Data publikacji:

Jak zrobić matę węchową dla psa?

Chcesz sprawić odrobinę radości swojemu czworonogowi? Nic prostszego – przygotuj dla niego matę węchową, która zapewni mu mnóstwo frajdy, a przy tym przyda się podczas trenowania ważnych umiejętności. Dowiedz się, jak zrobić matę węchową samodzielnie.

jak zrobić matę węchową

Mata węchowa DIY

 1. Mata węchowa DIY. Co to takiego?
 2. Zalety stosowania mat węchowych
 3. Jak zrobić matę węchową dla psa?
 4. Mata węchowa DIY – jak jej używać?
 5. Mata węchowa DIY – prosty sposób na psi rozwój

Mata węchowa DIY. Co to takiego?

Mata węchowa to bardzo popularna zabawka dla psów. Przyjmuje postać planszy powlekanej kawałkami materiału, pośród których należy ukryć psie smakołyki. Zadaniem psa jest wywąchanie ich wszystkich.

W sklepach zoologicznych można znaleźć maty węchowe pod różnymi postaciami; my jednak polecamy wykonać psi gadżet samodzielnie. Powód? Gotowe maty węchowe są po prostu drogie. Z użyciem prostych materiałów stworzysz własny model, równie dobry, co te dostępne w sklepach. O tym jednak za chwilę

Sprawdź również, jak uszyć legowisko dla psa.

Zalety stosowania mat węchowych

Dlaczego właściwie powstały maty węchowe? Pierwsza z zalet ich używania to przede wszystkim frajda dla zwierzaka. Węch to najsilniejszy zmysł psa – pupile wprost uwielbiają go wykorzystywać. Wysiłek, który pies włoży w znalezienie przysmaku sprawi, że sukces będzie cieszył jeszcze bardziej. Maty węchowe stosowane są na samym początku treningów psów śledczych.

Wpływ maty węchowej na psa jest jednak o wiele większy niż mogłoby się wydawać. To nie tylko zabawka, ale przedmiot, który może bardzo zmienić psi charakter. Dzięki macie zwierzę uczy się samodzielności, a także nabiera pewności siebie. To zatem doskonałe rozwiązanie dla psów borykających się ze stanami lękowymi.

Wreszcie, mata węchowa pozwoli psu pozbyć się napięć i stresów. Sesja z wąchaniem zadziała podobnie, jak całkiem długi spacer. Wbrew pozorom, długotrwałe niuchanie i koncentracja są dla psa bardzo męczące. Zabawa z matą węchową to zatem świetna opcja na deszczowe dni, gdy zabawa na zewnątrz nie jest możliwa.

Jak zrobić matę węchową dla psa?

Maty węchowe to modne gadżety – oznacza to, że w sklepach zoologicznych mogą osiągać spore ceny. Tańszym rozwiązaniem będzie przygotowanie maty węchowej DIY. Do jej zrobienia potrzebujesz zaledwie kilku przedmiotów.

Mata węchowa DIY będzie wymagała od ciebie:

 • nowej gumowej wycieraczki do obuwia (koniecznie ażurowej),
 • polarowego materiału,
 • nożyczek.

Mata węchowa dla psa – jak zrobić?

 1. Potnij materiał na paski o wymiarach 5 cm na 15 cm. Pasków materiału powinno być tyle, co dziurek w wycieraczce.
 2. Przez każdą dziurkę wycieraczki przewlecz polarowy pasek. Na końcu zwiąż go w supełek. Jeśli po zawiązaniu wszystkich pasków mata wciąż ma prześwity, po prostu dołóż do niej więcej materiału.
 3. To wszystko! Mata węchowa DIY jest gotowa. Możesz przejść do zabaw węchowych ze swoim psiakiem.

Mata węchowa DIY – jak jej używać?

Zabawy węchowe na macie są równie proste, co jej zrobienie. Ulubione przysmaki twojego psa schowaj pomiędzy skrawkami materiału. Następnie wydaj psu komendę, by wywąchał smaczki. Obserwuj swojego zwierzaka, a jednocześnie pozwól mu na swobodę; może trącać matę nosem, gryźć ją i przesuwać.

Mata węchowa DIY – prosty sposób na psi rozwój

Jak widać, własnoręczne stworzenie maty węchowej jest banalnie proste i tanie. Jej przygotowanie nie zajmie ci wiele czasu, natomiast twój zwierzak zyska interesującą, pożyteczną zabawkę.

Autorka: Joanna Stanuch