Data publikacji:

Butelki PET DIY 

Codziennie tysiące butelek PET ląduje w śmietnikach. Polacy codziennie wyrzucają olbrzymie ilości plastikowych butelek, po wodzie, sokach, mleku i innych napojach. Dzięki proekologicznym kampaniom, świadomość recyklingowa Polaków o wiele wzrosła, ale i tak jeszcze nie wszyscy idą ramię w ramię z polityką segregacji odpadów. A wszyscy powinniśmy zdawać sobie sprawę, że o ile tym posegregowanym plastikowym butelkom uda się trafić kiedyś z powrotem na rynek, o tyle sytuacja niesegregowanych butelek jest niepewna, żeby nie powiedzieć, że przesądzona. Tymczasem okazuje się, że nie zawsze muszą one być skazane na pójście w swoją ostatnią drogę – w ramach reinkarnacji mogą stworzyć rzeczy niepowtarzalne i wyjątkowe. 

butelka diy
Nie bez powodu mówi się, że można stworzyć coś z niczego. Bo kto by pomyślał, że niepozorna butelka PET może być wykorzystana do wykonania bardzo prostej pufy do siedzenia? Butelka w której jeszcze niedawno trzymaliśmy wodę. Na dodatek tworzymy ją głównie z materiałów dostępnych w każdym garażu, więc prawie nic nas to nie kosztuje. Same plusy!

Potrzebne materiały: 

 • Butelki plastikowe w jednakowym rozmiarze około 20 sztuk
 • Taśma klejąca
 • Sklejka drewniana
 • Watolina poliestrowa
 • Igła i nitka
 • Wypełnienie do puf – na przykład granulat styropianowy
 • Tkanina poliestrowa do obicia pufy


Narzędzia:

 • Wkręty sztuk 12 i wkrętarka
 • Zszywacz ręczny
 • Maszyna do szycia
 • Miarka

Wykonanie: 

Krok 1 

Pufa z butelek PET będzie miała kształt walca – dlatego  też musimy najpierw uformować butelki w kształt walca. Tworzenie zaczynamy od sklejenia ze sobą wszystkich plastikowych butelek: stawiamy jedną butelkę na środku i stawiamy dookoła niej 6 butelek. Obklejamy je wszystkie razem taśmą klejącą u góry i u dołu butelek. Na około siedmiu poprzednich butelek stawiamy następne butelki, tak aby stykając się ze sobą otoczyły poprzednie siedem butelek. Tak jak poprzednio, oklejamy ciasno wszystkie butelki taśmą klejącą.

Krok 2

Mierzymy przy pomocy miarki średnicę górnej podstawy powstałego z butelek PET walca. Przy pomocy wyrzynarki, wycinamy ze sklejki koła o takiej samej średnicy jak podstawa naszego walca. Jeśli koła są już wycięte, należy je przykręcić u obu podstaw – na górze i na dole walca z butelek PET. Do tego celu używamy wkrętów i wkrętarki.

Krok 3

Obszywamy butelki watoliną poliestrową. Musimy obłożyć watoliną ścianę walca, jednak szerokość tego materiału musi być dłuższa niż wysokość sklejonych butelek – dopasowujemy watolinę tak, abyśmy mogli  na jednej z podstaw ułożyć wypełnienie pufy, a tym samym utworzyć miękkie siedzisko. Dopasowaną watolinę możemy zszyć za pomocą igły i nitki z boku, wzdłuż jej ściany. Następnie na jednej z podstaw walca – tej od strony  przyszłego siedziska – układamy wypełnienie i zaciągamy na nie wystającą z boku watolinę. Po zaciągnięciu watoliny na wypełnienie, przy pomocy igły i nitki przymocowujemy  ją, tak aby chociaż częściowo je zakrywała. 

Krok 4

Na tym etapie musimy obić naszą pufkę ładną tkaniną poliestrową.  W tym celu mierzymy wysokość ściany obitego watoliną walca oraz średnicę podstawy, która na pewno się zwiększyła po obiciu jej watoliną. Po zdjęciu wymiarów możemy przystąpić do wykrawania materiału i do zszywania go na maszynie. Powinniśmy zszyć ze sobą okrągłe obicie na siedzisko oraz obicie na ścianę walca. Po zszyciu ze sobą tych dwóch części tkaniny poliestrowej mamy już pokrowiec na pufkę, który możemy na nią założyć. Pozostało nam tylko obicie dolnej podstawy pufy. W tym celu wycinamy z tkaniny poliestrowej jeszcze jedno koło o takiej średnicy  jak poprzednie, a następnie przybijamy je do pufy przy użyciu zszywacza ręcznego.

W czterech prostych krokach jesteśmy w stanie przekształcić  z pozoru bezużyteczne już butelki PET na wygodną i funkcjonalną pufę do siedzenia. Niech żyje recykling!


Zdjęcie: Envato Elements
Autor: Marta Nowak