Szydełkowy niezbędnik
Zacznijmy od materiału, z którego będziemy wykonywać kołnierzyk do sukienki czy bluzki. Najlepiej nadaje się do tego bawełniany lub jedwabny kordonek, gdyż podczas prania i noszenia nie mechaci się. Im cieńsza nić, tym delikatniejszy kołnierzyk powstanie, jednak dla początkujących zaleca się nici trochę grubsze i jasne, bo łatwiej nimi szydełkować.
Jeśli chcemy, możemy później nasze dzieło zafarbować, choć bluzka z kołnierzykiem białym lub écru to klasyk, który zawsze dobrze się prezentuje. Podobnie z sukienką z kołnierzykiem — biały pasuje do wszystkiego.
Aby dowiedzieć się, jakiej grubości jest nić, należy rozszyfrować znacznik „tex”. Przykładowo, „40 tex x6” oznacza kordonek spleciony z sześciu nici, a 1000 metrów pojedynczej nici waży 40 gramów. Im niższa cyfra na początku i wyższa na końcu, tym grubszy splot. Dla ułatwienia często podawana jest długość stugramowej splecionej nici; w tym przypadku im dłuższa nić, tym lżejsza i cieńsza.
Popularne marki nici to Ariadna, Aida i DMC — ta ostatnia uważana jest za jedną z najlepszych. Ważne jest, by nić była gładka i zbita, sukienka z kołnierzykiem, z którego strzępią się pojedyncze włoski, nie prezentuje się najlepiej.
Banderola nici dostarczy nam także informacji o jej wydajności oraz rodzaju szydełka, jakie powinniśmy wybrać, by stworzyć nasz kołnierzyk na szydełku.
Najcieńsze, odpowiednie właśnie do kordonków, mają do 2 mm grubości, są zrobione z metalu lub twardego akrylu i pozwalają na tworzenie zwartych, sztywnych i starannie wyglądających dzieł. Do bardziej lejących i luźnych koronek oraz dla uczących się, jak szyć kołnierzyki, zalecane są grubsze szydełka.
Aby nasz kołnierzyk zrobiony na szydełku nabrał charakteru, można dodatkowo lekko go przyozdobić.
Możemy użyć do tego wstążek, koralików, kwiatków, broszek, guzików, cekinów, miniaturowych lusterek. Pamiętajmy jednak, że kołnierzyk na szydełku sam w sobie jest wyrazistym dodatkiem, dlatego należy robić to delikatnie i subtelnie — bluzka z kołnierzykiem przyozdobionym zbyt intensywnie wygląda kiczowato.
Odwrotna sytuacja zachodzi, gdy tworzymy naszyjnik kołnierzyk, tu możliwe jest większe fantazjowanie.