Data publikacji:

Jak zrobić abażur DIY?

Dzięki poniższym DIY możesz odmienić swoje stare lampy i nadać wnętrzom nowy charakter. Mamy nadzieję, że nasz poradnik zainspiruje was do stworzenia niebanalnego abażuru DIY. 

Jak zrobić abażur DIY?

 1. Jak zrobić abażur decoupage?
 2. Jak zrobić abażur z firanki?
 3. Papierowy abażur – jak zrobić abażur z papieru?
 4. Abażur ze sznurka – jak zrobić abażur ze sznurka?

Jak zrobić abażur decoupage?

Technika decoupage to nic innego, jak ozdabianie przedmiotów, najczęściej drewnianych, metalowych lub szklanych, wycinankami z serwetek papierowych lub papieru specjalnie przygotowanego do decoupage. Decoupage jest niezwykle prosty w wykonaniu – wystarczy wyciąć interesujący nas wzór z papierowej serwetki, a następnie przykleić go do wybranej powierzchni i zagruntować specjalnym lakierem. A jak zrobić abażur DIY techniką decoupage? Do tego będą ci potrzebne:
 • papierowe serwetki o interesującym cię wzorze lub papier do decoupage,

 • materiałowy abażur, najlepiej w jasnym kolorze i bez wzorów,

 • nożyczki,
 • pędzelki,
 • klej do tkanin,

 • matowy lakier bezbarwny do decoupage. 
Zanim krok po kroku wyjaśnimy, jak zrobić abażur decoupage, porozmawiajmy przez chwilę o samych serwetkach. Jeśli stawiasz na jasny abażur, to wybierz serwetki z jasnym tłem – dzięki temu przejście między dekoracją, a samym materiałem abażuru nie będzie tak widoczne. Na początek staraj się również wycinać z serwetek większe motywy – po prostu o wiele łatwiej będzie je przykleić i wyrównać. 

Krok 1: z papierowych serwetek wytnij interesujące cię wzory. Następnie rozdziel serwetki na pojedyncze warstwy i zachowaj te z wyraźnie widocznym wzorem. 
Krok 2: zaplanuj ułożenie ozdób na abażurze. Jeśli już wiesz, jak będzie wyglądać twoja lampa, to pora na klejenie.
Krok 3: miejsca, w których umieścisz wzór, posmaruj cienką warstwą kleju do tkanin. Następnie przyklej wycięte z serwetki motywy. Delikatnie wygładź je przy pomocy pędzelków.
Krok 4: zabezpiecz ozdoby lakierem. Pamiętaj, aby nie nakładać zbyt grubej warstwy – wtedy cała lampa będzie mieć mało estetyczne nierówności, a w całej technice chodzi o to, aby przyklejone ozdoby całkowicie stopiły się z powierzchnią. 
Krok 5: pozostaw abażur do wyschnięcia. Zazwyczaj trwa to kilka godzin. 

Jak zrobić abażur z firanki? 

Abażur stworzony z plastikowej butelki i kawałka firanki? To możliwe – w dodatku prezentuje się bardzo efektownie. Poniżej znajdziesz tutorial, który krok po kroku wyjaśnia, jak zrobić tak efektowną lampę. 

Papierowy abażur – jak zrobić abażur z papieru? 

Sądzisz, że papierowy abażur to niezbyt dobry pomysł, ponieważ jest mało efektowny i szybko się zniszczy? Nie musi tak być – grunt to mieć odrobinę kreatywności i postawić na dobrej jakości materiały. Poniżej znajdziesz instrukcję wykonania abażuru do lampy stojącej – wystarczy zostawić metalowy stelaż abażuru i właśnie na nim przykleić nowy. Zatem co będzie ci potrzebne do wykonania tego DIY?
 • Papier ryżowy

 • Klej na gorąco
 • Nożyczki
 • Ołówek
 • Dziurkacz ze wzorami

Krok 1: zdejmij stary abażur z lampy, zostawiając metalowy stelaż.
Krok 2: na arkuszu papieru ryżowego odrysuj kształt abażuru – wystarczy, że przyłożysz go do stelaża. Pamiętaj, aby podczas wycinania zostawić na górze, na dole i po bokach ok. 1,5 cm zapasu na przyklejenie. 
Krok 3: wytnij kształt abażuru z papieru. Przy pomocy dziurkacza zrób na całej jego powierzchni wzory. 
Krok 4: przy pomocy kleju na gorąco przyklej gotowy abażur do metalowego stelaża.  
Ze względu na wzór, do lampy użyj ozdobnej żarówki, np. w stylu Edisona – wycięcia będą przecież delikatnie ją eksponować. 

Abażur ze sznurka – jak zrobić abażur ze sznurka?

Poniżej znajdziesz instrukcję, jak krok po kroku wykonać okrągły abażur ze sznurka do lampy wiszącej. Taki klosz jest bardzo efektowny, a jednocześnie niezwykle prosty w wykonaniu! Co będzie ci potrzebne?
 • Duży balon (jego wielkość odpowiada wielkości klosza)
 • Klej wikol
 • Sznurek, np. szpagat
 • Olej roślinny lub oliwka
 • Mała ściereczka
 • Suszarka
 • Igła
 • Nożyczki

Krok 1: nadmuchaj balon. Po jego zawiązaniu posmaruj go olejem lub oliwką.
Krok 2: teraz odpowiednią ilość sznurka zamocz dokładnie w kleju Wikol. Pamiętaj, że najtrwalsza lampa to taka, która jest zrobiona z jednego kawałka. Lepiej zatem uciąć więcej sznurka.
Krok 3: teraz nadmuchany balon owiń sznurkiem, tworząc nieregularne kształty. Cały balon musi być dobrze owinięty. Im więcej sznurka, tym mniej światła przepuści twój abażur. Pamiętaj, aby na samej górze zostawić miejsce na włożenie żarówki. 
Krok 4: teraz wysusz balon przy pomocy letniego powietrza – zbyt gorące może spowodować, że balon pęknie, a wtedy całe DIY na nic. Dzięki temu klej nie będzie spływał ze sznurka i zastygnie w odpowiednim miejscu. 
Krok 5: pozostaw balon ze sznurkiem do całkowitego wyschnięcia. Zazwyczaj trwa to ok. 24 godziny. 
Krok 6: po tym czasie przekłuj balon przy pomocy igły. Następnie wyjmij go z abażura. 

Klosz gotowy! Taka lampa świetnie sprawdzi się do wnętrz w klimacie boho. 

Lubicie takie twórcze zajęcia? Który z powyższych abażurów najbardziej przypadł wam do gustu? Mamy nadzieję, że nasz poradnik zainspirował was do stworzenia niebanalnego abażuru DIY. 


Autor: Klaudia Borycka