, należy przygotować na stół ręcznie robione ozdoby świąteczne w srebrnych i białych kolorach.

Na stole połóż szyszki. Udekoruj je srebrnym i białym sprayem. Pomiędzy nimi wkomponuj białe i srebrne świece. Ośnieżone szyszki pięknie wyglądają także położone na lustrze.

Ręcznie robione ozdoby świąteczne

Jako oryginalne dekoracje stołu wigilijnego doskonale sprawdzą się papierowe ozdoby.

 • Na śnieżnobiałym obrusie umieść filcowe, czerwone podkładki. Najlepiej, gdy będą miały powycinane świąteczne motywy.
 • Niskie szklanki zamień na świeczniki. Udekoruj je cynamonem (nie sypanym) i zwiąż wstążką.
 • Samodzielnie wykonaj pudełeczka (czerwony i szary papier) na opłatek. Paczuszki umieść pośrodku talerzy i obwiąż je szyszkami lub zieleninką (używaj do tego celu białych wstążek).
 • Rozsyp na stole białe płatki śniegu, które zrobisz samodzielnie.

Biało-niebieskie święta

Jeśli chcesz lekko oziębić klimat wnętrza, w którym odbędzie się wieczerza wigilijna, postaw na biało-niebieskie dekoracje na stół wigilijny. Jak udekorować stół na Wigilię?

Na białym obrusie umieść kilka (w zależności od potrzeb) niebieskich bieżników. Ustaw je równolegle do siebie. Dzięki temu uzyskasz ciekawy efekt stołu w paski.

Talerze na tak udekorowanym stole wigilijnym powinny być koloru białego i niebieskiego, podobnie jak serwetki. Na środku umieść kompozycję, która składa się z bombek (szklanych i fioletowych).

O czym należy pamiętać, dekorując świąteczny stół?

 • Stół powinien stylem nawiązywać do innych ozdób świątecznych.
 • Nie umieszczaj na stole zbyt dużo dekoracji, bo nie będzie przy nim wygodnie.
 • Kolory dekoracji stołu wigilijnego powinny współgrać głównie z choinką i kolorem świątecznych światełek.
 • Aby urozmaicić stół wigilijny,> możesz także na talerzach umieścić figurki leśnych zwierząt czy też wybrać różne grubości świec.
 • Ciekawie wyglądają też kolorowe stoły albo te ze złotymi elementami.
 • Na czasie są także kolorowe kraty.
 • Na każdym stole powinno znaleźć się miejsce na sianko i opłatek wigilijny.
 • Nie zapomnij o nakryciu dla nieznajomego gościa.

Aby w pełni cieszyć się świętami, udekoruj nie tylko stół wigilijny, ale też całe wnętrze. Nie ma nic lepszego niż migające w tle światełka, zapach choinki, pomarańczy i goździków.

Autorka: Karolina Siejda