Data publikacji:

Dekoracje świąteczne: zrób to sam. Własnoręczne ozdoby świąteczne

Nie można zaprzeczyć, że istotny wpływ na stworzenie wyjątkowej, przytulnej atmosfery świątecznej mają różnego typu dekoracje. Aby jeszcze mocniej zaakcentować bożonarodzeniowy klimat, warto postawić na dekoracje świąteczne DIY. Zobacz, jak zrobić własoręczne ozdoby świąteczne.

dekoracje świąteczne zrób to sam

Dekoracje świąteczne zrób to sam dla każdego

Nawet jeżeli nie masz wielkich zdolności artystycznych, spokojnie wykonasz część z naszych własnoręcznych ozdób świątecznych. Jakie dekoracje bożonarodzeniowe warto wykonać? Zobacz nasze propozycje.

  1. Ozdoby świąteczne DIY z papieru
  2. Dekoracje świąteczne zrób to sam ze słomy
  3. Dekoracje świąteczne DIY z masy porcelanowej
  4. Ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam na okno
  5. Własnoręczne ozdoby świąteczne z szyszek

Ozdoby świąteczne DIY z papieru

Ozdoby świąteczne DIY z papieru są bardzo popularne i cenione nie tylko z uwagi na swój stylowy wygląd, ale też dlatego, że do ich produkcji śmiało można wciągnąć dzieci.

Pierwsze miejsce w kategorii „własnoręczne ozdoby świąteczne” zajmuje oczywiście klasyczny, papierowy łańcuch. Kiedyś dzieci tworzyły go z kolorowych wycinanek, dzisiaj coraz częściej sięga się po bardziej eleganckie materiały – jak na przykład brokatowy, złoty albo srebrny papier.

Samo jego tworzenie jest oczywiście bardzo proste – wystarczy pociąć kartkę na małe paski, a potem formować z nich kółka, jednocześnie je ze sobą łącząc.

Ozdoby choinkowe zrób to sam z papieru to także łatwe do wykonania bombki. Je również przygotowuje się z pasków, przyklejając wszystkie do dwóch wcześniej przygotowanych papierowych kręgów. Po skończeniu prac w miejscu łączenia poszczególnych elementów należy tylko przykleić np. srebrną gwiazdkę albo nałożyć klej brokatowy.

Dekoracje świąteczne zrób to sam ze słomy

Obecnie bardzo modne są własnoręczne ozdoby świąteczne, które wpasowują się w styl rustykalny, często stosowany we wnętrzach. Aby je wykonać, potrzebna jest tylko słoma oraz sznurek w wybranym kolorze (na przykład w świątecznej czerwieni albo zieleni). Wystarczy odrobina praktyki i fantazji, aby ze słomy stworzyć czarującego aniołka albo gwiazdkę do powieszenia na choince.

Dekoracje świąteczne DIY z masy porcelanowej

Odkryciem ostatnich lat jest masa porcelanowa, która szybko zastąpiła popularną niegdyś masę solną. Nie ma w tym niczego zaskakującego, ponieważ masa porcelanowa jest o wiele delikatniejsza, przepuszcza światło, a w dodatku ma piękny, śnieżnobiały odcień.

Nie wiesz, jak przygotować takie dekoracje świąteczne DIY? Zrób to sam krok po kroku. Potrzebujesz kilkunastu łyżek kleju wikol, taką samą porcję mąki ziemniaczanej, 2 łyżek soku z cytryny oraz 2 łyżek oliwki (przezroczystej).

Wymieszaj wszystko, a potem zacznij tworzyć piękne kształty i odbijaj pieczątki. Po 24 godzinach masa jest już zupełnie twarda, a piękne dekoracje świąteczne DIY można wieszać na choince.

Ozdoby bożonarodzeniowe zrób to sam na okno

W okresie świątecznym okna nie mogą pozostać „gołe” – ich ustrojenie sprawi, że całe mieszkanie nabierze wyjątkowego, świątecznego klimatu. Jak przygotować takie własnoręczne ozdoby świąteczne?

Jednym z ciekawszych pomysłów jest stworzenie szablonów z papieru, przyłożenie ich do okna i nałożenie sztucznego śniegu. Jest to bardzo proste, ponieważ wysokiej jakości puch (łatwy do późniejszego usunięcia) możemy kupić w formie sprayu.

Inna, prosta ozdoba to zwyczajny wieniec ze świerku. Nabierze świątecznego charakteru, jeśli przywiążemy go czerwono-złotą wstążką i powiesimy na samej górze okna.

Własnoręczne ozdoby świąteczne z szyszek

Chcesz zaimponować innym niepowtarzalnymi ozdobami na święta typu zrób to sam? Postaw na dekoderacje świąteczne DIY z szyszek.

Opcja pierwsza to przygotowanie wieńca bożonarodzeniowego z szyszek, które następnie trzeba spryskać sprayem w kolorze złotych lub srebrnym. Warto dodać, że szyszki powinny mieć różne wielkości – to doda dekoracji uroku. Jeśli taka dekoracja wydaje ci się zbyt skromna, dołóż do wieńca szeroką wstążkę w bożonarodzeniowych kolorach.

Drugi pomysł na własnoręczne dekoracje świąteczne, które przyciągną wzrok innych, to choinka z szyszek. Aby ją wykonać, musisz najpierw przygotować bazę (stożek) ze sztywnego papieru, skleić ją, a następnie pojedynczo doklejać jak najmniejsze szyszki. Jeśli lubisz świecidełka, nanieś na ozdobę srebrny spray. Jeśli z kolei bardziej cenisz sobie styl rustykalny, pozostaw choinkę taką, jaka jest.

Robert Wojtaś
Robert Wojtaś

Absolwent Akademii Morskiej i pasjonat motoryzacji. W wolnym czasie czyta, tworzy własne meble i podróżuje z dwoma fantastycznymi synami oraz żoną. Uwielbia eksperymentować w kuchni, poznawać nowe miejsca i spędzać wieczory filmowe w gronie stałych przyjaciół.