Data publikacji:

Pastele suche i olejne. Które z nich wybrać?

Pastele używane są przez artystów od ponad pół tysiąca lat i z powodzeniem były wykorzystywane do tworzenia szkiców oraz obrazów, zarówno przez amatorów, jak i sławnych artystów rożnych epok. Dzięki swojej uniwersalności, stosunkowo niskiej cenie oraz efektom, jakie można uzyskać za ich pomocą, cieszą się niemalejącą popularnością do dziś.
pastele suche i olejne
Pastele składają się z różnego rodzaju barwników (mogą być one syntetyczne lub mieć pochodzenie naturalne), a także łączącego je spoiwa. Ze względu na skład i właściwości dzielimy je na dwie grupy – suchą oraz olejną, zwaną też mokrą.
Polecamy również: Jak zrobić kwiaty z bibuły?

Pastele suche – charakterystyka

Spoiwem w pastelach suchych jest kreda plus domieszki innych substancji (przede wszystkim glinki), które wpływają na sposób, w jaki z nich korzystamy. Artyści pracujący z suchymi pastelami rozróżniają produkty miękkie i twarde.
Pastele miękkie mają przeważnie okrągły przekrój, a także bardzo kruchą i sypką konsystencję, co zawdzięczają niewielkiej ilości spoiwa. To, jak bardzo są delikatne, zależy od marki i producenta. Używając nich, jesteśmy w stanie osiągnąć bardzo ciekawe efekty przejść tonalnych pomiędzy różnymi kolorami, porównywalne z tymi, jakie udaje się uzyskać przy pomocy farb. Co więcej, można je również z łatwością rozcierać palcem lub specjalnymi narzędziami.
Pastele twarde posiadają w swoim składzie znacznie więcej spoiwa, dzięki czemu nie są tak kruche. Świetnie sprawdzają się do szkicowania detali, zwłaszcza jeżeli je dobrze naostrzymy. Dzięki kwadratowemu przekrojowi można z łatwością wypełniać duże powierzchnie rysunku. W sprzedaży znajdziemy również niebrudzące rąk pastele zamknięte w drewnianej oprawie, które przypominają zwykłe kredki.
Intensywność koloru pasteli zależy od stosunku kredy do pigmentu. Produkty z dużą ilością tego materiału mają jaśniejsze i stonowane barwy – im jest w nich więcej barwnika, tym kolor jest intensywniejszy. Wielu artystów ceni sobie pastele pozbawione kredowej domieszki.

Pastele olejne – charakterystyka

Pastele olejne pojawił się w sprzedaży dopiero w pierwszej połowie ubiegłego wieku. Poza pigmentami i kredą, w ich składzie znajdują się również glinka, wosk oraz olej. Dzięki tym dwóm ostatnim składnikom mają one zupełnie inną gładką strukturę, mocno przylegają do podłoża, są połyskliwe i lekko przezroczyste. Ich cechą jest również to, że bez problemu łączą się ze sobą, jeżeli nakładamy na siebie różne warstwy kolorów. Pastele prowadzi się też niezwykle łatwo ręką. 
Obrazy i rysunki wykonane pastelami olejnymi odznaczają się większą trwałością, zachowują znacznie dłużej intensywne kolory, nawet przy długiej ekspozycji na światło słoneczne. Co ciekawe, pastele mokre można rozmywać w terpentynie lub oleju lnianym, uzyskując w ten sposób ciekawe efekty malarskie poprzez nanoszenie ich pędzlem. 

Pastele suche i olejne – czy można je łączyć?

Zdecydowanie odradza się łączenia ze sobą pasteli suchych i olejnych, próba ich mieszania nie zakończy się bowiem najlepiej, nie będą bowiem do siebie poprawnie przylegać. Doświadczeni plastycy mogą jednak wykorzystać ich mocne strony w różnych fragmentach przygotowywanego rysunku czy obrazu. Oba typy pasteli świetnie współgrają z kredkami oraz akwarelami. 

Pastele suche czy olejne – jakie wybrać dla początkującego?

Początkujący powinni sięgnąć w pierwszej kolejności po pastele olejne. Są one łatwiejsze i przyjemniejsze w użyciu, głównie ze względu na swoją wytrzymałość i dokładność. W przypadku produktów suchych poleca się przede wszystkim pastele twarde. 
Zdjęcie: Envato Elements