Jak zrobić origami? Propozycje książkowe
Najprostsze origami z papieru to kwestia kilku zgięć, już w ten sposób możemy stworzyć serduszko, motyla lub gwiazdę. By jednak budować bardziej skomplikowane konstrukcje, będziemy potrzebować pomocy.
Choć nieocenionym źródłem inspiracji są strony internetowe hobbystów i towarzystw origami, warto zwrócić uwagę także na pozycje książkowe. Pełne zdjęć i ilustracji książki o origami krok po kroku uczą, jak zrobić origami, i często obejmują określoną tematykę układanek, dzięki czemu możemy skupić się na najbardziej nas interesującej.
Zaletą origami jest to, że używana symbolika jest uniwersalna na całym świecie, dlatego też możemy korzystać z zagranicznych wydań, nawet jeśli nie znamy języków obcych.
Oto kilka propozycji:
• „Świat origami” — jedna z najpopularniejszych książek o origami. Dobra na rozpoczęcie przygody, gdyż obejmuje różne stopnie trudności.
• Z. Wodzyńska, „Origami modułowe” — zbiór instrukcji wykonania modułowego origami, m.in. takich jak święty Mikołaj, koszyczek, origami łabędź.
• D. Jens-Helge, „Origami kwiaty z papieru” — dzięki tej książce ozdobimy nasze mieszkanie w orchidee, chryzantemy, róże i inne czarujące kwiaty oraz możemy tworzyć z nich bukiety.
• D. Dziamska, „Filmowe origami” — autorka pokazuje, jak stworzyć pszczółkę Maję, Muminki i inne bajkowe postaci, książka należy do serii „ABC origami”, w której znajdziemy wiele innych inspiracji.
• Z. Ayutre-Scheele, „Czarodziejski świat origami. Papierowe zwierzęta” — książka krok po kroku pozwala stworzyć papierowe minizoo.
• „Składam origami. Święta” — osiem świątecznych wzorów z załączonym papierem do origami, idealnych do ozdobienia mieszkania lub paczek z prezentami
• „Angry Birds Playground. Fantastyczne origami” — kto powiedział, że w Angry Birds grać można tylko na telefonie? Książeczka zawiera 13 modeli.
• C. Alexander, „Star Wars origami” — kolejny przykład, że sztuka origami nie ma granic, pasjonaci serii uczą się tworzyć 36 różnych modeli, od broni aż po bohaterów i statki.