Data publikacji:

Jak zrobić meble z palet? Lista potrzebnych narzędzi


Są designerskie, bardzo tanie i można je wykonać zupełnie samemu. Meble z palet od kilku lat królują we wnętrzach, na balkonach oraz w ogrodach. Nic zresztą dziwnego, bowiem doskonale wpisują się w minimalistyczny styl, tak uwielbiany przez młode pokolenie. Wykonanie łóżka, stoika kawowego czy ogrodowego wypoczynku z palet jest bardzo proste, jednakże wymaga zastosowania kilku narzędzi. Oto sprzęt, dzięki któremu wykonasz meble z palet.
meble z palet

1. Wyrzynarka


Popularne europalety (z napisem EUR), czyli te, z których najczęściej wykonuje się meble, dostępne są w dwóch rozmiarach: 1000 mm x 1200 mm (ISO) oraz 800 mm x 1200 mm (CEN). Wiele rzeczy, np. stół lub stolik kawowy, wykonasz więc bez przeróbek. Jeśli zaś chcesz wykonać rzeczy bardziej skomplikowane, np. sofę, szafkę lub zestaw mebli ogrodowych z palet, nie obędzie się bez cięcia. Możesz wykorzystać najzwyklejszą ręczną piłę do drewna, jednakże będzie to bardzo czasochłonne. Znacznie lepiej sprawdzi się podstawowa wyrzynarka do cięcia drewna z kompletem brzeszczotów. Dużą zaletą wyrzynarki jest też to, że umożliwia cięcie po krzywej i uzyskanie nieregularnych kształtów. Pozwoli Ci to ozdobić meble z palet, wyciąć otwory (np. pod kable) oraz precyzyjnie dopasować elementy.

2. Szlifierka


Meble z palet cenione są za swój rustykalny, surowy wygląd. To jednak drobna pułapka, bowiem aby przystosować je do użytkowania, musisz poświęcić im sporo czasu. Szlifowanie palet jest niezbędne, aby uzyskać ładny i schludny efekt. Ochroni Cię także przed drzazgami oraz skaleczeniami. Za pomocą szlifierki usuniesz zabrudzenia i ślady po farbie. Bez obaw, po szlifowaniu paleta zachowa swój urok. Co więcej, słoje i stylowe przebarwienia będą jeszcze bardziej widoczne.

Jakiej szlifierki użyć do wykonania mebli z palet? Zdecydowanie odradzamy szlifowanie ręczne za pomocą papieru ściernego. Przerabialiśmy to i wiemy, że trwa to wieki oraz jest bardzo męczące. Najbardziej popularne szlifierki na rynku to: oscylacyjna oraz mimośrodowa. Która sprawdzi się lepiej? Odpowiedź brzmi: to zależy. Szlifierka mimośrodowa, dzięki połączeniu oscylacji oraz ruchu obrotowego, lepiej zbiera materiał i jest idealna do zgrubnego oczyszczania mocno nierównych palet. Szlifierka oscylacyjna gorzej radzi sobie ze wstępnym szlifowaniem drewna, jednakże, za sprawą stopy o dużej powierzchni, umożliwia uzyskanie bardzo równej i gładkiej powierzchni, np. stołu. W domowych warunkach dobrze sprawdzą się więc obie opcje, w zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać.

A co ze szlifierką kątową? Czy nadaje się do szlifowania mebli z palet? Praktyka pokazuje, że popularna „boszka” niekoniecznie sprawdza się w konfrontacji z paletami. Trudno uzyskać za jej pomocą równą powierzchnię, zaś duże obroty szlifierki powodują nieestetyczne przepalanie się powierzchni drewna. Używaj szlifierki kątowej tylko w ostateczności.

3. Wkrętarka


Elementy Twoich wymarzonych mebli z palet są już pocięte i oszlifowane? Czas je zmontować! Możesz użyć do tego młotka oraz zwykłych gwoździ, jednak najlepiej sprawdzą się wkręty do drewna. Aby je wkręcić, potrzebujesz wiertarki lub wkrętarki. Ta druga ma jedną przewagę – jest bezprzewodowa, a więc bardziej praktyczna. Dzięki wbudowanemu sprzęgłu możesz także regulować moment obrotowy wkręcania wkrętów, przez co nie uszkodzisz drewna.

Wkrętarka przyda Ci się nie tylko do skręcania mebli z palet, ale i wiercenia otworów. To czasem konieczne, gdyż długie i grube wkręty wkręcone bezpośrednio w drewno mogą doprowadzić do jego uszkodzenia. Wiercąc wcześniej otwór, minimalizujesz ryzyko. Jeśli chcesz zaś uzyskać większy, schludny otwór (np. na kable, parasol czy uchwyty do butelek), użyj otwornic do drewna. Bez problemu zamontujesz je we wkrętarce, jednak wówczas musisz wybrać tę o większej mocy. Najlepiej, jeśli będzie posiadała również dwa akumulatory, które pozwolą Ci na pracę bez przerw na ładowanie baterii.

4. Zestaw podstawowych narzędzi


W życiu nie wszystko jest idealne. Palety, z których zamierzasz wykonać meble, również. Aby uniknąć poirytowania, od razu przygotuj podstawowe narzędzia takie jak młotek, kombinerki czy kilka podstawowych kluczy. Czasem będziesz musiał bowiem dobić wystający gwóźdź, wyciągnąć szczypcami zszywkę lub podważyć czymś deskę. Przyda Ci się także miara do zmierzenia palet, śrubokręt do wkręcenia trudno dostępnych wkrętów oraz klucz, którym skręcisz śruby montażowe.

Możesz oczywiście kupić każdą z tych rzeczy z osobna, ale mamy lepszą propozycję: weź pełen zestaw. Komplet podstawowych narzędzi z pewnością nie raz przyda się w domu, a plastikowa skrzynka dołączona do zestawu, będąca właściwie organizerem, pozwoli Ci w mgnieniu oka znaleźć potrzebne narzędzie.

5. Słuchawki + okulary ochronne


Na koniec kilka słów o rzeczy elementarnej. Zanim zabierzesz się do wykonywania mebli z palet, kup słuchawki i okulary ochronne. Te pierwsze pomogą Ci przetrwać hałas szlifierki lub wyrzynarki, zaś okulary ochronią oczy przed opiłkami drewna. Bez nich nawet nie zaczynaj pracy, gdyż wyciąganie drzazgi z oka to długa i niezbyt przyjemna zabawa. Przydatne będą także rękawiczki robocze. Wystarczą te najprostsze, tzw. wampirki. Pamiętaj tylko o tym, by uważać podczas używania szlifierki. Luźna rękawiczka może wkręcić się w tarczę.

Satysfakcja po wykonaniu własnych mebli z palet to niezwykłe uczucie. Nawet prosty stolik lub półka na książki może dać Ci dużo frajdy. Wykorzystaj miliony pomysłów z Internetu lub popuść wodzę fantazji i zrób coś wyjątkowego. To naprawdę proste, a efekt budzi podziw.
Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Szymon Sonik