Data publikacji:

Zrób to sama — kołnierzyk na szydełku 

Zapewne z sentymentem wspominasz czasy, kiedy jako mała dziewczynka przyglądałaś się mamie lub babci robiącej kołnierzyk na szydełku specjalnie dla ciebie. Zapomniałaś już, jak wyglądała twoja pierwsza sukienka z kołnierzykiem ręcznie robionym? Mamy dla ciebie miłą wiadomość — wraz z modą na biżuterię i akcesoria handmade szydełkowanie i robótki ręczne wracają do łask. Fantazyjnie szyty koronkowy kołnierzyk, kołnierzyk w formie naszyjnika lub prosty kołnierzyk bebe mogą stać się wyrazistymi i niezwykle kobiecymi dodatkami do jednokolorowej bluzki lub sukienki. 
kołnierzyk na szydełku

Kołnierzyk na szydełku

Pierwszy własnoręczny kołnierzyk na szydełku to duża satysfakcja, jednak droga do tego nie należy do najłatwiejszych. Zanim będziesz cieszyć się pierwszą sukienką z kołnierzykiem, czeka cię nie tylko ćwiczenie umiejętności manualnych, lecz także cierpliwości. Jak w każdej dziedzinie — trening czyni mistrza, a więc najważniejsze, by nie zniechęcić się na początku.

W uproszczeniu szydełkowanie polega na przeciąganiu przez siebie pętelek nici i tworzenie w ten sposób splotów — różnego rodzaju oczek, słupków, półsłupków, łańcuszków. Choć technik i rodzajów splotów jest bez liku, do rozpoczęcia przygody z szydełkowaniem wystarczy poznać kilka z nich.

Bardzo ważne jest nauczenie się odczytywania schematów złożonych z uniwersalnych oznaczeń graficznych. Dzięki nim uszyjemy kołnierzyk w odpowiednim rozmiarze, dodatkowo przy schematach często dopisywane są sugestie dotyczące grubości nici i szydełka.

Osoby początkujące mogą zacząć od łatwiejszych robótek, takich jak ciepłe szaliki na zimę czy podstawki na kubki, a następnie przejść do nauki, jak szyć kołnierzyki.

Szydełkowy niezbędnik

Zacznijmy od materiału, z którego będziemy wykonywać kołnierzyk do sukienki czy bluzki. Najlepiej nadaje się do tego bawełniany lub jedwabny kordonek, gdyż podczas prania i noszenia nie mechaci się. Im cieńsza nić, tym delikatniejszy kołnierzyk powstanie, jednak dla początkujących zaleca się nici trochę grubsze i jasne, bo łatwiej nimi szydełkować.

Jeśli chcemy, możemy później nasze dzieło zafarbować, choć bluzka z kołnierzykiem białym lub écru to klasyk, który zawsze dobrze się prezentuje. Podobnie z sukienką z kołnierzykiem — biały pasuje do wszystkiego.

Aby dowiedzieć się, jakiej grubości jest nić, należy rozszyfrować znacznik „tex”. Przykładowo, „40 tex x6” oznacza kordonek spleciony z sześciu nici, a 1000 metrów pojedynczej nici waży 40 gramów. Im niższa cyfra na początku i wyższa na końcu, tym grubszy splot. Dla ułatwienia często podawana jest długość stugramowej splecionej nici; w tym przypadku im dłuższa nić, tym lżejsza i cieńsza.

Popularne marki nici to Ariadna, Aida i DMC — ta ostatnia uważana jest za jedną z najlepszych. Ważne jest, by nić była gładka i zbita, sukienka z kołnierzykiem, z którego strzępią się pojedyncze włoski, nie prezentuje się najlepiej.
Banderola nici dostarczy nam także informacji o jej wydajności oraz rodzaju szydełka, jakie powinniśmy wybrać, by stworzyć nasz kołnierzyk na szydełku.

Najcieńsze, odpowiednie właśnie do kordonków, mają do 2 mm grubości, są zrobione z metalu lub twardego akrylu i pozwalają na tworzenie zwartych, sztywnych i starannie wyglądających dzieł. Do bardziej lejących i luźnych koronek oraz dla uczących się, jak szyć kołnierzyki, zalecane są grubsze szydełka.
Aby nasz kołnierzyk zrobiony na szydełku nabrał charakteru, można dodatkowo lekko go przyozdobić.

 Możemy użyć do tego wstążek, koralików, kwiatków, broszek, guzików, cekinów, miniaturowych lusterek. Pamiętajmy jednak, że kołnierzyk na szydełku sam w sobie jest wyrazistym dodatkiem, dlatego należy robić to delikatnie i subtelnie — bluzka z kołnierzykiem przyozdobionym zbyt intensywnie wygląda kiczowato.

 Odwrotna sytuacja zachodzi, gdy tworzymy naszyjnik kołnierzyk, tu możliwe jest większe fantazjowanie.

Kołnierzyk bebe

Półkoliste kołnierzyki bebe kojarzą się ze stylem lat 60., są delikatne i dziewczęce. Stworzenie takiego kołnierzyka nie musi wymagać dużych nakładów — równie dobrze można wyciąć go ze skrawków materiału lub starych ubrań.

Choć najłatwiej uszyć je na maszynie do szycia, osoba wprawiona w szyciu i robótkach ręcznych może wykonać je ręcznie. W przypadku użycia niestrzępiącego się materiału, takiego jak filc czy skóra, obszywanie nie będzie konieczne. Jak uszyć kołnierzyk bebe?

Zrobienie kołnierzyka bebe jest dużo szybsze i prostsze niż zrobienie kołnierzyka na szydełku. Pierwszy krok to papierowy szablon —  najłatwiej wydrukować gotowy lub stworzyć własny. Składamy dowolną bluzkę na pół wzdłuż, obrysowujemy na złożonej na pół kartce podkrój szyi wraz z linią ramienia, dorysowujemy półkolisty kształt kołnierzyka, wycinamy i nasz szablon jest gotowy.

Następnie obrysowujemy szablon na złożonym materiale, tak by powstały dwa kołnierzyki, które następnie obszywamy na lewej stronie wzdłuż wypukłych linii i wywracamy na prawą stronę. By równo zszyć kołnierzyki, dobrze jest spiąć je szpilkami.

 Przyszywamy gotowy kołnierzyk do bluzki lub sukienki, a jeśli chcemy używać go do różnych bluzek, można naszyć go na długą wstążkę i zawiązywać na kokardę, zamocować z tyłu łańcuszek lub guzik, czy też spinać go stylową broszką lub agrafką. Bluzka z kołnierzykiem gotowa!

Naszyjnik kołnierzyk

Możesz zrobić go w formie koronkowej robótki szydełkowej, ale jeśli lubisz wyrazistą biżuterię, może składać się z koralików, pereł, cyrkonii i innych dodatków. Nawet najzwyklejsza bluzka z kołnierzykiem — naszyjnikiem przeobrazi się w modny ciuch. Najłatwiejszym sposobem stworzenia kołnierzyka — naszyjnika jest naklejanie lub naszywanie koralików lub pereł na gotowy kołnierzyk.

 Można do tego wykorzystać wspomniany już kołnierzyk bebe, kołnierzyk wycięty ze starej bluzki lub po prostu kupiony. Istnieją także szablony na naszyjniki wykonywane na szydełku oraz łączące szydełkowanie i nawlekanie koralików na nici robótki.

Jak uszyć kołnierzyk — szukamy porad i inspiracji

Zanim w naszej szafie zawiśnie pierwsza sukienka z kołnierzykiem własnej roboty, czeka nas dość żmudna nauka, zwłaszcza jeśli jest to kołnierzyk szydełkowany.
 Na szczęście jest sporo źródeł, z których możemy nie tylko uczyć się, jak szyć kołnierzyki, lecz także szukać inspiracji na robótki. Internet pełen jest blogów, stron i filmików instruktażowych, w których krok po kroku pokazane jest, jak opanować tę sztukę i tworzyć określone robótki.

Bluzka z kołnierzykiem może powstać dzięki cennym radom mamy lub cioci, w większych miastach organizowane są kursy szydełkowania, które jednocześnie bywają świetną okazją do poznania innych pasjonatek robótek ręcznych.

W nauce doskonale sprawdzają się także czasopisma i książki o szydełkowaniu, zwłaszcza jeśli chcemy odpocząć od wpatrywania się w ekran. Papierowa forma umożliwia kreślenie, zapisywanie spostrzeżeń i notatek, które mogą okazać się przydatne i ułatwić przyswajanie wiedzy.

Robótki ręczne — modny stary zwyczaj

Sukienki i bluzki z kołnierzykiem kobiety noszą już od kilku stuleci, jednak w ostatnich latach robótki ręczne przeżywają swoją „drugą młodość”. To wciągające zajęcie, przyjemna forma relaksu po pracy lub w weekendowe popołudnie.

Przy okazji pozwala stworzyć rozmaite rzeczy: ubranka dla dzieci, maskotki, serwetki, biżuterię, ozdoby na choinkę czy też wspomniane kołnierzyki i naszyjniki kołnierzyki — pomysłowość dziergających pań nie ma końca. Sukienka z kołnierzykiem wykonanym własnoręcznie na pewno wzbudzi zainteresowanie, a sam kołnierzyk idealnie nadaje się na prezent — nie tylko ładny, ale i modny!
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Redakcja Zrobione Ręcznie